Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Barek kuchenny – rozwiązanie dla każdej...

Porady


Barek kuchenny – rozwiązanie dla każdej kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym tętni życie, smaki mieszkają się z zapachami, a ślady po gotowaniu z nieskazitelną czystością. To tutaj zaczynamy dzień, przygotowujemy posiłki, świąteczne kolacje i wystawne przyjęcia. Komfortowa kuchnia może zachwycać eleganckim wystrojem. Czasami jeden mebel sprawia, że pomieszczenie staje się stylowe i przy tym praktyczne. Tym meblem jest barek kuchenny. Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię z barkiem? Przedstawiamy sposoby na aranżację i funkcje barków.

Na zdjęciu: Studio Meble Sławek

Barek kuchenny na półwyspie

Urządzasz kuchnie i zastanawiasz się, co będzie lepsze: wyspa czy półwysep? Jeśli wybierzesz wyspę, zyskasz dodatkowe miejsce na przedmioty i sprzęty, ale musisz też mieć więcej przestrzeni dookoła niej. Dlatego wyspa będzie dobrze prezentować się w przestronnej kuchni, w której ze względu na metraż można sobie pozwolić na więcej. Jednak jeśli masz mniejszą kuchnię, nie musisz rezygnować z wyspy, ale wybrać nieco inny wariant. W takim przypadku sprawdzi się półwysep, nazywany barkiem. W przeciwieństwie do wyspy barek jest zabudowany z meblami. Barek w kuchni przy ścianie wraz z hokerami, czyli z krzesłami barowymi można używać zamiast stołu. Takie rozwiązanie spełni oczekiwania zwłaszcza w mniejszej kuchni, gdzie zagospodarowanie każdego centymetra powierzchni musi być przemyślane.

 

Zaprojektuj kuchnię z nami! - Sklep Max Kuchnie

 

Barek czy stół – co wybrać?

Barek to lada, która najczęściej służy również jako blat do przyrządzania potraw i dodatkowa szafka. Pod blatem, na półkach przechowasz przydane w kuchni przedmioty, np. naczynia i talerze. Szafki mogą mieć drzwiczki, ale nie jest to konieczność. Jeśli barek zastępuje kuchenny blat, to powinien być odporny na uszkodzenia spowodowane wysokimi temperaturami i ostrymi przedmiotami, a także dać się szybko wyczyścić, bez ryzyka uszkodzenia powierzchni. Musi mieć także właściwą wysokość, na której bez problemu da się np. obierać i kroić warzywa. W dużej kuchni, obok barku na półwyspie może stać stół – te dwa meble nie wykluczają się, a uzupełniają i to nie tylko ze względu na podobne wykończenie. Przy barku na szybko zjemy, albo wypijemy kawę, a przy stole wygodnie usiądziemy do obiadu lub kolacji w większym gronie.

 

https://pl.pinterest.com/pin/406379566375465168/

 

Między kuchnią a salonem

Czy barek może zastąpić ścianę? W pewnym sensie tak. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią, barek jest granicą między tymi pomieszczeniami. Jeśli tak jest i zależy Ci na gustownym połączeniu tych dwóch przestrzeni, wybierz barek wykonany z płyty meblowej, w tym samym kolorze, co np. szafki w salonie lub drewniane wykończenie kanapy. Barki wykonuje się z różnych materiałów, zarówno płyt gipsowo-kartonowych, jak i marmuru i różnymi materiałami ozdabia, np. szklaną lub ceramiczną mozaiką.

Siedziska hokerów mogą mieć ten sam materiał lub kolor, co obicie sofy lub dodatkowe poduszki. Na otwartych półkach wychodzących na salon dobrze będą wyglądać dekoracyjne przedmioty lub książki. Myśląc o barku, nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, które nie tylko ułatwi korzystanie z mebla, ale sprawi, że w kuchni będzie stylowo. Żeby uzyskać taki efekt, należy zamontować wiszącą lampę lub kilka mniejszych lamp, albo stylizowane żarówki.

 

https://pl.pinterest.com/pin/406379566375465110/

 

Jakie krzesła wybrać do barku?

To zależy jaki styl ma aneks kuchenny, ale bardzo ważna jest też funkcjonalność krzeseł. Hokery mogą być drewniane i metalowe, obszyte tkaniną lub skórą ekologiczną (skóra łatwiej się czyści), z profilowanym oparciem lub bez oparcia, z podpórką na nogi, a nawet z regulowanym i obracanym siedziskiem. Możliwości jest sporo, bo producentom zależy, żeby ich meble pasowały do każdego wnętrza i były wygodne. Przed wyborem hokerów warto poznać dokładne wymiary barku, by dobrać do niego odpowiednią wysokość krzesła i siedziska, bo nawet regulowane modele mają swoje ograniczenia.  

 

Barek na kółkach – dla kogo?

Kuchnie z barkiem to nie tylko kuchnie z półwyspem, w których barek jest zabudowany. Jeśli jadalnia jest w osobnym pomieszczeniu, a więc w kuchni nie trzeba dodatkowego miejsca na spożywanie posiłków, a do ich przygotowania wystarczy blat, to warto zaopatrzyć się w barek mobilny. Barek na dwóch lub czterech kółkach bez problemu przesuniesz z całą jego zawartością i ustawisz w dowolnym miejscu. Taki barek posłuży jako wózek śniadaniowy lub wózek na alkohol, zwłaszcza jeśli jest wyposażony w stojak na butelki. Doskonale sprawdza się podczas uroczystości rodzinnych i przyjęć, kiedy trzeba podać nie tylko napoje, ale przewieźć do stołu potrawy, np. wazę z zupą.

 

Czy barek to dobre rozwiązanie dla każdej kuchni? Jak najbardziej, ale wszystko zależy od dostępnego miejsca, budżetu i oczywiście potrzeb. W małej kuchni też znajdzie się miejsce na barek, chociażby ten na kółkach. Natomiast duża kuchnia, z barkiem stanie się gustowna i niezwykle komfortowa. Jeśli kuchnia łączy się z salonem, to barek będzie stanowić granicę między tymi pomieszczeniami.

 

Więcej informacji przydatnych podczas urządzania kuchni z wyspą i barkiem oraz lampach nad barkiem kuchennym, przeczytasz w innych artykułach:

Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Jurimex
Studio Jurimex

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kilka tworzyw w jednym wnętrzu


Na przestrzeni czasu konsumenci rynku meblarskiego stali się coraz bardziej wybredni....

Półwysep kuchenny – jak pięknie i praktycznie...


Kuchnia z półwyspem to popularne rozwiązanie, które przynosi nam sporo...

Kuchnia miejscem spotkań towarzyskich


Każde wnętrze mieszkalne ma swoje konkretne przeznaczenie i w związku z tym pełni...