Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia dla niepełnosprawnych

Porady


Kuchnia dla niepełnosprawnych

Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu, powinna być więc funkcjonalna i wygodna. Jest to ważny aspekt, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Wbrew pozorom urządzenie takiej kuchni nie jest wcale trudne i nie wymaga dużych przeróbek architektonicznych ani specjalistycznych urządzeń.

Ważne minimum

Najważniejszą zasadą urządzania kuchni dla osób niepełnosprawnych jest zapewnienie minimalnej przestrzeni do manewrowania wózkiem, która wynosi ok. 150 cm po obrysie koła. W takim przypadku najlepsza będzie kuchnia w kształcie kwadratu, a zabudowa powinna być oparta na standardowym ustawieniu i przypominać literę L. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie kuchnia otwarta, w której mamy dużą swobodę w rozplanowaniu rozmieszczenia poszczególnych urządzeń i sporą przestrzeń do manewrowania wózkiem. Kolejną zaletą jest możliwość umieszczenia wyspy na środku kuchni, dzięki czemu możliwe będzie dotarcie do niej z każdej strony. Nie ma też konieczności montowania drzwi wejściowych, co ma szczególne znaczenie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.


 

Blat to podstawa

 

Zacznijmy od najważniejszego – wysokości kuchennej zabudowy. Blaty robocze powinny być umieszczone na wysokości dostosowanej do wysokości wózka inwalidzkiego i w zasięgu ramion użytkownika tak, aby osoba mogła swobodnie dosięgnąć wszystkich przedmiotów. Optymalna wysokość płaszczyzny roboczej to ok. 80 cm, a głębokość blatu roboczego to 55 – 60 cm (warto zadbać, by jego krawędzie były nieco zaokrąglone). W ten sposób zapewnimy osobie niepełnosprawnej swobody dostęp do przedmiotów znajdujących się na blacie i pełen komfort pracy. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dodatkowego wysuwanego blatu roboczego – można do niego swobodnie podjechać wózkiem i z niego korzystać, a po skończonej pracy łatwo wyczyścić i zsunąć.
Bardzo istotny jest też materiał i jakość wykonania blatu. Im bardziej odporny na zarysowania i wilgoć, tym łatwiej go utrzymać w czystości, co dla osoby niepełnosprawnej ma szczególne znaczenie. Częste czyszczenie blatu z poziomu wózka inwalidzkiego nie należy bowiem do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności.
 

Szafki

Najwygodniej, jeśli w kuchni, z której korzysta osoba niepełnosprawna zamontuje się jedynie dolne szafki, by nie miała ona problemów z dostaniem do górnej zabudowy. W takim wypadku szczególnie praktyczne okazują się szuflady. Ich przewaga nad zwykłymi szafkami przejawia się w swobodnym dostępie do zawartości bez konieczności schylania się i sięgania w głąb szafki. Ma to szczególne znaczenie dla osób jeżdżących na wózku inwalidzkim. Warto jednak zbadać, by szuflady wysuwały się łatwo i delikatnie oraz by miały zabezpieczenia przed wypadaniem przechowywanych w nich produktów. Jeśli zdecydujemy się jednak na szafki lub z jakichkolwiek względów nie możemy zainstalować szuflad (np. w narożniku kuchennej zabudowy), wybierzmy szafki z obrotowymi lub wysuwanymi półkami.
 

