Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Lampy nad barek kuchenny

Porady


Lampy nad barek kuchenny

Kuchnia jest wnętrzem, w którym szczególnie duże znaczenie odgrywa dobrze dobrane oświetlenie. W tym pomieszczeniu pełni ono rolę zarówno dekoracyjną, jak i funkcjonalną. Dlatego warto pamiętać o tym, że bez optymalnego oświetlenia praca w kuchni może przebiegać mniej komfortowo i sprawnie niż byśmy sobie tego życzyli i oczekiwali. W dbałości o tę ważną kwestię, należy się między innymi przyjrzeć dobremu rozplanowaniu oświetlenia nad barkiem kuchennym. Jak oświetlić barek, aby wygodnie było z niego korzystać i by wnętrze na tym skorzystało pod względem estetycznym? Jaka jest najlepsza wysokość lampy zamontowanej nad barkiem? Przyjrzyjmy się tym aspektom z bliska.

Na zdjęciu: Studio Mebli Kuc

Kuchnie z barkiem cieszą się niesłabnącą popularnością już od dobrych kilku lat. Nic w tym dziwnego, bowiem rozwiązanie to nie tylko jest wyjątkowo wygodne i praktyczne w codziennym użytkowaniu kuchni, ale także ciekawie prezentuje się pod kątem estetyki całej aranżacji. Kuchnie z barkiem zwykle stosowane są we wnętrzach otwartych na salon lub jadalnię. Jednak prawdziwy prym wiodą w aranżacjach kawalerek, w których to każdy fragment wolnej przestrzeni jest ważny, by go odpowiednio i funkcjonalnie wykorzystać. Takie otwarte przestrzenie wymagają zazwyczaj, by je choćby symbolicznie lub optycznie oddzielić od części dziennej, która pełni zupełnie inne funkcje np. jadalnianą lub wypoczynkową. Pod tym względem zastosowanie barku oddzielającego kuchnię od pozostałej części otwartego pomieszczenia jest zabiegiem nie tylko praktycznym, gdyż zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową, ale także pozwala na wizualne rozgraniczenie obu typów wnętrz różniących się funkcjonalnością użytkową. Warto pamiętać jednak, że barek kuchenny jest kolejną strefą w kuchni, obok strefy przygotowywania posiłków, przechowywania akcesoriów i naczyń, strefy zapasów i zmywania, a także strefy gotowania. Oznacza to, że barek kuchenny wymaga także osobnego, dodatkowego oświetlenia. Oświetlenie nad barkiem kuchennym powinno być tak dobrane, by służyć walorami praktycznymi, ale także dopełniać wygląd aranżacji kuchennej i pozostałej części wnętrza. W związku z tym musi ono być na tyle uniwersalne, by łączyć obie części pomieszczenia wspólnym designem i charakterem.

Oświetlenie nad barkiem kuchennym

Jak widać, oświetlenie kuchenne pełni wyjątkowo istotne role zarówno pod względem ergonomii wnętrza, jak i jego designu. Kluczowe jest więc, aby tak dobrać rodzaj lamp nad barkiem, by ich światło pomagało nam wygodnie i sprawnie wykonywać codzienne obowiązki kuchenne i korzystać z potencjału barku, jak i podkreślało walory estetyczne aranżacji całego wnętrza. Do wyboru mamy wyjątkowo bogatą ofertę różnorodnych lamp, które mogą zostać zamontowane nad barkiem kuchennym. W nowoczesnych aranżacjach ciekawym rozwiązaniem są m.in. halogeny i oświetlenie LED, które idealnie wpisują się w prostą, minimalistyczną aranżację o geometrycznej linii. We wnętrzach z industrialną nutą pięknie będą pasować stylizowane żarówki wiszące na niesymetrycznie rozmieszczonym okablowaniu. Takie nieregularnie przyczepione lampy o surowym zarysie prezentują się designersko i z pewnością efektownie dopełnią wnętrze urządzone w stylu loft. Natomiast coraz częściej w klasycznych aranżacjach kuchennych zauważyć można oświetlanie barków za pomocą pojedynczych lamp wiszących na długich kablach. Lampy te zwykle zwieńczone są abażurami o tradycyjnej formie i zdobione ciekawym wyprofilowaniem elementów metalowych.

Wysokość lampy nad barkiem

Lampy powieszone nad barkiem sprawiają, że kuchnia nabiera nieprzeciętnego klimatu. Optymalnie dobrane i dobrze wkomponowane w styl aranżacyjny oświetlenie nie tylko dobrze wygląda, ale przede wszystkim sprawia, że będzie nam się komfortowo korzystało z tej przestrzeni. W tym zakresie istotne znaczenie ma również to, czy lampy zostaną zawieszone na odpowiedniej wysokości. Aktualnie zauważyć można modę na nisko wiszące źródła światła punktowego, ale nie zawsze okazuje się to być wygodnym rozwiązaniem. Dużo też zależy od tego, w jaki sposób użytkowany będzie blat barku – czy będzie pełnić rolę stołu kuchennego, czy dodatkowej powierzchni roboczej do przygotowywania lub wydawania posiłków. Stąd też przyjmuje się, że mniejsza lampa powinna zostać powieszona w odległości 50 – 60 centymetrów od blatu. Jeżeli natomiast wybraliśmy większy model należy zwiększyć tą odległość do 75 -90 centymetrów. Wartości te są jednak bardzo uniwersalne, gdyż wieszając daną lampę trzeba też wziąć pod uwagę wielkość blatu, wysokość krzeseł barowych oraz liczbę miejsc siedzących przy barku. Metodą prób i błędów sprawdźmy jaka wysokość będzie najbardziej nam odpowiadała.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-z-wyspa-czy-z-barkiem-2582.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/polwysep-kuchenny-jak-pieknie-i-praktycznie-urzadzic-kuchnie-3041.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/barek-kuchenny-rozwiazanie-dla-kazdej-kuchni-3118.html

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Oświetlenie centralne w kuchni


Kiedy lokatorzy stają przed koniecznością zaaranżowania lokum kuchennego, koncentrują...

Najpiękniejsze lampy Auhilon do kuchni


Czy wiesz, że stylowych lamp do kuchni nie musisz szukać po całym świecie? Oferuje Ci...

W kontakcie z naturą


Obecne trendy dużo uwagi poświęcają nowoczesnym, minimalistycznym kuchniom. Są one...