Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Oświetlenie w kuchni – co warto wiedzieć?

Porady


Oświetlenie w kuchni – co warto wiedzieć?

Na kuchnię składa się mnóstwo elementów. Począwszy od mebli, sprzętów AGD, na dodatkach kończąc. W kuchni spędzamy najwięcej czasu – gotujemy, odrabiamy lekcje z dziećmi – dlatego nie może w niej zabraknąć dobrego oświetlenia. Jasne światło nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i podniesie komfort pracy, ale też podkreśli zalety kuchennego pomieszczenia. Jakie oświetlenie jest najlepsze do kuchni? Jakie lampy wybrać? Gdzie umieścić oświetlenie w kuchni?

Na zdjęciu: Studio Mebli Meblopunkt

Najważniejsze jest centralne oświetlenie

 

Pierwszą rzeczą na której powinniśmy się skupić podczas wybierania lap do kuchni jest centralne oświetlenie. To właśnie ono oświetla nam całe kuchenne pomieszczenie, a więc stanowi najważniejszy punkt oświetleniowy. Mogłoby się wydawać, że wybór lampy jest banalnie prosty, tymczasem musi ona spełniać podstawowe wymagania. Wydzielane przez nią światło musi odbijać się od sufitu i padać na kuchenne sprzęty – tak, aby nie powstawały zbędne cienie.

 

Duża kuchnia i centralne oświetlenie

O ile w mniejszych pomieszczeniach jedna lampa pod sufitem w zupełności wystarczy, tak problem może się pojawić w przypadku dużych i przestronnych kuchni. W takiej sytuacji warto zdecydować się na podwójne oświetlenie na suficie – tylko wtedy, kuchnia będzie odpowiednio oświetlona, co będzie przekładać się na komfort i bezpieczeństwo podczas pracy.

 

Oświetlenie centralne nad stołem w kuchni

Jeśli mamy w kuchni stół, to warto umieścić centralne oświetlenie tuż nad nim. Musimy pamiętać, żeby lampa była umieszczona symetrycznie względem środka blatu.

 

Jakie lampy najlepiej nadają się na oświetlenie centralne?

Skoro już wiemy, jak zamontować centralne oświetlenie, to warto zorientować się, jakie świetlówki sprawdzą się w tej roli najlepiej. Oczywiście na rynku znajdziemy mnóstwo różnych możliwości – wybór jest przeogromny, jednak nie wszystko 'zda egzamin'. Jako główne oświetlenie kuchni świetnie sprawdzają się podłużne świetlówki. Emitują one światło o barwie zbliżonej do naturalnego – jest przyjemne dla oka. Dobrze sprawdzą się także halogeny lub energooszczędne diody LED.

 

Doświetlenie miejsc roboczych w kuchni

 

W kuchni liczy się nie tylko centralne oświetlenie – warto 'wesprzeć' go doświetleniem miejsc roboczych. Chodzi tutaj głównie o bezpieczeństwo podczas pracy – czasem stoimy i 'robimy cień' pogarszając w ten sposób widoczność w kuchni. Komfort w czasie gotowania jest bardzo ważny, dlatego warto zainwestować w dodatkowe oświetlenie.

 

W miejscach roboczych idealnie sprawdzą się lampy halogenowe lub lampy LED. Nie nagrzewają się, dlatego mogą być montowane pod szafkami lub blatem. Ciekawym rozwiązaniem mogą także okazać się płaskie długie świetlówki zamontowane pod kuchennymi szafkami.

 

Dobre oświetlenie w kuchni to podstawa. Chodzi nie tylko o wizualny efekt, ale też o bezpieczeństwo i komfort podczas pracy. Pierwszą rolę odgrywa zawsze centralne oświetlenie, jednak warto wspomóc go doświetleniem miejsc roboczych.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Aranżacja skośnej kuchni – jak to zrobić?


Coraz więcej osób rezygnuje z drugiego piętra wybierając poddasze. Nietypowy...

Stop przypaleniźnie!


Garnki i patelnie najnowszej generacji, ze specjalnymi nieprzywierającymi powłokami...

Kuchnia zgodnie z tradycją


Ponadczasowość – to główna cecha, która wyróżnia kuchnię...