Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Duża kuchnia – duże możliwości

Wnętrza


Duża kuchnia – duże możliwości

Mało miejsca w pomieszczeniu kuchennym to spore wyzwanie dla projektanta, przed którym stoi zadanie nie tylko pięknego ale i funkcjonalnego rozplanowania zabudowy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przestronnej, dużej kuchni, w której jest spore pole do popisu.

Dużo szafek

W pomieszczeniu, w którym nie musimy liczyć się z każdym centymetrem przestrzeni, o wiele łatwiej zaplanować meblową zabudowę. W dużej kuchni z pewnością znajdzie się miejsce na wiele szafek i szuflad, z których musielibyśmy rezygnować w pomieszczeniu mniejszych rozmiarów. Bez skrępowania można zatem planować pojemne szafki cargo, zarówno te niskie, jak i wysokie, które z powodzeniem będą pełnić funkcje całkiem sporej spiżarni. W dużej kuchni można też zastosować duże, szerokie szuflady czy nietypowe szafki o specjalnym przeznaczeniu, np. na pojemniki na odpady segregowane.
 

Układ doskonały

W dużej kuchni projektanci i architekci wnętrz zazwyczaj decydują się na równoległe rozmieszczenie ciągów zabudowy meblowej – na przeciwległych ścianach. Ogrom przestrzeni pozwala na tego typu rozwiązanie, pod warunkiem, że minimalna odległość od mebli wynosi 120-130 cm. Takie rozmieszczenie niekiedy jest modyfikowane poprzez połączenie ciągów trzecim. Może być on zbiorem szafek, blatem lub barkiem – wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych upodobań i gustów. Zabudowa meblowa przyjmuje wtedy kształt przypominający literę U, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia funkcjonalnego rozmieszczenia kuchennych elementów, jak i możliwości otwarcia kuchni na salon lub jadalnię.


Na wyspie


Niezwykle popularnym i praktycznym, a zarazem efektownym rozwiązaniem w kuchni dużych rozmiarów, jest ulokowanie w niej wyspy kuchennej. Aby w 100% spełniała ona swe zadanie, a przy okazji nie wyglądała groteskowo musi być sporych gabarytów, szczególnie, jeśli planujemy na niej - poza blatem roboczym - umiejscowić także płytę grzewczą lub zlewozmywak. Poza tym wyspa potrzebuje też odpowiednio dużo miejsca na około, by dostęp do niej był swobodny i niczym nieskrępowany. Zazwyczaj wyspa stanowi umowną granicę pomiędzy kuchnią a sąsiednim pomieszczeniem, dlatego genialnie prezentuje się w przestronnych, otwartych wnętrzach.
 

Duży może więcej?

Duża kuchnia to też swoboda w doborze sprzętów AGD. Nie jesteśmy tu bowiem ograniczeni przestrzenią wygospodarowaną na dane urządzenie. Bez problemów możemy więc pokusić się o dużą, najlepiej dwudrzwiową lodówkę (typu Side by Side lub French Door) z podajnikiem zimnej wody i kostkarką do lodu. W dużej kuchni mogą też zagościć sprzęty do zabudowy, na które niekoniecznie znaleźlibyśmy miejsce w mniejszym pomieszczeniu, jak ekspres, mikrofalówka czy lodówka na wino. Z powodzeniem możemy też zdecydować się na duży, kilkukomorowy zlewozmywak, dekoracyjny, duży okap albo szeroką sześćdziesięciocentymetrową zmywarkę do naczyń. Nie musimy też „upychać" tych sprzętów w przypadkowych szafkach, każdy może być ulokowany w najwygodniejszym dla użytkowników miejscu, np. na wysokości wzroku.
 

2 w 1

Sporych rozmiarów pomieszczenie kuchenne oprócz wszystkich mebli i sprzętów z łatwością pomieści też aneks jadalniany. Jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne. Bliskość stołu sprawia, że podawane dania szybko nie ostygną, oszczędzamy sobie też zbędnej bieganiny między kuchnią a jadalnią. Piękny, odpowiednio dobrany do stylistyki kuchni stół i krzesła będą też swoistą ozdobą kuchni, przez co uczynią ją jeszcze bardziej dopełnioną w swej niezwykłej roli. Zadbajmy jednak by był on odpowiednich rozmiarów, stosownie do wielkości pomieszczenia, w jakim się znajduje. Zbyt mały będzie bowiem niepraktyczny i groteskowy, za duży stanie się przeszkadzającym meblem, psującym całą kuchenną aranżację. Aneks jadalniany może stanowić odrębną część całej kuchni, wyróżniony inną kolorystyką lub wykończeniem będzie stanowił ciekawy zakątek kuchennego wnętrza. Może być też subtelnie „wpleciony" w całą kuchenną zabudowę, ujednolicony pod względem stylu i charakteru pozostałych elementów pomieszczenia.

Komentarze


4.00/5 1 1
4

ok.

Zobacz również


Aranżacja kuchni otwartej na salon


Projekt zaaranżowania kuchni otwartej na salon jest świetnym rozwiązaniem dla mieszkań...

Kuchnia za barem


Kuchnie otwarte już od jakiegoś czasu święcą triumfy w nowoczesnych wnętrzach....

Największe błędy podczas projektowania kuchni


Kuchnia może być równie piękna, jak i funkcjonalna. Wystarczy tylko, na etapie...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności