Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Estetyczne i funkcjonalne uchwyty mebli kuchennych

Meble kuchenne

Estetyczne i funkcjonalne uchwyty mebli kuchennych

Ulubione0

Piękna i funkcjonalna kuchnia to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Urządzając ją należy pamiętać nie tylko o niezbędnych sprzętach AGD i podstawowej zabudowie, ale również o detalach, które niewątpliwie wpływają na komfort pracy. Jednym z takich aspektów aranżowania kuchni są uchwyty i mechanizmy otwierania kuchennych szafek.

Elementy wykończeniowe mebli mogą podkreślić styl, nadać dodatkowego uroku aranżacji, ale również poprawiają komfort związany z korzystaniem z kuchennych mebli. Jakie rodzaje uchwytów mamy do wyboru?

  • górne,
  • dolne,
  • zewnętrzne,
  • ukryte.

Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od naszych upodobań, ale zarówno rodzaj jak i kształt muszą współgrać z wystrojem kuchni.


Frezowanie


To częste rozwiązania w kuchniach minimalistycznych, ponieważ pozwalają na wizualne pozbycie się wystających uchwytów. Gładka powierzchnia jest bardzo praktyczna, ponieważ nie sprawia problemów z utrzymaniem jej w czystości.

 

Tip on


To system ułatwiający otwieranie bez konieczności montowania uchwytów. Mechanizm ten opiera się wyłącznie na konieczności lekkiego naciśnięcia powierzchni – zarówno drzwiczek jak i szuflad. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy ubrudzone lub zajęte ręce. Jeżeli wśród domowników są również małe dzieci dla ich większego bezpieczeństwa, zastosujmy system łączony: w dolnych szafkach frezowania a w górnych system tip on.


Cichy domyk


Meble kuchenne, które zostały wyposażone w odbojniki amortyzujące ruch przez spowolnienie, mają bardzo przydatna funkcję cichego domykania. Dzięki temu możemy zapomnieć o drażniącym wszystkich dźwięku trzaskających drzwiczek. Mechanizm ten samoistnie uaktywni się już w końcowej fazie domykania szafki.


Uchwyty stylizowane


Stylizowane uchwyty do kuchennej zabudowy stanowią istotny element dekoracyjny, często przysłowiową „kropkę nad i". Dużą rolę odgrywają szczególnie w przypadku bardziej wymagających aranżacji, jak na przykład kuchnie w stylu prowansalskim, angielskim, rustykalnym.


Decydujący wybór


Podejmując ostateczną decyzję zwracajmy uwagę na materiał, z którego zostały wykonane meble kuchenne. Ze względu na pewne właściwości użytych do produkcji tworzyw, nie wszystkie warianty uchwytów będą nadawały się do danego rodzaju zabudowy. W dużej mierze decydującą kwestią będzie grubość frontów. Kolejną ważną sprawą jest pielęgnacja i dbałość o czystość. W tym przypadku im prostszy uchwyt, a właściwie jego krój, tym mniej problemów z czyszczeniem, co w kuchni jest niezmiernie ważne. Jeżeli w naszej kuchni króluje styl minimalistyczny, rozważmy wprowadzenie elementu, który nada wyrazistości i charakteru całej stylizacji. Może to być właśnie mała szklana gałka przypominająca klejnot lub gałka wysadzana mieniącymi się drobnymi kamyczkami. Ważne by zachować wyczucie stylu i dobry smak.

Zobacz również

Kuchnia klasyczna, czy nowoczesna?

Kuchnia klasyczna, czy nowoczesna?

Misz-masz niepożądany   Zanim zainwestujesz w taki bądź inny zestaw mebli kuchennych czy...

Kuchnia rośnie jak na drożdżach

Kuchnia rośnie jak na drożdżach

Wrażenie małej przestrzeni powiększa się, gdy ją niewłaściwie zagospodarujemy. Wizualnie...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena