Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Pralka robi dziury w praniu

Porady


Pralka robi dziury w praniu

Pralka jest jednym z podstawowych sprzętów domowych, który eksploatowany jest szczególnie często. W związku z tym jest też bardziej narażona na występowanie drobnych usterek, które niestety z czasem mogą prowadzić do jej całkowitego zepsucia. Gdy po wyciągnięciu z pralki ulubionych ubrań, zauważasz na nich uszkodzenia w postaci dziur i zaciągnięć, to z pewnością nie jest to to czego można byłoby oczekiwać. Taka sytuacja stanowi duży problem, ale niestety bez poznania jej przyczyn i zaradzenia im, będzie coraz gorzej, a ubrania będą w coraz gorszym stanie po każdym wypraniu. Sprawdź jakie mogą być powody tego, że pralka robi dziury w praniu i spróbuj im zaradzić.

Na zdjęciu: Whirlpool

Moja pralka tnie lub przeciera ubrania – przyczyny

Jedną z charakterystycznych usterek mogących występować zarówno w nowoczesnych modelach pralek, jak i w tych które lata świetności mają już za sobą jest dziurawienie pranej odzieży. Taka usterka jest nieco bardziej frustrująca od innych, gdyż nie tylko musimy poradzić sobie z jej naprawieniem i obawiamy się w związku z tym dużych kosztów, ale także ponosimy straty w ulubionych ubraniach, bo są po prostu zniszczone. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Jeżeli twoja pralka zaciąga bądź dziurawi odzież, zdiagnozuj przyczynę i poznaj rozwiązanie, dzięki czemu przywrócisz jej idealny stan.

Najczęstszymi przyczynami dziurawienia ubrań przez pralkę są:

  • dziurawy bęben,
  • zadziory w bębnie,
  • połamane zabieraki,
  • zużyty fartuch,
  • ostre przedmioty w bębnie.

 

Dziury i zadziory w bębnie

Jeżeli wyciągasz z pralki podziurawione lub pozaciągane ubrania, to w większości przypadków przyczyn należy szukać w bębnie. Dlatego przyjrzenie się temu elementowi urządzenia jest pierwszym krokiem do zdiagnozowania usterki powodującej uszkodzenia na ubraniach. Zazwyczaj problem wynika z powstania mechanicznych uszkodzeń powierzchni bębna. Uszkodzenia te mogą występować w postaci charakterystycznych wybrzuszeń, które powszechnie nazywane są „zadziorami". Niniejsze zadziory podczas prania zahaczają o tkaniny odzieżowe, a w konsekwencji je strzępią i dziurawią. Im delikatniejszy materiał ubrania, tym szkody będą niestety większe. Dlatego istotne jest, aby precyzyjnie sprawdzić stan tego kluczowego elementu pralki. Rozwiązaniem problemu okaże się spiłowanie zadziorów za pomocą pilnika na tyle, aby nie zahaczały o ubrania. W skrajnych przypadkach może być konieczna wymiana bębna na nowy.

 

Sprawdź dokładnie zabieraki

Uszkodzone zabieraki to kolejna popularna przyczyna dziurawienia ubrań przez pralki, więc warto im się przyjrzeć bliżej. Zabieraki są plastikowymi elementami bębna pralki. Ich podstawowym zadaniem jest dokładne mieszanie odzieży znajdującej się w bębnie podczas wirowania. Do uszkodzenia zabieraków może dojść z kilku przyczyn, lecz zazwyczaj powodem jest zbytnie przeładowanie pralki (niezgodne ze wskazówkami producenta odnośnie wkładu prania) oraz pranie ciężkich przedmiotów np. butów lub elementów z ostrymi krawędziami. Uszkodzenie tych elementów powoduje dziurawienie pranych tkanin na tej samej zasadzie, jak w przypadku zadziorów na bębnie. Zniszczone zabieraki zahaczają o odzież i w konsekwencji ją niszczą. Aby zdiagnozować te usterki wystarczy przejechać dłonią po wewnętrznej powierzchni bębna. Wówczas będzie łatwo wyczuć, czy zabieraki nie są ukruszone lub połamane. Rozwiązaniem problemu jest wymiana zniszczonych zabieraków na nowe.

 

Fartuch pralki jest zbyt zużyty

Fartuch pralki to gumowa, elastyczna część, którą większość z nas zna pod nazwą „kołnierz". Element ten oddziela bęben od drzwi pralki i uszczelnia je. Z czasem może on ulec uszkodzeniu w postaci wykruszenia lub pęknięcia. Wówczas o powstały zadzior będą się zahaczać prane tkaniny i tym samym łatwo mogą się niszczyć. Dlatego w przypadku, gdy twoje wyprane ubrania są podziurawione, przyjrzyj się dokładnie fartuchowi pralki. Element ten jest dobrze widoczny, więc nie powinno być problemu ze lokalizowaniem ewentualnych uszczerbków lub pęknięć na nim. W takiej sytuacji element ten można łatwo wymienić na nowy, by rozwiązać problem zniszczonych ubrań.

 

Drut / fiszbina ze stanika w pralce - jak wyjąć?

Często zdarza się, że przyczyna uszkodzonej podczas prania odzieży tkwi w tym, że w bębnie znajdują się jakieś ostre przedmioty. Zazwyczaj to właśnie ze staników wypadają fiszbiny, które następnie zaczepiają się we wgłębienia znajdujące się w bębnie pralki. Dlatego przed załadowaniem kolejnego prania, upewnij się czy bęben pralki na pewno jest pusty. Natomiast aby sprawdzić, czy w bębnie nie utknął drut ze stanika, należy w pierwszej kolejności przejechać dłonią po jego wewnętrznej powierzchni. Bo mógł się on po prostu zahaczyć o dziurki w bębnie. Wówczas łatwo go wyjąć wykonując koliste ruchy z delikatnym pociąganiem za drut. Sprawa się nieco komplikuje jeżeli drut przedostał się na dno obudowy. W takim przypadku konieczne będzie zdemontowanie kołnierza pralki, by móc się tam dostać i wyjąć drut stanika.

 

Komentarze


5.00/5 2 2
5
Nikodem

Ważny temat. Polecam przeczytać artykuł.


5
Wera

Na szczęście nie zdarzyło mi się, żeby pralki, które miałam zniszczyły mi ubranie. nawet nie za bardzo wiedziałam, że może się tak stać. Fajna przestroga na przyszłość. Dzięki Max Kuchnie:)

Zobacz również


Przydatne funkcje piekarnika


Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń z zakresu domowego AGD. To już praktycznie...

Tricki na optyczne powiększenie kuchni


Małe kuchnie mogą stanowić duże wyzwanie aranżacyjne. Bowiem na niewielkiej...

Jak kupować sprzęt AGD, by nie zbankrutować na...


Sam wygląd obudowy, jakość działania czy cena urządzeń gospodarstwa domowego to nie...