Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Woda w pojemniku / dozowniku na płyn w pralce –...

Porady

Woda w pojemniku / dozowniku na płyn w pralce – przyczyny

Ulubione0

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania. Gdy więc występują jakiekolwiek objawy wskazujące, że coś w sposobie jej działania jest niewłaściwe, to zaczynamy panikować i obawiać się kosztownej naprawy lub konieczności wymiany sprzętu na nowy. Jednak jeżeli będziemy pewne symptomy usterek zauważać już na początku ich wystąpienia i na bieżąco je usuwać, to z całą pewnością skutecznie przedłużymy żywotność pralki. Jednym z problemów może być zbierająca się woda w pojemniku na płyn w pralce. Co jest przyczyną i jak sobie z tym radzić?

Dlaczego w pralce zostaje woda w pojemniku na płyn?

Woda zbierająca się w pojemniku na płyn na pozór wydaje się być niezbyt kłopotliwą usterką, przez co wiele osób popełnia błąd i po prostu ją odlewa i zapomina o problemie aż do następnego prania. Niestety jeżeli nie zlokalizujemy i nie usuniemy przyczyny, to może się to skończyć koniecznością wezwania fachowca w celu naprawy całego sprzętu. Sprawdź jakie są najczęstsze powody zbierania się wody w pojemniku na płyn i postaraj się je usunąć jak najprędzej.

Woda w pojemniku na płyn może wynikać z:
• zatkanych elementów syfonu,
• brudnej lub niedoczyszczonej szuflady,
• zakamienionego wylotu wody,
• braku dodatkowego zbiornika na płyn.

Zapchany syfon w pralce - jak go wyczyścić?

Pralka i zmywarka to sprzęty, które bezpośrednio pobierają wodę i korzystają z niej bez względu na jej jakość i stopień twardości. W związku z tym może zdarzać się, że poszczególne elementy urządzeń będą ulegać zatkaniu przez osadzający się kamień i inne zanieczyszczenia. Jednym z najpopularniejszych objawów takiego stanu rzeczy może być właśnie pojawienie się zbierającej się wody w pojemniku na płyn w pralce. Wówczas rozwiązaniem problemu będzie dokładne wyczyszczenie elementów syfonu, a także systematyczne dbanie o: bęben, syfon, przegrody na proszek i płyn do płukania. Czystość tych elementów jest podstawą sprawnego funkcjonowania każdej pralki. W przeciwnym razie szybko dojdzie do zatkania syfonu, a woda nie będzie w pełni odprowadzana i zatrzyma się w pojemniku szuflady.

Dbaj o czystość szufladki na proszek

Przyczyną problemów ze zbieraniem się wody w pojemniku na płyn może być znajdująca się obok niej wnęka, do której wsypujemy proszek. Jest to część szufladki, w której najbardziej zbierają się zanieczyszczenia i osady z mokrego proszku i wody. Pozostałości proszku, jeżeli nie będą usuwane regularnie przynajmniej co kilka prań, to lepki osad nie tylko szybko się nawarstwi, ale także będzie wyjątkowo trudny w usunięciu. Gdy w pojemniku na płyn zbiera się woda, warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić, czy we wnęce na proszek jest czysto. Po dokładnym umyciu pojemnika trzeba go też starannie wysuszyć, bo wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozmnażania się grzybów i pleśni, co jest bardzo niezdrowe. Dlatego gdy tylko pojawia się zastój wody w szufladce jest to znak, że konieczne jest dokładne jej wyczyszczenie w każdym zakamarku.

Osad z kamienia przy wylocie wody

Jeżeli pomimo wyczyszczenia elementów pralki problem zastoju wody w pojemniku na płyn nie znika, problemem może być kamienny osad w wylocie wody. Z czasem nawarstwiający się brud i kamień w wewnętrznych elementach pralki mogą całkowicie lub częściowo zatkać wylot wody. Skutkiem będzie utrudniony lub uniemożliwiony przepływ wody, co przejawiać się może gromadzeniem się jej w pojemniku na płyn. Niestety kamień zbierający się w pralce jest jednym z najczęstszych powodów usterek i poważnych awarii. Dlatego tak ważne dla żywotności sprzętu ma regularne usuwanie twardego nalotu z wody. Kamień można usuwać domowymi metodami lub dostępnymi w sklepach środkami dedykowanymi do tego celu. Z powodzeniem sprawdzą się ocet, soda oczyszczona, a nawet kwasek cytrynowy. Wystarczy wlać ocet lub roztwór wody z sodą albo z kwaskiem do pustego bębna i włączyć najkrótszy program prania.

Dodatkowy zbiornik na płyn do płukania

Czasem najprostszym rozwiązaniem problemów z usterkami sprzętów gospodarstwa domowego jest wzbogacenie ich o dodatkowe akcesoria, które usprawnią ich działanie. Tak też jest w przypadku problemu zbierającej się wody w szufladzie na płyn. Przydatnym wyposażeniem pralki będzie dodatkowy zbiornik na płyn, który umieszczać można w przegrodzie, do której wlewamy zwykle płyn do płukania. Jeżeli go zabraknie, wówczas w pojemniku na płyn może zbierać się woda. Dodatkowy zbiorniczek na płyn może stanowić wyposażenie dołączone do nowo zakupionej pralki, ale można też go dokupić osobno w uniwersalnym kształcie i rozmiarze.

Zobacz również

Cicha kuchnia – czyli innowacyjne mechanizmy w kuchni

Cicha kuchnia – czyli innowacyjne mechanizmy w...

Zapomnij o trzaskaniu drzwi w kuchni! Zapewne niejednokrotnie każdemu zdarzyło się zbyt mocno...

Jak wybrać krzesła obrotowe do kuchni?

Jak wybrać krzesła obrotowe do kuchni?

Z oparciem czy bez? Zanim dokonamy zakupu obrotowych krzeseł, zastanówmy się do czego będą...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena