Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Instalacja elektryczna w kuchni

Porady


Instalacja elektryczna w kuchni

Współczesna kuchnia właściwie nie mogłaby się obejść bez energii elektrycznej. W końcu większość kuchennego wyposażenia zasilana jest prądem. Jednak, aby instalacja była bezpieczna, funkcjonalna, a przede wszystkim niewidoczna, trzeba ją zaplanować i wykonać jeszcze na etapie budowy lub generalnego remontu.

W trosce o estetykę i bezpieczeństwo

W każdej kuchni niezwykle mało pożądanym widokiem jest wiązka kabli zwisająca między sprzętami AGD, a gniazdkami elektrycznymi. Skoro wszystkie urządzenia, meble, a nawet grzejniki są starannie zabudowane, zadbajmy, aby i przewody elektryczne były niewidoczne. Nie tylko poprawi to znacznie estetykę pomieszczenia, ale i bezpieczeństwo – niewidoczne i niedostępne kable nie będą kusiły, zwłaszcza najmłodszych domowników.
 

Plan doskonały


Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie całej instalacji jeszcze przed tynkowaniem ścian. Już na tym etapie prac budowlanych warto mieć rozrysowany plan kuchni, rozmieszczenie mebli, sprzętów AGD i oświetlenia. Pozwoli to umieścić w odpowiednich miejscach gniazdka wtykowe i rozplanować poszczególne obwody elektryczne, uzależniając je od położenia i rodzajów sprzętów, jakie będą podłączone do instalacji. Decyzja podjęta już na tym etapie umożliwi też ukrycie przewodów elektrycznych pod tynkiem i wyeliminuje konieczność późniejszego kucia w ścianach.
 

Względy techniczne

Warto zdać sobie sprawę, że kuchnia to pomieszczenie, w którym znajduje się najwięcej sprzętów wykorzystujących do swej pracy prąd elektryczny. Dlatego też instalacja musi być przemyślana i wykonana niezwykle starannie, by nie narażała nas na częste awarie. Im więcej obwodów zastosujemy w kuchni, tym instalacja będzie bardziej niezawodna – uszkodzenie jednego obwodu nie spowoduje wyłączenia pozostałych. Przyjmuje się, że urządzenia o mocy większej niż 2kW powinny być podłączone do osobnego obwodu elektrycznego. Najlepiej, jeśli swój obwód ma też elektryczna płyta grzewcza, piekarnik i zmywarka. Warto pamiętać też, że im mniej sprzętów podłączonych jest do jednego obwodu tym instalacja elektryczna jest mniej zawodna. Z reguły do jednego obwodu może być podłączonych maksymalnie 5 urządzeń (typu blender czy mikser). Co więcej, niektóre sprzęty AGD jak np. płyta indukcyjna, pobierająca znaczne ilości prądu, wymagają specjalnej trójfazowej instalacji lub przyłączenia ich do sieci nie przez gniazdko wtykowe, ale na stałe. Warto to wziąć pod uwagę w momencie planowania instalacji eklektycznej w naszej kuchni.
Najlepiej projekt i wykonanie instalacji elektrycznej powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście, który zadba nie tylko o zgodne z wymogami poprowadzenie przewodów i montaż gniazd wtykowych, ale i odpowiednie zabezpieczenia bezpiecznikowe.
 


 

Miejsca idealne

Poza względami czysto technicznymi (ilość obwodów, rodzaje kabli, przyłączy itp.) pozostają nam jeszcze do uwzględnienia kwestie praktyczne. Chodzi tu głównie o rozlokowanie gniazdek wtykowych, tak by nie przeszkadzały w kuchennych czynnościach, a jednocześnie były „pod ręką". Te, do których będą podłączone poszczególne kuchenne sprzęty tj. lodówka, zmywarka, piekarnik, okap itp. warto „ukryć" za zabudową meblową, by nie były widoczne nieestetyczne przewody przyłączeniowe. Nie można jednak zapomnieć o gniazdkach, do których na stałe nie będziemy podłączać żadnego sprzętu AGD. Tego typu punkty najlepiej rozlokować w kilku miejscach kuchni – nigdy bowiem nie wiadomo, w którym miejscu będzie nam potrzebne podłączenie do prądu np. blendera czy czajnika elektrycznego. Najlepiej jeśli gniazdko ulokowane jest nad blatem roboczym, jednak w bezpiecznej odległości od zlewozmywaka, by uniknąć groźby zachlapania go wodą. Podobnie nie warto umiejscawiać gniazdka na ścianie za płytą grzewczą – będzie trudno dostępne, poza tym będzie narażone na zabrudzenia oparami i tłuszczem. Niezbyt dobrym miejscem dla gniazdka elektrycznego jest też obszar poniżej 1m od podłogi, gdzie będzie łatwo dostępne dla małych dzieci, które w sposób szczególny uwielbiają wkładać paluszki do otworów w gniazdku.
 

Ukryć to, co niepotrzebne

Współcześni projektanci proponują ciekawe rozwiązania w maksymalny sposób ukrywające gniazdka wtykowe w kuchni. Można je umieścić np. na spodniej stronie górnych szafek kuchennych lub w blacie roboczym (np. w specjalnych wysuwanych kolumnach, które schowane w blacie czynią gniazdka zupełnie niewidocznymi). Rozwiązania te są szczególnie przydatne dla tych, którzy do wykończenia ściany nad blatem roboczym wykorzystują materiały, w których dość trudno jest wyciąć precyzyjne otwory na gniazdka elektryczne (np. szkło lub kamień naturalny). Możliwość ulokowania gniazdka w blacie lub meblach docenią też posiadacze wysp kuchennych, którzy z oczywistych względów nie mają do dyspozycji ściany nad blatem.

Komentarze


0.00/5 2 2

Mój mąż jest zawodowym elektrykiem, więc jeśli chodzi o tę kwestie jestem w pełni zadowolona i spokojna co do bezpieczeństwa jak i samego wyglądu tejże instalacji :))


U mnie w mieszkaniu plan instalacji elektrycznej był bardzo starannie stworzony, co później przełożyło się na jakość wykonania- jest bezpiecznie i estetycznie :)

Zobacz również


Kuchnia – butelkowa zieleń


Butelkowa zieleń w kuchni prezentuje się wyjątkowo, a przygotowany na jej bazie projekt...

Kuchnia „po ciemku”


Marząc o luksusowym i zarazem przytulnym wnętrzu kuchennym, warto wziąć pod uwagę...

Gdzie co rozmieścić, czyli jak zadbać o kuchenny...


By w pomieszczeniu kuchennego przeznaczenia funkcjonowało nam się sprawnie oraz...