Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Oświetlenie Jak rozświetlić kuchnię?

Oświetlenie


Jak rozświetlić kuchnię?

Nie każdy posiada kuchnię, do której wpada dużo naturalnego światła. Oto kilka pomysłów, jak ją rozświetlić.

Na zdjęciu: Häfele

Wystarczy niekorzystna ekspozycja mieszkania, by nie móc cieszyć się upragnionymi promieniami słońca. Położenie mieszkania z oknami na północ, w ciasnej zabudowie śródmiejskiej lub po sąsiedzku z zamkniętymi podwórkami skutecznie ogranicza dopływ naturalnego światła. W takim wypadku pozostaje rozświetlić pomieszczenia przy pomocy zabiegów aranżacyjnych.

 

Podstawową sprawą jest wybór koloru ścian – warto postawić na barwy jasne, ciepłe, takie jak przełamane biele, pastele, czy delikatne żółcie. Z nimi świetnie współgrają jasne kolory mebli i podłóg oraz lakierowane powierzchnie, które skutecznie odbijają światło z zewnątrz. Podobne rozwiązania stosuje się na przykład w niezwykle popularnym stylu skandynawskim. Pomocne będzie także szkło, które pomaga w kształtowaniu i rozświetlaniu przestrzeni.

 

By doświetlić kuchnię można też wykorzystać światło wpadające do sąsiadujących pomieszczeń – wybierając systemy drzwi przesuwnych ze szklanymi frontami. Dzięki temu uzyska się jaśniejszą przestrzeń i wygodny ruch po mieszkaniu.
Odpowiedzią na problem zbyt zaciemnionych pomieszczeń jest też wykorzystanie zieleni. W przypadku kuchni mogą być to doniczki z ziołami ustawione na parapecie. Dadzą wrażenie połączenia mieszkania z przestrzenią za oknem, optycznie powiększą kuchnię i dadzą poczucie dali, której brakuje w ciemnych pomieszczeniach.

 

Do rozświetlenia kuchni można użyć także sztucznego światła – w przemyślany, dyskretny sposób można je stosować na przykład w meblach, lub w postaci taśm i opraw LED Loox. Zastosowanie przynajmniej części z powyższych zabiegów, skutecznie rozświetli kuchnię.

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
majkaa

To fakt. Źle dobrane oświetlenie może bardzo niekorzystnie wpłynąć na estetykę i funkcjonalność kuchni. Ja postawiłam na jasny kolor ścian i oprawy led. Osiągnięty efekt naprawdę dobrze wygląda. :)

Zobacz również


Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?


W nowoczesnych zabudowach mieszkaniowych nie spotyka się raczej przypadków, kiedy...

Okno w kuchni – jak zaplanować aranżację, by nie...


Od tego, w jaki sposób zaaranżujesz swoje domowe zacisze zależy jego...

Design kuchni a oświetlenie


By z pomieszczenia kuchennego korzystało nam się komfortowo, konieczne okazuje się...