Wybieramy AGD

Współczesne sprzęty AGD mogą być z powodzeniem instalowane w kuchniach osób niepełnosprawnych. Mają odpowiednią głębokość, można je też zabudować na dowolnym poziomie. Z tego też powodu zaleca się montaż piekarnika na wysokości wzroku. Zmywarka umieszczona tradycyjnie, tzn. na podłodze nie sprawi z pewnością żadnego problemu, jednak wygodniej będzie ją umieścić na wysokości ok. 40-45 cm nad poziomem podłogi. Wybierając lodówkę warto wziąć pod uwagę ograniczenia osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i kupić model niewysoki, w którym najwyższa półka będzie umieszczona na poziomie ok.100-120 cm od podłogi. Zrezygnujmy też ze zamrażarki umieszczonej na dole urządzenia. Decydując o wyborze płyty grzewczej warto rozważyć zakup płyty indukcyjnej. Jej szczególną zaletą jest fakt, że nie nagrzewa się podczas pracy, eliminuje więc ryzyko przypadkowego poparzenia się osoby niepełnosprawnej. Ponadto można je znaleźć w różnych kształtach, także w formie prostokąta (pola grzewcze ustawione są w jednym rzędzie). Możemy ją wtedy zamontować blisko krawędzi blatu, by osoba na wózku miała swobodny, jednakowy dostęp do wszystkich pól grzewczych. Poza tym płyta indukcyjna, podobnie jak ceramiczna, ma idealnie gładką powierzchnię, dlatego przesuwanie po niej ciężkich garnków nie będzie problemem. Jedynie okapu nie możemy umieścić zbyt nisko, ale wybierzmy model sterowany pilotem, by można go swobodnie włączać i wyłączać z poziomu wózka inwalidzkiego.
 

Strefa zmywania

Najlepiej, aby zlewozmywak był stosunkowo płytki, umieszczony możliwie blisko krawędzi blatu. Ważną rolę w kuchni osoby na wózku ogrywa dobrze dobrana bateria. Idealnie jeśli jest jednouchwytowa z przedłużoną rączką dźwigniową (można puścić wodę jedną ręką, bez konieczności sięgania) oraz jeśli wyposażona jest w wysuwaną wylewkę. Umożliwi to swobodne korzystanie z kranu, nalewanie wody do garnka stojącego na blacie, czy bezproblemowe płukanie warzyw i owoców w zlewozmywaku.

Komentarze


3.20/5 5 5
5

fajnie, że poruszacie tak praktyczne tematy


3

zapomniano powiedzieć coś o podłodze w kuchni dla niepełnosprawnych - a jak ktos porusza się na wózku, podłoże ma dla niego duze znnaczenie


To fakt - podłoga jest to bardzo ważna kwestia, którą pominięto w artykule natomiast również cieszę się, że prócz typowych spraw związanych z wystrojem czy aranżacją kuchni zwracacie też uwagę na poważne i ważne tematy :]


4
starszy

Dla niepełnosprawnych czy osób starszych ważne by podłoga niebyła śliska, odpowiednio dużo miejsca do manewrowania wózkiem, łatwy dostęp do szafek; szafki narożne i wysuwane, obrotowe kosze, wysuwane blaty, meble na nóżkach, i jeszcze fajna rzecz z nowości a mianowicie płyta wraz z okapem wysuwanym i chowanym gdy jest niepotrzebny. Ma to rozwiązanie wiele plusów; zajmuje niewiele miejsca a więc pasuje na każdy blat, płyta bezogniowa, sterowanie dotykowe, cichy bo tylko 40 dB, filtr ze stali nierdzewnej, automatyczny wyłacznik.


4
betka

Kuchnia dla niepełnosprawnych powinna być wygodna i funkcjonalna, podłoga to podstawa a jeżeli chodzi o gotowania to super sprawa płyta grzewcza z okapem blatowym lub chowanym, same plusy; płyta bezogniowa, na każdy blat, zajmuje mało miejsca, jak na blacie to i podręcznie.

Zobacz również


Odkrywamy sekret systemu No Frost!


Nie da się ukryć, że producenci sprzętów AGD wciąż starają się nas...

Podstawowe zasady pielęgnacji lodówek


Nie jest tajemnicą, że o wszystkie urządzenia trzeba dbać. Dzięki systematycznej...

Czego nie robić podczas zakupu lodówki, czyli najczęstsze...


Na ludzi bardzo szybko działają wszelkie promocje czy jakieś akcje marketingowe....