Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Meble na wymiar czy wolnostojące?

Meble kuchenne


Meble na wymiar czy wolnostojące?

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez mebli. Są one nieodłącznym elementem tego pomieszczenia, jak płyta grzewcza czy zlewozmywak. Czy jednak jesteśmy skazani na bardzo popularne i praktyczne meble w zabudowie, przygotowywane pod konkretny wymiar? Czy wolnostojące szafki, kredensy to już przeżytek i niemodne starocie?

Kwestia spojrzenia

To, jakie meble zdecydujemy się umieścić w naszej kuchni, w dużej mierze zależy od stylu, w jakim pragniemy urządzić to wnętrze. Nie każda stylistyka bowiem wymaga szczelnie zabudowanej, dopasowanej do ostatniego milimetra zabudowy. Jeśli cenimy indywidualne spojrzenie na wnętrze, oryginalność i niesztampowość możemy stworzyć niezwykle ciekawą, inspirującą kuchnię umeblowaną wolnostojącymi szafkami, z których każda będzie podkreślać nieszablonowość tego pomieszczenia.
 

To ma sens

Nie da się zaprzeczyć, że zabudowa pod konkretny wymiar pozwala wykreować bardzo uporządkowane, z góry zaplanowane i doskonale przemyślane wnętrze. Możliwość zmontowania szafek o dowolnych wymiarach sprawia, że nie istnieje problem z zagospodarowaniem żadnego, nawet najbardziej nietypowego pomieszczenia. Przeróżne skosy, wnęki, narożniki można maksymalnie wykorzystać, obudować, zakryć, przy okazji tworząc dodatkowe miejsca na kuchenne akcesoria, garnki, przybory. Brak konkretnych, z góry ustalonych wymiarów mebli niezwykle ułatwia pracę nad kuchenną aranżacją.
 

Modnie i funkcjonalnie

Współczesna zabudowa meblowa w kuchni rządzi się swoimi prawami. W żadnym innym pomieszczeniu w domu nie stosuje się na tak dużą skalę mebli na konkretny wymiar. Ma to swe praktyczne uzasadnienie. Dzięki dokładnemu zabudowaniu wszelkich szafek, szuflad, a nawet sprzętów AGD unikamy problematycznych szczelin między poszczególnymi meblami, w których zawsze gromadzi się kurz i niezwykle trudny do usunięcia brud. Nie ma też problemu z okruszkami wpadającymi za lub pod szafkę – wszystko jest „szczelnie" zamknięte, przykryte blatem roboczym, dostosowane do szczególnych warunków panujących w kuchnia. Zabudowa pod wymiar jest też bardzo modna, czego wyrazem są niezwykle popularne kuchnie urządzane w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Nie jest jednak powiedziane, że zwartej zabudowy nie można zastosować w nieco bardziej klasycznych wnętrzach. Meble pod wymiar doskonale odnajdą się też w kuchni wiejskiej czy rustykalnej, o ile zadbamy o dobrze dobrane, stylizowane fronty.


Na przekór

Meble wolnostojące nie odeszły jednak całkiem do lamusa. Przeciwnie, obecnie przeżywają swą drugą (a może nawet którąś z kolei) młodość. Wszystko za sprawą uwolnienia wyobraźni, która podpowiada czasem oryginalne, ale całkiem sensowne rozwiązania. Jeśli więc mamy na strychu stary kredens po babci a w piwnicy stoi nikomu niepotrzebny kufer, może czas pomyśleć o ich ożywieniu? Czasem wystarczy jedynie je odkurzyć, by odsłonić ich piękno. Niejednokrotnie wymagają nieco gruntowniejszych zabiegów: odczyszczenia, uzupełnienia ubytków, odmalowania, polakierowania na nowo. Za trud takiej renowacji odpłacą nam jednak z nawiązką – ciesząc oczy domowników swym pierwotnym urokiem. Umeblowanie kuchni wolnostojącymi szafkami, wyszperanymi gdzieś na targu staroci to swego rodzaju bunt wobec poukładanej, minimalistycznej, kuchennej rzeczywistości. To również przejaw kreatywności w tworzeniu nieszablonowych wnętrz posiadających swój indywidualny, nie do podrobienia, charakter.
 

Szafki w stylu...

Kuchnia z pojedynczymi, wolnostojącymi meblami zwykle ma swój oryginalny klimat. Czuć w niej emocje, wspomnienia, serce osoby, która przyczyniła się do stworzenia tego wnętrza. Z reguły kuchnie takie przyjmują charakter romantycznych, angielskich, prowansalskich, urządzonych w stylu Schabby Chic. Z powodzeniem mogą jednak też mieć wyraz pomieszczeń retro czy fusion – ostateczny wygląd i odbiór zależy od rodzaju mebli i dodatków, jakie zastosowane zostaną w kuchni.
 

Co z AGD?

O ile w kuchniach zabudowanych pod konkretny wymiar nie ma problemu z usytuowaniem sprzętów AGD, o tyle w pomieszczeniach z wolnostojącymi szafkami, można natrafić na kłopot z ulokowaniem niektórych urządzeń. Na szczęście producenci AGD wychodzą naprzeciw wszelkim trendom i potrzebom, dlatego na rynku bez problemu znajdziemy urządzenia wolnostojące pasujące stylistyką do zgromadzonych wcześniej szafek. W niczym nie przypominają one sprzętów, które pamiętamy jeszcze z rodzinnych mieszkań z czasów PRL-u. Współczesne, wolnostojące AGD zachwycają nie tylko stylistyką i wyglądem, ale i najnowocześniejszymi funkcjami, dzięki którym praca w kuchni, nawet nie zabudowanej pod wymiar, będzie prawdziwą radością.

Komentarze


3.00/5 1 1
3

Zależy od kuchni. w małej sprawdzi sie zabudowa a w obszernej lepiej beda wygladac wolnostojace

Zobacz również


Z ramką czy bez – jaką płytę grzewczą wybrać?


Dostępne na rynku płyty indukcyjne i ceramiczne wyróżniają się...

Stalowy zlew – czy warto go mieć?


Urządzanie kuchni nie jest prostym zadaniem. Trzeba wybrać kolory ścian, podłogę,...

Designerskie inspiracje


Przygotowaliśmy dla Was relację z jednych z najbardziej popularnych targów designu...