Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Czym usunąć przebarwienia na zlewie granitowym?

Porady


Czym usunąć przebarwienia na zlewie granitowym?

Urządzając swoją kuchnię stajemy przed wyzwaniem dobrania wyposażenia, które zgodnie z oczekiwaniami będzie służyć latami swoją funkcjonalnością i trwałością. Jednym z kluczowych elementów każdej kuchni obok lodówki i płyty grzewczej jest zlewozmywak. Biorąc pod uwagę, że zlew w każdym domu jest naprawdę intensywnie eksploatowany, warto wybrać model wykonany z solidnego materiału, co zapewni długotrwałe użytkowanie bez uszczerbków na jego jakości i estetyce. Zlewozmywak z granitu z pewnością spełni te wymagania, ale jak każdy element wyposażenia kuchni wymaga on odpowiedniej pielęgnacji, w szczególności gdy pojawiają się na nim przebarwienia. Sprawdź jak sobie z nimi łatwo i skutecznie poradzić.

Na zdjęciu: Studio Mebli Eltop

Jak wyczyścić zlew granitowy?

Aby skutecznie wyczyścić zlew granitowy, warto wiedzieć co tworzy jego strukturę. Zlewy te wykonane są z kompozytu, w skład którego wchodzą kwarc oraz żywice epoksydowe. Kwarc odpowiada za efektowny wygląd zlewu przypominający strukturą naturalny kamień, natomiast żywice przede wszystkim wpływają na jego trwałość. To właśnie dzięki nim granitowy zlewozmywak jest odporny na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, czy też jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Wiedza ta pozwoli wybrać model, który będzie łatwiej utrzymać w dobrej kondycji przez długi czas, mimo trudów codziennej eksploatacji. Duże znaczenie ma tu również to, w jaki sposób na co dzień czyścimy takie zlewy, gdyż dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy przedłużyć ich żywotność.
Czyszczenie zlewów granitowych nie jest zbyt skomplikowane, ale wymaga regularności i zależne jest od rodzaju zabrudzenia. Aczkolwiek w codziennym użytkowaniu wystarczające będzie umycie zlewu miękką gąbką nasączoną płynem do naczyń, spłukanie powierzchni ciepłą wodą i wytarcie go do sucha. Ważne jest przede wszystkim to, aby po każdorazowym czyszczeniu zlewu dokładnie osuszać jego powierzchnię. Dobrym sposobem czyszczenia zlewu jest także wypełnienie go wodą i rozpuszczenie w nim jednej tabletki do zmywarki.
Dużym wyzwaniem dla zlewozmywaków granitowych są silnie barwiące substancje takie jak wino, kawa, sok z buraków, a także herbata. Jeżeli wylewamy resztki takich płynów do zlewu, wówczas istotne jest aby je na bieżąco czyścić zanim wnikną w strukturę kompozytu. Jeśli mamy do czynienia z trudnym do zmycia przebarwieniem, warto wypełnić zlew wodą z octem i pozostawić najlepiej na całą noc. Następnie dokładnie umyć zlewozmywak.

Czyszczenie zlewu granitowego – wiedza w pigułce:

• stosujemy wyłącznie środki chemiczne dedykowane zlewom granitowym,
• raz na jakiś czas wskazane jest wyczyścić zlew preparatem, który zaimpregnuje go i zabezpieczy przed powstaniem przebarwień,
• do czyszczenia używamy wyłącznie miękkich gąbek lub ściereczek,
• nie używamy mleczek czyszczących zawierających granulki polerujące,
• zawsze po użyciu zlew należy osuszyć.

Usuwanie plam i osadu

O ile codzienne czyszczenie zlewu ze zwykłych zacieków lub resztek produktów spożywczych nie przysparza zbyt wiele problemów, to usunięcie ewentualnych plam i osadu może już stanowić pewną trudność. Osad widoczny na powierzchni granitowego zlewu jest zwykle skutkiem mycia go twardą wodą z wysoką zawartością wapnia w składzie. Sposobem na ten typ osadu będzie przemywanie zlewu wodą filtrowaną lub przegotowaną. Istotne jest także dokładne osuszenie jego powierzchni, dzięki czemu unikniemy zacieków, a także wapiennego osadu. Takie przebarwienia możemy też usunąć raz na zawsze inwestując w filtry instalacji wodociągowej.
Uciążliwe plamy, których nie sposób zmyć za pomocą gąbki nasączonej płynem do naczyń można usunąć specjalnymi środkami dedykowanymi zlewom granitowym. Płyny te nie zaszkodzą powierzchni zlewu, przy czym szybko usuną problematyczne zabrudzenia. Wystarczy nimi popsikać plamę, pozostawić na kilka minut, po czym kolistymi ruchami usunąć gąbką nasączoną ciepłą wodą. Po wszystkim należy dokładnie umyć zlewozmywak i osuszyć chłonnym ręcznikiem. Uporczywych plam pomoże pozbyć się również ściereczka nasączona denaturatem.

