Kuchnia za barem
Kuchnie otwarte już od jakiegoś czasu święcą triumfy w nowoczesnych wnętrzach. Mieszkanie wydaje się wtedy przestrzenniejsze, bardziej przyjazne, ciekawe. Wraz z otwarciem kuchni na resztę pomieszczeń pojawiają się też interesujące pomysły na zagospodarowanie przestrzeni oddzielającej kuchnię od salonu. Jednym z nich jest barek.
Zamknąć otwartą
Z jednej strony współczesne trendy aranżacyjne dążą do otwierania przestrzeni we wnętrzach, do pozbywania się zbędnych ścian i przegród, które, zdaniem architektów wnętrz, jedynie „obciążają" i przytłaczają wnętrza. W nowoczesnych mieszkaniach większość inwestorów i deweloperów decyduje się więc na otwarcie kuchni na resztę pomieszczeń, uzyskując w ten sposób ciekawy efekt optycznego powiększenia przestrzeni, jednocześnie dając pole do popisu dekoratorom. Z drugiej strony jednak, wiele osób pragnie zachować choćby cząstkę kuchennej intymności i wizualnie oddzielić ją od reszty wnętrza, zaznaczając jej granicę. Barek wydaje się więc być idealnym rozwiązaniem godzącym oba, sprzeczne z założenia trendy. Ustawiony pomiędzy kuchnią a salonem optycznie wyznacza granicę miedzy tymi dwoma pomieszczeniami, jednocześnie nie zamyka kuchni, jak tradycyjna, nudna ściana działowa.
W trosce o bałagan
Przeciwnicy otwartych kuchni zarzucają takim pomieszczeniom brak prywatności, osoba przygotowująca posiłek jest zawsze „na widoku" gości czy innych domowników, co może powodować pewien dyskomfort podczas pracy. Barek jest jednak doskonałym rozwiązaniem tego kłopotu. Z jednej strony, częściowe otwarcie kuchni wymusza na domownikach troskę o czystość i porządek w kuchni, uczy regularności w sprzątaniu, nie pozwala na zostawianie stosu niedomytych naczyń na blacie czy resztek po jedzeniu. Z drugiej strony barek może być swego rodzaju przesłoną, parawanem odgradzającym kuchnię od ciekawskich oczu przybyłych gości. Ma w tym przypadku wielką przewagę nad wyspą, na której zawsze musi panować ład, na której nic nie da się ukryć. Barek jest zwykle nieco wyższy od standardowej zabudowy, pozwala więc co nieco schować za sobą.
Funkcjonalny
Kuchenny barek może być też użyteczny w wielu innych aspektach. Wystarczy tylko dokładnie przeanalizować nasze potrzeby, wymagania domowników i oczekiwania, jakie przed nim stawiamy. Barek to nie tylko optyczne oddzielenie kuchni od salonu, to też miejsce na dodatkowe półki, szafki, w których można pomieścić wiele kuchennych akcesoriów, naczyń czy garnków. Doskonale sprawdzi się więc jako kolejny element kuchennej zabudowy meblowej. Zwykle jest nieco węższy nić tradycyjne szafki, jest jednak od nich wyższy, co stwarza wiele możliwości wykorzystania podbarkowej przestrzeni. Doskonale prezentują się w nim alkohole, szczególnie jeśli odpowiednio je wyeksponujemy, instalując np. właściwie dobrane oświetlenie półek. Barek może z powodzeniem pełnić też funkcję dodatkowego blatu roboczego, którego w kuchni nigdy za wiele, a nawet stołu. Ma to szczególne znaczenie w mieszkaniach niewielkich rozmiarów, w których nie można sobie pozwolić na dodatkowy, oddzielny stół kuchenny. Przy barku można więc nie tylko wypić poranną kawę, ale i w spokoju zjeść posiłek, dostawiając do niego wysokie krzesła barowe lub hokery. To ostatnie rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne ale i niezwykle dekoracyjne, wystarczy jedynie dobrać odpowiednie dodatki. Jeśli jednak planujemy wykorzystywać barek jako stół, warto pomyśleć o zapewnieniu choćby niewielkiej przestrzeni pod blatem na nogi siedzących przy barze biesiadników.
Dekoracyjnie
Barek może być też niezwykłą ozdobą wnętrza. Większości osób kojarzy się z nudną ścianką stawianą między kuchnią a salonem, popularną jakieś 10-15 lat temu. Obecne trendy wyznaczają nowe spojrzenie na ten element zabudowy. Barek może przybierać różnorodne formy. Może być podniesionym powyżej blatu roboczego fragmentem zabudowy kuchennej, może być też półwyspem o nietypowych kształtach i kolorach. Nie musi być wymurowany, z powodzeniem można go wykonać z materiałów, wykorzystanych do konstrukcji pozostałych mebli. Świetnie prezentuje się wykończony kamieniem, lakierowanymi na wysoki połysk frontami, szkłem a nawet stalą nierdzewną. Jeśli zadbamy o jego odpowiednie oświetlenie – stworzymy doskonały nastrój, determinujący wygląd całego, nie tylko kuchennego wnętrza. Doskonale współgra więc z nisko zwisającymi lampami sufitowymi, chociaż nie brakuje też zwolenników oświetlania barku za pomocą podwieszanych halogenów. Warto pomyśleć też o zagospodarowaniu barku od strony salonu. Nie musi być to przecież nudny fragment ściany – można na nim zamontować nietypowe dekoracje, mini półki na książki czy rodzinne fotografie. Dobrym pomysłem może być też ciekawa fototapeta lub subtelnie podświetlona, mleczna szyba. Pomysłów może być nieskończenie wiele, zależą one jedynie od naszej wyobraźni i fantazji.