Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Styl bohema w kuchni

Porady

Styl bohema w kuchni

Ulubione0

Artystyczna cyganeria popularnego w Europie Paryża zrodziła w dziewiętnastym wieku nowatorski jak na tamte czasy styl aranżacyjny, który określa się po dziś dzień mianem bohemy. Szalone lata minionych stuleci pozwoliły na rozwinięcie owego designu do tego stopnia, aby pozostał on uniwersalnym i chętnie wybieranym nurtem dekoracyjnym nawet we współczesnych realiach. Czym charakteryzuje się tego rodzaju stylizacja kuchennego wnętrza?

Luz i "spontan"


Wchodząc do pomieszczenia inspirowanego koncepcją bohema, można odnieść wrażenie, że każdy element wyposażenia tego lokum jest tak jakby z przysłowiowej "innej parafii". Meble często zupełnie nie współgrają ze sprzętami, zaś materiały wykończeniowe z kolorystyką dodatków. Wszystko jest z nieco innej bajki i w odróżnieniu od innych designów wnętrz kuchennych nie ma jednej, spójnej i zwartej wizualnie całości. Można tym samym odnieść wrażenie, że przekraczając próg tak urządzonej kuchni, wkraczamy w miejsce nieuporządkowane, które przypomina "grajdoł" pełen rozmaitości. Ten luz wcale nie wynika jednakże ze spontanicznego zapchania wolnej przestrzeni, czym popadnie. Styl tu charakteryzowany, jak chyba żaden inny, opiera się na misz-maszu artystycznym będącym wyrazem bogactwa niesamowitych barw, tkanin, wzorów, fasonów i tworzyw.

 

Dla kreatywnych

 

Kuchnia w stylu bohema to strzał w dziesiątkę dla tych lokatorów, którzy są typowymi duchami artystycznymi. Z pewnością takie szaleństwo w czterech ścianach domowego zacisza przypadnie do gustu ludziom czerpiącym w życiu inspiracje z szeroko rozumianej sztuki i jej różnorodnych dziedzin. Aranżacja w tym nurcie może nie jest harmonijna na pierwszy rzut oka, ale wbrew pozorom musi być znakomicie przemyślana. Stylizacja tej kategorii jest rewelacyjna dla ludzi mających jakąś pasję, kreatywnych i z wybujałą wyobraźnią. Ważnym elementem designu będzie z pewnością rezygnacja z pospolitości w wystroju oraz zamienienie tego, co powszechne i typowe na to, co unikatowe i niejednorodne. W wielkim skrócie ujmując, bohema opiera się na chaosie i bałaganie, lecz w artystycznym wydaniu.

 

Znaki szczególne

 

Styl bohema wymusza dominantę wyrazistych i intensywnych barw. Pełno tu różu, purpury, paryskiego błękitu, szafiru czy amarantu. Sporo rozmaitych tonacji i odcieni standardowych barw. Nieprzypadkowo więc określa się często tenże nurt aranżacyjny, jako nurt cygański. Tak jak kolorowe są stroje Cyganów, tak i nietuzinkowe są wnętrza stylu bohema. W odróżnieniu od innych koncepcji designerskich w których podstawą urządzenia pokoju, przykuwającą uwagę są elementy takie jak podłoga czy ściany, tu jest wręcz odwrotnie i zgoła odmiennie. Te fragmenty wnętrza kuchennego to jedynie tło dla dodatków i wyposażenia. Największy efekt mają czynić tapety, ceramika, dekoracyjne szkło, lampy i lampki, tekstylia. Co do kwestii samych materiałów wytwórczych, to zwolennicy bohemy koncentrują się w pierwszej kolejności na naturalnym drewnie, zwłaszcza egzotycznym.

Zobacz również

Poznaj sekrety indukcji, czyli dlaczego z płytą musisz kupić też specjalne garnki

Poznaj sekrety indukcji, czyli dlaczego z płytą...

Magiczne garnki Każdy wie, jakie są 'zwykłe' garnki. Dość szybko i łatwo się...

Nowy okap Franke STYLE LUX LED. Dobrze oświetlona strefa gotowania

Nowy okap Franke STYLE LUX LED. Dobrze oświetlona...

Nowoczesne oświetlenie LED zastosowane w okapie STYLE LUX LED pozwala znacząco obniżyć zużycie...
Komentarze (1)
1
Gość
Alicja
2016-06-07 08:56:47

Bardzo mi się taki styl podoba :) Kolorowe krzesła i te lampy - rewelacja :)

Twój komentarz
Ocena