Miejsce godne zlewozmywaka
Zlew to jeden z głównych i zarazem obowiązkowych elementów kuchennej zabudowy. Musi go posiadać każda kuchnia, nawet ta, w której zamontowana jest zmywarka. Jak zatem zdecydować się na odpowiednie dla niego miejsce?
Ważne względy
Lokalizacja zlewozmywaka powinna być uzależniona od kilku warunków. Przede wszystkim musi być wygodnie, zlew nie może więc być w trudno dostępnym miejscu, na nieodpowiedniej wysokości czy w kiepskim sąsiedztwie. Musi też być bezpiecznie, co w tak szczególnym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia nabiera wyjątkowego znaczenia. Ważne jest więc zachowanie odpowiednich odstępów od instalacji elektrycznej czy płyty grzewczej. Ostatnim względem, jak można wziąć pod uwagę lokując zlew jest estetyka pomieszczenia, a czasem nawet obowiązujące trendy.
Pod oknem
Umieszczanie zlewozmywaka pod kuchennym oknem jest właśnie przejawem mody – rozwiązanie bardzo popularne od jakiegoś czasu, zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. I to nie tylko ze względów estetycznych. Fakt, że możemy zmywać przy świetle dziennym, nie zasłaniając sobie pola pracy jest ogromnym plusem takiej lokalizacji. Co więcej, możemy bez przeszkód delektować się pięknym widokiem na zewnątrz (o ile taki mamy...) lub kontrolować bawiące się właśnie na zewnątrz dziecko. Lokalizacja zlewu w okolicach okna ma jeszcze jedną zaletę – przy często wietrzonym pomieszczeniu, bardzo szybko pozbywamy się wilgoci powstającej w okolicach zlewu. Niestety miejsce to ma też kilka wad. Jedną z ich jest problem z otwieraniem okna, co wymusza zakup specjalnej baterii (składanej lub chowanej w blacie roboczym). Eliminuje też możliwość zamontowania pod oknem grzejnika (nie może on być obudowany szafką) i zmusza do szukania dla niego innej lokalizacji. Jeśli podczas zmywania jesteśmy bardzo „ekspresyjni" będziemy musieli też często prać firanki lub rolety i myć samo okno, co jest dość utrudnione z taką lokalizacją zlewu.
W centrum
Zlewozmywak równie efektownie może prezentować się na środku kuchni, umiejscowiony na wyspie kuchennej. Rozwiązanie to również należy do bardziej nowoczesnych i nietypowych, warto więc się nad nim zastanowić planując kuchenną zabudowę. Dzięki takiej lokalizacji, mamy dostęp do zlewu właściwie z każdej strony, wszędzie jest do niego blisko. Jeśli do tego zainstalujemy designerską, modną baterię królującą na wyspie, możemy być pewni aranżacyjnego sukcesu. Rozwiązanie takie nie jest jednak pisane każdemu. Na pewno nie mogą sobie na nie pozwolić właściciele niewielkich kuchni, w których nie ma miejsca na wyspę, a nawet jeśli udałoby się ją jakoś wcisnąć, nie byłaby w stanie spełnić swoich funkcji. Na wyspie nie da się też umiejscowić zlewu, jeśli nie mamy podprowadzonych na środek kuchni odpowiednich instalacji: wodnej i kanalizacyjnej. Lepiej więc planować tego typu lokalizację jeszcze na etapie budowy domu lub gruntownego remontu kuchni. Ostatnim minusem zlewu na wyspie jest fakt, że niepozmywane naczynia, które czasem zostawiamy w zlewie, w tym akurat miejscu będą rzucać się w oczy i wyglądać wyjątkowo nieestetycznie.
W rogu
Dla posiadaczy małych kuchni świetną alternatywą dla umiejscowienia zlewozmywaka jest róg zabudowy meblowej. Rozwiązanie to jest wyjątkowo praktyczne, a dzięki nowoczesnym, pięknym zlewom narożnym– również bardzo estetyczne. Zlew narożny nie zajmuje zbyt dużo miejsca, przeciwnie – pozwala zagospodarować problematyczną zwykle przestrzeń rogu w kuchni. Dostępne na rynku przeróżne kształty i formy zlewozmywaków narożnych pozwalają na dowolność aranżacyjną i dopasowanie zlewu do koncepcji całej kuchni.
O tym nie wolno zapomnieć
To, w jakim miejscu zaplanujemy zlewozmywak w kuchni, w dużej mierze zależeć też będzie od indywidualnych przyzwyczajeń i gustów, o których się przecież nie dyskutuje. Nie wolno przy tym jednak zapominać o warunkach technicznych, dotrzymanie których może zniweczyć każdy, nawet najbardziej piękny plan zagospodarowania kuchni. Jeśli nie mamy szczęścia budować własnego domu i decydować o rozmieszczeniu poszczególnych instalacji, musimy brać pod uwagę już te istniejące. Drobne przeróbki oczywiście są dopuszczalne, jednak generalne remonty mogą okazać się albo zbyt kosztowne, albo nawet niemożliwe. Zlew będziemy więc zmuszeni umieścić w bliskim sąsiedztwie sieci wodno-kanalizacyjnej. Może być on nieco oddalony od istniejącego pionu kanalizacyjnego, nie może być to jednak zbyt duża odległość. Trzeba zachować odpowiednie nachylenie (spadek) rury łączącej zlew z odpływem kanalizacyjnym – w przeciwnym wypadku ścieki nie będą prawidłowo usuwane z komory zlewozmywaka. Nie umieszczajmy też zlewu bezpośrednio przy lodówce lub płycie grzewczej. To nie jest ani wygodne (pomiędzy tymi elementami zabudowy kuchennej powinny być fragmenty blatu roboczego, chociażby po to, by móc na nim stawiać naczynia czy kłaść produkty spożywcze) ani bezpieczne (krople wody mogą np. paść na rozgrzany tłuszcz na patelni, co może mieć katastrofalne skutki).