Domowe sposoby na czyszczenie zlewozmywaka

Powstałe przebarwienia możemy z powodzeniem usuwać środkami chemicznymi przeznaczonymi do tego rodzaju zlewów. Jednakże jeżeli chcesz skorzystać z tańszego, równie skutecznego i zarazem bardziej ekologicznego rozwiązania, warto zastosować domowe sposoby czyszczenia.
Wszelkiego rodzaju nieestetycznych przebarwień możemy się pozbyć przy pomocy roztworu octu. Przygotowujemy go w proporcji 1 część wody : 1 część octu, nasączamy nim ściereczkę i nakładamy na zabrudzone miejsca. Trzymamy aż plama zniknie, a następnie po prostu spłukujemy zlew wodą i wycieramy do sucha.
Jeśli przebarwienie jest wyjątkowo uciążliwe można także użyć pasty powstałej z łyżki sody oczyszczonej i odrobiny wody. Taką substancję nakładamy na zabrudzenie i lekko przecieramy. Dobrym pomysłem jest także napełnienie zlewu wodą z dodatkiem octu i sody. Napełniony zlew zostawiamy na całą noc, rano myjemy go wodą, osuszamy i przechodzimy do impregnacji.

Impregnacja zlewu granitowego olejem

Impregnacja zlewu z granitu jest szczególnie ważna, by móc zachować jego nowy wygląd przez jak najdłuższy czas. Jednak nie tylko ze względu na kwestie estetyczne powinniśmy regularnie impregnować zlewy kuchenne. Znaczącą korzyścią jest przedłużenie jego żywotności i uodpornienie powierzchni na uszkodzenia mechaniczne, a także wchłanianie się ewentualnych przebarwień. Po gruntownym wysprzątaniu zlewu wystarczy przetrzeć jego powierzchnię zwykłym olejem jadalnianym. Dzięki tej sztuczce woda będzie lepiej z niego spływała ograniczając powstawanie zacieków, a także wchłanianie się zabrudzeń. Pożądanym skutkiem ubocznym impregnacji olejem jest to, że granitowy zlewozmywak będzie pięknie błyszczał i wyglądał jak nowy.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/czyste-rury-czyli-jak-udrazniac-odplyw-zlewozmywaka-704.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakiej-wysokosci-odplyw-pod-zlewozmywak-3056.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/zlewozmywak/gladki-czy-ze-struktura-jaki-zlewozmywak-stalowy-wybrac-879.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/woda-w-pojemniku-dozowniku-na-plyn-w-pralce-przyczyny-2736.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-zamontowac-dozownik-na-plyn-do-naczyn-w-zlewie-3114.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/zlewozmywak/gladki-czy-ze-struktura-jaki-zlewozmywak-stalowy-wybrac-879.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/czyste-rury-czyli-jak-udrazniac-odplyw-zlewozmywaka-704.html

 

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Natka

Zlewy granitowe są naprawdę proste i nie wymagające jeśli chodzi o czyszczenie. Dużo pomocnych informacji jest w artykule.


5
KarolaX00

Przeczytałam, skorzystałam i jest czyściutko!


5
Barbara

Ja od zawsze używałam octu, bo super się sprawdza. Nie lubię używać chemii w domu z uwagi na syna, który jest alergikiem.


5
zenonka

Zgadzam się z poniższymi komentarzami. Zlew granitowy nie jest trudny i nie jest uciążliwy w czyszczeniu.

Zobacz również


Sposób na odpady, czyli młynek w zlewozmywaku


Aktualnie produkujemy rekordowe ilości śmieci na całym świecie, dlatego tak istotną...

Ile komór powinien mieć zlewozmywak?


Stojąc przed wyborem zlewozmywaka z pewnością będziemy się zastanawiać z jakiego...

Miejsce godne zlewozmywaka


Zlew to jeden z głównych i zarazem obowiązkowych elementów kuchennej zabudowy. Musi go...