Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia w stylu minimalistycznym – podstawowe...

Porady


Kuchnia w stylu minimalistycznym – podstawowe cechy

W dzisiejszych trendach stylizacyjnych na czoło wysuwa się wysokiej klasy koncepcja minimalistyczna. W oparciu o zasadę „skromności" konstruowane są rozmaite scenerie poszczególnych pomieszczeń domowego użytku – od salonu, przez gabinet i na kuchni skończywszy. Czym wyróżnia się ten rodzaj urządzenia wnętrz?

Na zdjęciu: Studio Kapi Inowrocław

Rodem z Japonii


Minimalizm zrodził się w Kraju Kwitnącej Wiśni. To właśnie na kontynencie azjatyckim dojrzewał, aby teraz móc opanować cały świat. W minimalistycznej wersji komponowane są zarówno pomieszczenia luksusowych apartamentów amerykańskich, jak również pokoje w Polsce, Francji czy Niemczech. Podstawą tego designu architektonicznego okazują się trzy najistotniejsze cechy – prostota, wyciszenie oraz skrupulatność. Takie wnętrza nie są przepełnione zbędnymi bibelotami. Brak tu elementów meblowych, do których domownik nie jest przekonany. Wszelkiego typu akcesoria uzupełniające wizualizację lokum są natomiast wręcz ascetyczne w swych formach. Ozdób i dekoracji uznawanych w zasadzie za zbędne brak.

 

Kąty i kanty

 

Pomimo „ubogości" wyposażenia pokoje minimalistyczne odznaczają się niesamowitą elegancją. Są niebanalne, jeżeli chodzi o design i do tego bardzo schludne. W przypadku koncepcji tego typu można mówić o dopasowaniu w każdym calu oraz dopracowaniu nawet najdrobniejszych szczególików. Daje się to we znaki głównie przy aranżowaniu pomieszczenia kuchennego. Naczelną zasadą dominującą w urządzaniu owych czterech kątów jest dewiza „im mniej tym lepiej". Musimy pamiętać o przestronności, dlatego chodzi o ty, by nie zagracać niepotrzebnie pokojów, zwłaszcza tak niestandardowych zazwyczaj kształtem, jak kuchnia. Kolejna sprawa to harmonia. W miejscu opisywanym, czyli zaciszu kuchennym, ta cecha jest niesamowicie istotna. Ważne jest, aby wszystkie elementy designu ze sobą należycie współgrały. Nie ma mowy o misz-maszu i artystycznym szaleństwie przejawiającym się w łączeniu paru stylów czy komponowaniu wystroju z przypadku i spontanicznie. Każdy detal musi być mocno przemyślany i dopięty na ostatni guzik. Niemniej jednak wyznacznikiem minimalistycznych wnętrz są w głównej mierze geometryczne formy, jakie cechują przede wszystkim sprzęty. Meble są bardzo kanciaste, mają ostro zarysowane kanty. Przekraczając próg kuchni, mamy wrażenie, że wchodzimy do lokum pełnego kwadratów, rombów i prostokątów.

 

Dla perfekcyjnych

 

Styl minimalistyczny w urządzaniu czy to kuchni czy jakiegokolwiek innego lokum domowego jest znakomitym wariantem dla osób ceniących przestronność aranżacji, preferujących dobre zorganizowanie, ład oraz porządek. Dlatego też za dominantę charakteryzowanych stylizacji uznaje się wielkie obrazy lepszej jakości, solidne meble, niebanalne tkaniny z wyższej półki. Czysta i prosta forma to także konkretne tworzywa – metal przeplatający się ze szkłem, szlachetne drewno i stal. Kuchnia w takim wydaniu okazuje się bardzo przyjazna dla użytkownika i to w zasadzie w każdym wieku. To doskonały wybór przy domownikach niepełnosprawnych. Wyposażenie jest wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu, brak zbędnych i przeszkadzających drobiazgów, meble w postaci półek, szuflad czy kredensów są nowoczesne i wyjątkowo funkcjonalne. O doskonałości designu świadczy szeroka gama wykorzystanych materiałów, naturalne odcienie oraz jasna i spokojna kolorystyka, dodająca urządzanemu wnętrzu wyciszenia i kameralnego, ale przytulnego nastroju.

 

Komentarze


5.00/5 2 2
5
ilonamajewska

Niesamowicie podoba mi się ta cegła na zdjęciu. Wiele osób uważa, że jest ona po prostu za ciężka do tego typu pomieszczeń. Ja się z tym nie zgodzę, moim zdaniem przez jej zastosowanie można zrobić z kuchni coś bardzo oryginalnego - ja bardzo lubię taki klimat :)


5
andy

Marzy mi się kuchnia w stylu minimalistycznym! :) Teraz ciężko mi określić w jakim stylu urządzona jest moja kuchnia, jest po prostu mieszanką różnych rzeczy w różnych stylach, była urządzana dosyć dawno, dlatego przydałby się jej remont. Kto wie, może w tym roku uda mi się wszystko zaplanować i zrealizować, ale jedno jest pewne - przemyślę pomysł z minimalistyczną kuchnią ;)

Zobacz również


Dwukolorowa aranżacja kuchni – jakie połączenia są...


Właściwy dobór kuchennej kolorystyki to nie lada wyzwanie. Mało kto zdaje sobie z tego...

Kredens kuchenny w roli głównej


Większość z nas kojarzy go z babciną zastawą i smakołykami, których zawsze było...

Fusion w kuchni. Na czym polega ten styl?


Po co wybierać między nowym a starym, kiedy można oba te trendy ze sobą umiejętnie i...