Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Woda w pojemniku / dozowniku na płyn w pralce –...

Porady


Woda w pojemniku / dozowniku na płyn w pralce – przyczyny

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania. Gdy więc występują jakiekolwiek objawy wskazujące, że coś w sposobie jej działania jest niewłaściwe, to zaczynamy panikować i obawiać się kosztownej naprawy lub konieczności wymiany sprzętu na nowy. Jednak jeżeli będziemy pewne symptomy usterek zauważać już na początku ich wystąpienia i na bieżąco je usuwać, to z całą pewnością skutecznie przedłużymy żywotność pralki. Jednym z problemów może być zbierająca się woda w pojemniku na płyn w pralce. Co jest przyczyną i jak sobie z tym radzić?

Dlaczego w pralce zostaje woda w pojemniku na płyn?

 

Woda zbierająca się w pojemniku na płyn na pozór wydaje się być niezbyt kłopotliwą usterką, przez co wiele osób popełnia błąd i po prostu ją odlewa i zapomina o problemie aż do następnego prania. Niestety jeżeli nie zlokalizujemy i nie usuniemy przyczyny, to może się to skończyć koniecznością wezwania fachowca w celu naprawy całego sprzętu. Sprawdź jakie są najczęstsze powody zbierania się wody w pojemniku na płyn i postaraj się je usunąć jak najprędzej.

Woda w pojemniku na płyn może wynikać z:
• zatkanych elementów syfonu,
• brudnej lub niedoczyszczonej szuflady,
• zakamienionego wylotu wody,
• braku dodatkowego zbiornika na płyn.

 

Zapchany syfon w pralce - jak go wyczyścić?

 

Pralka i zmywarka to sprzęty, które bezpośrednio pobierają wodę i korzystają z niej bez względu na jej jakość i stopień twardości. W związku z tym może zdarzać się, że poszczególne elementy urządzeń będą ulegać zatkaniu przez osadzający się kamień i inne zanieczyszczenia. Jednym z najpopularniejszych objawów takiego stanu rzeczy może być właśnie pojawienie się zbierającej się wody w pojemniku na płyn w pralce. Wówczas rozwiązaniem problemu będzie dokładne wyczyszczenie elementów syfonu, a także systematyczne dbanie o: bęben, syfon, przegrody na proszek i płyn do płukania. Czystość tych elementów jest podstawą sprawnego funkcjonowania każdej pralki. W przeciwnym razie szybko dojdzie do zatkania syfonu, a woda nie będzie w pełni odprowadzana i zatrzyma się w pojemniku szuflady.

 

Dbaj o czystość szufladki na proszek

 

Przyczyną problemów ze zbieraniem się wody w pojemniku na płyn może być znajdująca się obok niej wnęka, do której wsypujemy proszek. Jest to część szufladki, w której najbardziej zbierają się zanieczyszczenia i osady z mokrego proszku i wody. Pozostałości proszku, jeżeli nie będą usuwane regularnie przynajmniej co kilka prań, to lepki osad nie tylko szybko się nawarstwi, ale także będzie wyjątkowo trudny w usunięciu. Gdy w pojemniku na płyn zbiera się woda, warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić, czy we wnęce na proszek jest czysto. Po dokładnym umyciu pojemnika trzeba go też starannie wysuszyć, bo wilgoć jest idealnym środowiskiem do rozmnażania się grzybów i pleśni, co jest bardzo niezdrowe. Dlatego gdy tylko pojawia się zastój wody w szufladce jest to znak, że konieczne jest dokładne jej wyczyszczenie w każdym zakamarku.

 

Osad z kamienia przy wylocie wody

 

Jeżeli pomimo wyczyszczenia elementów pralki problem zastoju wody w pojemniku na płyn nie znika, problemem może być kamienny osad w wylocie wody. Z czasem nawarstwiający się brud i kamień w wewnętrznych elementach pralki mogą całkowicie lub częściowo zatkać wylot wody. Skutkiem będzie utrudniony lub uniemożliwiony przepływ wody, co przejawiać się może gromadzeniem się jej w pojemniku na płyn. Niestety kamień zbierający się w pralce jest jednym z najczęstszych powodów usterek i poważnych awarii. Dlatego tak ważne dla żywotności sprzętu ma regularne usuwanie twardego nalotu z wody. Kamień można usuwać domowymi metodami lub dostępnymi w sklepach środkami dedykowanymi do tego celu. Z powodzeniem sprawdzą się ocet, soda oczyszczona, a nawet kwasek cytrynowy. Wystarczy wlać ocet lub roztwór wody z sodą albo z kwaskiem do pustego bębna i włączyć najkrótszy program prania.

 

Dodatkowy zbiornik na płyn do płukania

 

Czasem najprostszym rozwiązaniem problemów z usterkami sprzętów gospodarstwa domowego jest wzbogacenie ich o dodatkowe akcesoria, które usprawnią ich działanie. Tak też jest w przypadku problemu zbierającej się wody w szufladzie na płyn. Przydatnym wyposażeniem pralki będzie dodatkowy zbiornik na płyn, który umieszczać można w przegrodzie, do której wlewamy zwykle płyn do płukania. Jeżeli go zabraknie, wówczas w pojemniku na płyn może zbierać się woda. Dodatkowy zbiorniczek na płyn może stanowić wyposażenie dołączone do nowo zakupionej pralki, ale można też go dokupić osobno w uniwersalnym kształcie i rozmiarze.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-zamontowac-dozownik-na-plyn-do-naczyn-w-zlewie-3114.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czym-usunac-przebarwienia-na-zlewie-granitowym-2734.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/zlewozmywak/gladki-czy-ze-struktura-jaki-zlewozmywak-stalowy-wybrac-879.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/czyste-rury-czyli-jak-udrazniac-odplyw-zlewozmywaka-704.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/na-jakim-programie-prac-firanki-3242.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/pralka-robi-dziury-w-praniu-2740.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/pralka-tlucze-przy-wirowaniu-przyczyny-2866.html

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Ewka

Bardzo lubię artykuły w Max Kuchnie. Dużo mi pomogły w różnych sytuacjach i w praktycznym życiu. Ten także. Mąż od razu uporał się z wodą w dozowniku :)


5
KasiaBartek

U nas problem był z szufladką. Na szczęście szybko zareagowaliśmy.


5
Alan3@8

Często mi się tak dzieje. Chyba zdecyduje się na nowa pralkę?


5
bacha

Dawniej często spotykałam się z wodą w dozowniku w swojej starej pralce. Od kiedy mam nową jeszcze nie napotkałam wody.

Zobacz również


Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...


Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z...

Sposób na ciekawe wnętrze, czyli kuchnia modułowa


Wielu z nas lubi zmiany. Wciąż zmieniamy dodatki w naszym mieszkaniu, robimy...

Kuchnia w królewskim wydaniu


Klimat ekskluzywności, wysoka jakość urządzenia, estetyka w najlepszym wydaniu a do...