Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia z wyspą czy z barkiem?

Porady


Kuchnia z wyspą czy z barkiem?

Kuchnie otwarte na salon lub jadalnię stanowią współcześnie bardzo popularne rozwiązanie. Efekt przestronności, możliwość większej integracji z rodziną, a także walory estetyczne i praktyczne przemawiają właśnie za takim otwartym układem pomieszczeń. Zazwyczaj jednak staramy się nieco podkreślić granicę dzielącą kuchnię od salonu, chociażby w sposób symboliczny. Najczęściej stosowane sposoby to wyspa kuchenna lub barek. Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Na zdjęciu: Studio Mebli Słonex

Kuchnie otwarte – czy warto?


Kuchnie połączone z salonem lub jadalnią mają wiele zalet. Jednakże to zazwyczaj możliwość optycznego powiększenia przestrzeni, a także poprawa wygody poruszania się po kuchni stanowią najważniejsze z nich. Ponadto zyskujemy możliwość częstszego przebywania w gronie najbliższych, gdyż nawet spędzając czas w części kuchennej na przygotowywaniu posiłków lub sprzątaniu po nich, możemy swobodnie rozmawiać z osobami będącymi w salonie.

Chętnie natomiast stosowane są wizualne rozgraniczenia między przestrzenią salonu i kuchni, by podkreślić ich odrębność w sposób symboliczny.

Wyspa kuchenna czy barek?
Wyspa kuchenna i barek to dwa najpopularniej stosowane rozgraniczniki przestrzeni. Oba rozwiązania są efektowne, a zarazem funkcjonalne. W związku z tym zawsze stanowią dobry wybór. Jednak, które będzie korzystniejsze w określonych rodzajach wnętrz? Różnica między barkiem a wyspą polega na tym, że wyspa jest wolnostojąca. Barek kuchenny natomiast stanowi część zabudowy meblowej kuchni i po prostu w pewnym sensie domyka wizualnie część kuchenną stanowiąc oddzielenie od reszty wnętrza.

 

Barek kuchenny


Barek kuchenny będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych metrażowo pomieszczeń. Idealnie prezentuje się w szczególności w kawalerkach oraz w aneksach kuchennych. Wówczas stanowi optyczną granicę od reszty pomieszczenia, ale także pozwala podkreślić walory estetyczne mniejszej kuchni. W dużych przestrzennych kuchniach z salonem nie będzie wizualnie dobrze pasować, gdyż efekt przestronności całkowicie go zdominuje.

 

Wyspa kuchenna


Wyspa kuchenna ze względu na to, że jest wolnostojąca nada się najlepiej właśnie do dużych, przestronnych kuchni otwartych na salon. Najlepiej będzie pasować, gdy wnętrze ma formę prostokąta, a granice między kuchnią a salonem są wyłącznie umowne. Wyspę można wówczas dopasować rozmiarowo do metrażu, tak by pasowała wizualnie, ale i pozwalała na wygodne poruszanie się po wnętrzu. Rozwiązanie to jednak nie będzie nadawało się do mniejszych wnętrz, gdyż wymaga poświęcenia sporo miejsca, a także przestrzeni wokół, by można było się wygodnie poruszać w jej obrębie.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/lampy-nad-barek-kuchenny-2765.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/polwysep-kuchenny-jak-pieknie-i-praktycznie-urzadzic-kuchnie-3041.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/barek-kuchenny-rozwiazanie-dla-kazdej-kuchni-3118.html

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Idealna spiżarnia w kuchni – jak ją zaplanować?


Nie ma takiego gospodarstwa domowego, w którym nie przydałoby się dodatkowe...

Pomysły na ścianę w kuchni w dwóch stylach


Meble kuchenne stanowią najbardziej dominujący element dekoracyjny w każdej aranżacji...

Kuchnia w stylu amerykańskim


Ciepłe, elegancko przystrojone, klimatyczne – takie są wnętrza kuchenne w stylu...