Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak i czym myć szafki w kuchni?

Porady


Jak i czym myć szafki w kuchni?

W kuchennym powietrzu unosi się nie tylko kurz, ale i cząsteczki tłuszczu, które przedostają się do niego, kiedy gotujemy, a zwłaszcza gdy smażymy. Taka właśnie mieszanka bardzo często osadza się na naszej kuchennej zabudowie. Dlatego, kiedy szafek nie przecieramy regularnie, nawarstwiony osad robi się trudny do usunięcia. Dowiedz się, jak sprzątać szafki w kuchni, by szybko i skutecznie pozbyć się z nich zanieczyszczeń.

W czyszczeniu szafek, jak we wszystkich porządkach, najważniejsza jest regularność. Sprzątając kuchnię każdego dnia, pamiętamy o czyszczeniu blatów, ale o fronty czy powierzchnie na szafkach wiszących nie dbamy już z tak wielką pieczołowitością. Dlatego, kiedy nagromadzi się na nich brud, do walki z nim trzeba już wytoczyć nieco cięższą artylerię.

 

Domowe sposoby na tłuszcz w kuchni

 

Najlepszym, a jednocześnie najczęściej stosowanym pogromcą zalegającego na szafkach tłustego osadu jest ocet. Wystarczy wymieszać go z wodą, a powstały roztwór umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Następnie spryskać brudne powierzchnie i odczekać od kilku do kilkunastu minut. Rozpuszczoną w ten sposób tłustą warstwę brudu wystarczy przetrzeć gąbką lub suchą ściereczką. Innym tępicielem tłustych osadów, który z pewnością znajdzie się w większości domów, jest soda oczyszczona. Cztery łyżki sody rozpuść w litrze wody, by uzyskać mieszankę skuteczną w walce z trudnymi do usunięcia tłustymi plamami. Nasącz nią ściereczkę, pamiętając o jej dokładnym odciśnięciu (zbyt mokra mogłaby mieć zgubny wpływ na zabudowę wykonaną z drewna czy płyty MDF) i zetrzyj tłuste osady. Dobrym sposobem na pozbycie się tłuszczu, nawet tego najbardziej uporczywego, będzie także wyczyszczenie szafek mieszanką wody i amoniaku.

 

Jak czyścić sprzęty AGD?

 

Jak wyszorować piekarnik?

Kiedy bierzesz się już za gruntowne porządki w swojej kuchni, nie możesz pominąć również sprzętów AGD. Najtrudniejszym do wyczyszczenia z pewnością jest piekarnik. Zwłaszcza taki, w którym coś nam się przypaliło. Jego doczyszczenie może stanowić nie lada wyzwanie, ale i na takie trudne do usunięcia plamy istnieją skuteczne domowe sposoby. Potrzebny będzie nam oczywiście ocet wymieszany z wodą, przyda się także soda oczyszczona oraz folia aluminiowa. Z folii zrób kulkę, następnie spryskaj zabrudzone powierzchnie mieszanką wody z octem i pocierają aluminiową „gąbką”, aż do usunięcia wszystkich zabrudzeń. Jeżeli przypalone plamy znajdują się na dnie piekarnika, możesz też wylać na niego wodę, a następnie wysypać sodę. Po jakimś czasie zmyj miksturę ściereczką nasączoną wodą. Tłuszcz powinien zniknąć bez śladu.

 

Jak szybko i naturalnie wyczyścić mikrofalówkę?

Do szybkiego pozbycia się zanieczyszczeń z wnętrza kuchenki mikrofalowej może posłużyć nam woda z sokiem z cytrynu. Sok z cytryny rozpuści zanieczyszczenia, ale też zdezynfekuje ścianki i zneutralizuje zapachy. Mieszankę wody z sokiem umieść w mikrofalówce w miseczce, a następnie włącz kuchenkę na 5 minut, wykorzystując maksymalną moc mikrofal. Gotująca się pod ich wpływem woda zamieni się w parę, która rozmiękczy brud. Usuniesz go już bardzo łatwo wilgotną ściereczką lub gąbką do mycia naczyń. Z bardziej uporczywymi plamami – podobnie jak w przypadku piekarnika – najlepiej poradzi sobie soda. Nasyp ją na gąbkę i wyszoruj zabrudzoną powierzchnię.

 

Jak wyczyścić ściany?

W zależności od tego, czym pokryte są ściany w naszej kuchni, chcąc pozbyć się z nich zanieczyszczeń, powinniśmy zastosować różne środki i metody. Najłatwiejsze w wyczyszczeniu będą płytki. Zabrudzeń z nich pozbędziesz się stosując wodę w płynem do mycia naczyń. Płyn szybko rozpuści tłuste plamy – w końcu do tego został stworzony. Do mycia płytek – w razie potrzeby – możesz zastosować nawet i ostrzejszą stronę gąbki do mycia naczyń. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana przy ścianach pokrytych farbą. Nawet jeżeli farba jest zmywalna, przy czyszczeniu ściany należy zachować szczególną ostrożność, by jej nie uszkodzić. Do mycia ścian pomalowanych farbą stosuj miękkie ściereczki lub gąbki oraz wodę.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Piekarniki


Aromatyczne mięsa, wspaniałe zapiekanki, smakowite dania, cudowne ciasta. Któż...

Kuchnia dla niepełnosprawnych


Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu, powinna być więc funkcjonalna i wygodna. Jest...

Jak wyczyścić przypalone naczynia?


Na spaleniznę są skuteczne i sprawdzone sposoby. Garnki nie wymagają przesadnego...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności