Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Pralka tłucze przy wirowaniu – przyczyny

Porady


Pralka tłucze przy wirowaniu – przyczyny

Pralka jest urządzeniem, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne życie. Jednak jak w każdym sprzęcie gospodarstwa domowego, mogą w niej wystąpić mniejsze lub większe usterki mające znaczący wpływ na jakość i sposób działania. Jedną z sytuacji, która może nas zacząć niepokoić jest to, gdy pralka z łoskotem tłucze się podczas wirowania. Jak zdiagnozować usterkę i rozwiązać taki problem? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Program wirowania w pralkach

 

Każda pralka wyposażona jest w program wirowania, który stanowi jeden z końcowych etapów procesu prania ubrań mający na celu dokładniejsze pozbycie się wilgoci z tkanin. Podczas wirowania pralka poddawana jest drganiom i wydaje przy tym głośniejsze natężenie dźwięku, ale jest to całkowicie normalne i nie należy się tym przejmować. Problem pojawia się dopiero w sytuacji, gdy urządzenie się przesuwa lub podskakuje podczas pracy oraz wydaje dźwięki niecharakterystyczne dla zwykłego trybu pracy na etapie wirowania. Wówczas należy sprawdzić, co się dzieje z pralką, gdyż mogą to być pierwsze sygnały wysyłane przed poważniejszą awarią. Zawsze warto reagować na nie jak najprędzej, bo możemy dzięki temu uniknąć większych kosztów i komplikacji związanych z naprawą lub wymianą urządzenia na nowe. Jakie są najczęstsze przyczyny zbyt mocnych wibracji pralki podczas wirowania?

 

Przyczyny zbytniego hałasu podczas wirowania:

  • nierównomiernie rozłożone pranie w bębnie,
  • nieprawidłowe działanie amortyzatora,
  • zsuwająca się lub zniszczona sprężyna z zawieszenia bębna,
  • uszkodzone łożyska bębna pralki,
  • nieodpowiednie wypoziomowanie pralki.

 

Nierównomiernie rozłożone pranie w bębnie

 

Jedną z najczęstszych przyczyn przesadnego hałasowania pralki podczas wirowania jest to, że tkaniny w nim nierównomiernie się rozłożyły. Jeżeli w pralce prana będzie mała ilość rzeczy, to mogą one się rozkładać nierównomiernie na ścianach bębna, co skutkuje powstawaniem mocniejszych drgań pralki. Jeżeli więc planujesz wyprać małą ilość rzeczy, rozmieść je równo układając na dnie pralki i wymieszaj mniejsze ubrania z większymi. Najlepiej, gdy bęben jest pełny, ale nie przepełniony, bo wtedy praca pralki będzie przebiegać prawidłowo a proces prania stanie się bardziej ekonomiczny.

 

Nieprawidłowe działanie amortyzatora

 

Amortyzator jest częścią regulującą mechanizm poruszający bębnem. Jego zadaniem jest ochrona przed zbyt mocnymi wibracjami. Jeżeli pralka podczas wirowania mocno się trzęsie, a może nawet przesuwa się, może to być sygnał, że amortyzator uległ usterce. Zazwyczaj przyczyną usterki jest wyeksploatowanie się tej części, co w efekcie determinuje konieczność jego wymiany.

 

Zsuwająca się lub zniszczona sprężyna z zawieszenia bębna

 

Sprężyny stanowią istotny element zawieszenia bębna. Jednak w miarę eksploatacji mogą się one zsuwać z przeznaczonego miejsca lub ulec uszkodzeniu. Jeżeli taka jest przyczyna hałasu podczas wirowania, to pralka wibruje bardzo intensywnie i podskakuje, gdyż sprężyny nie zabezpieczają pracującego bębna pralki. W takiej sytuacji należy wymienić sprężyny na nowe i zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie.

 

Uszkodzone łożyska bębna pralki

 

Łożyska bębna pralki stanowią stosunkowo częstą przyczynę różnych usterek. Jednym z objawów może być właśnie nadmierny hałas podczas wirowania ubrań. Łożyska w pralce odpowiadają za obracanie się bębna podczas pracy urządzenia. Jeżeli uległy one uszkodzeniu, podczas wirowania hałas będzie się nasilać. Wówczas z pomocą specjalisty należy wymienić łożyska na nowe.

 

Nieodpowiednie wypoziomowanie pralki

 

Niewłaściwe wypoziomowanie pralki wydaje się być zbyt banalną przyczyną pojawiających się symptomów nieprawidłowej pracy urządzenia. Niemniej jednak, okazuje się, że zazwyczaj to właśnie złe ustawienie pralki jest powodem między innymi nadmiernego hałasowania urządzenia lub tego, że pralka się przesuwa podczas wirowania. W takiej sytuacji należy zmienić położenie pralki i odpowiednio ją wypoziomować za pomocą regulacji nóżek. W tym celu wystarczy przekręcić śruby w nóżkach urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem mogą też być specjalne nakładki na nóżki pralki wygłuszające wibracje.

 

Pralka jest urządzeniem, którego prawidłowa praca jest kluczowa dla poczucia komfortu domowników oraz ich codziennego funkcjonowania. Dlatego, gdy zauważasz, że urządzenie nie działa tak jak należy, lub zaczęło głośniej pracować i mocniej drgać, warto poszukać przyczyny i naprawić ewentualną usterkę zanim urządzenie całkowicie się zepsuje. Jeżeli masz wątpliwości co do postawionej diagnozy, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca.

 

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Bozena

Zawsze myślałam, że przyczyną hałasu podczas wirowania jest tylko i wyłącznie nieprawidłowe ustawienie pralki. Myliłam się i dużo się dowiedziałam dzięki temu artykułowi.


5
Janka91

Jakiś czas temu zawsze starałam się, aby pralka pracowała do południa jak nie ma dzieci. Bardzo była głośna. Wiadomości z artykułu były super pomocne!


5
krystian

No tak kiedy pralka stoi nierówno takie rzeczy się dzieją! Nie mogłem przesłuchać tego hałasu.


5
Nataniela

Nie jest to przyjemne jak pralka głośno działa i skacze podczas wirowania. Warto nie ignorować takich rzeczy. U nas przyczyną były uszkodzone łożyska.

Zobacz również


Elegancja w każdym calu, czyli szklany blat w kuchni


Szklany blat to niebanalne rozwiązanie w kuchni urządzonej zgodnie z zasadami...

Pozmywane! Czyli jak wybrać dobrą zmywarkę


Mycie naczyń to jedna z najbardziej nielubianych domowych czynności. Możemy jednak...

Odwrócona osmoza. Co to takiego?


Marzy ci się czysta, zdrowa, smaczna woda prosto z kranu? Woda, którą będziesz mógł...