Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Hoker w kuchni – krzesło użytkowe czy...

Porady


Hoker w kuchni – krzesło użytkowe czy dekoracja wnętrza?

Jeszcze kilka lat temu hokery i stołki barowe kojarzone były wyłącznie z aranżacjami wnętrz restauracyjnych, barów i hoteli. Obecnie hokery cieszą nie dużą popularnością przede wszystkim we wnętrzach mieszkalnych, a w szczególności w kuchniach otwartych na salon oraz w kawalerkach. Sprawdź, jak wybrać hoker, który zapewni maksymalny komfort podczas użytkowania. Jak dobrać model stołka barowego do stylu aranżacji kuchennej?

Na zdjęciu: Studio Meblopunkt

Co to jest hoker?

 

Hoker znany jest także pod popularniejszą nazwą – stołek barowy. Jest to rodzaj krzesła charakteryzującego się wysokimi nogami konstrukcji. Kiedyś hokery znaleźć można było wyłącznie w barach, hotelach, restauracjach i pubach, skąd też wywodzi się ich nazwa. Jednak, gdy w naszych wnętrzach zaczęto stosować rozwiązania takie jak aneksy kuchenne, barki, czy też wyspy kuchenne, stołki barowe pojawiły się także w mieszkaniach. Dużym przełomem w zakresie popularności hokerów było także pojawienie się mody na wnętrza łączone, czyli kuchnie otwarte na salon lub jadalnię. Hokery stanowią naturalny sposób dopełnienia aranżacji barów domowych i innych form meblowych, w których występuje podwyższony blat. Dzięki hokerom zyskujemy możliwość korzystania z wysokich blatów niczym z tradycyjnych stołów. Zazwyczaj hokery stosowane są w kuchniach otwartych na salon, gdyż stanowią gustowny sposób na podkreślenie granicy między częścią kuchenną a strefą dzienną i wypoczynkową. Pozwalają one nie tylko funkcjonalnie i estetycznie dopełnić wyspę kuchenną, bar lub aneks, ale stanowią też efektowny element wystroju całego wnętrza. Jednak, aby hoker spełniał niniejsze założenia i oczekiwania, musi zostać optymalnie dobrany do potrzeb konkretnego pomieszczenia i jego aranżacji.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając hoker do kuchni?

 

Rynek oferuje wyjątkowo bogaty wybór stołków barowych, które różnią się między sobą nie tylko ceną i cechami estetycznymi, ale i materiałami, z których zostały wykonane, formą, a także gabarytami. W tak dużym zasobie możliwości ciężko jest się odnaleźć. Dlatego planując wybór hokerów do swojej kuchni, zwróć uwagę na kilka aspektów związanych z Twoimi indywidualnymi oczekiwaniami oraz warunkami konkretnego pomieszczenia kuchennego.

 

Wzornictwo hokera – jest to jeden z najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę wybierając idealny model wysokiego krzesła. Hoker może albo dopełniać zastosowany w kuchni design, jak i go przełamywać stając się głównym punktem koncentrującym na sobie uwagę. Jeżeli chcesz, aby hoker scalał się z aranżacją, wybierz model, który będzie dopasowany pod względem kolorystycznym, ale i materiałowym, a ponadto będzie cechował się spokojną dekoracyjnością. Natomiast, jeżeli wolisz by hoker skupiał na sobie uwagę, postaw na finezyjne modele o designerskim wyrazie, które będą stanowić główną ozdobę na tle bardziej minimalistycznej aranżacji.

 

Cena – już na początku planowania aranżacji, w której ma znaleźć się hoker, określ budżet. Przeanalizuj, jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup stołków barowych i jaka jest granica cenowa. Dzięki temu zawęzisz wybór i poszukiwania staną się zdecydowanie łatwiejsze.

 

Gabaryty – hoker powinien zostać dobrany nie tylko do estetyki pomieszczenia, ale i jego warunków. Należy więc precyzyjnie wymierzyć i określić szerokość hokera, by zmieścić przy danym blacie preferowaną ilość siedzisk. Znaczenie ma także dobór stołków pod względem wysokości ich siedzisk, gdyż muszą się one mieścić pod danym blatem i pozostawiać miejsce dla użytkownika.

 

Wybór hokera a komfort użytkowania

 

Wybierając dany model hokera zwróć uwagę na jego estetykę, jakość wykonania, ale również na to, czy jego konstrukcja zapewni komfort podczas użytkowania. Niektóre modele mające bardzo finezyjne, designerskie lub też niedopracowane formy mogą nie zapewniać preferowanego, optymalnego standardu wygody. Rynek oferuje modele, które są wyposażone wyłącznie w siedzisko oraz takie, które mają oparcie. Jeżeli decydujesz się na hoker z pierwszej grupy, wówczas upewnij się czy siedzisko jest odpowiednio szerokie, by siedzenie na nim było wygodne i stabilne. Ponadto ważne w tym przypadku jest to, aby taki hoker posiadał podpórki pod stopy, dzięki czemu utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała będzie bardziej naturalne. Natomiast hokery wyposażone w oparcia zapewniają ponadto podparcie dla kręgosłupa w jego części lędźwiowej. Niektóre modele hokerów są wzbogacone o dodatkowe funkcjonalności, dzięki czemu podnosi się komfort ich użytkowania.

 

Komfort siedzenia na hokerach zapewniają przede wszystkim:

  • miękkie obicia,
  • wyprofilowanie siedziska,
  • podłokietniki,
  • podpórki na stopy,
  • wysokie oparcia.
Studio Drema
Studio Drema
Studio Kuchnie BB
Studio Kuchnie BB
Studio Meble Misz
Studio Meble Misz
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Styldeco
Studio Styldeco
Studio Vigo
Studio Vigo

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Mała kuchnia na poddaszu – inspiracje


Urządzenie małej kuchni na poddaszu może stanowić wyzwanie, ale przy odrobinie starań...

Kredens kuchenny w roli głównej


Większość z nas kojarzy go z babciną zastawą i smakołykami, których zawsze było...

Nowy okap Franke EVO. Moda na minimalizm.


Obecnie w aranżacji wnętrz dominuje styl minimalistyczny. Modne są proste, klasyczne...