Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Estetyczne i funkcjonalne uchwyty mebli kuchennych

Meble kuchenne

Estetyczne i funkcjonalne uchwyty mebli kuchennych

Ulubione0

Piękna i funkcjonalna kuchnia to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Urządzając ją należy pamiętać nie tylko o niezbędnych sprzętach AGD i podstawowej zabudowie, ale również o detalach, które niewątpliwie wpływają na komfort pracy. Jednym z takich aspektów aranżowania kuchni są uchwyty i mechanizmy otwierania kuchennych szafek.

Elementy wykończeniowe mebli mogą podkreślić styl, nadać dodatkowego uroku aranżacji, ale również poprawiają komfort związany z korzystaniem z kuchennych mebli. Jakie rodzaje uchwytów mamy do wyboru?

  • górne,
  • dolne,
  • zewnętrzne,
  • ukryte.

Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od naszych upodobań, ale zarówno rodzaj jak i kształt muszą współgrać z wystrojem kuchni.


Frezowanie


To częste rozwiązania w kuchniach minimalistycznych, ponieważ pozwalają na wizualne pozbycie się wystających uchwytów. Gładka powierzchnia jest bardzo praktyczna, ponieważ nie sprawia problemów z utrzymaniem jej w czystości.

 

Tip on


To system ułatwiający otwieranie bez konieczności montowania uchwytów. Mechanizm ten opiera się wyłącznie na konieczności lekkiego naciśnięcia powierzchni – zarówno drzwiczek jak i szuflad. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy ubrudzone lub zajęte ręce. Jeżeli wśród domowników są również małe dzieci dla ich większego bezpieczeństwa, zastosujmy system łączony: w dolnych szafkach frezowania a w górnych system tip on.


Cichy domyk


Meble kuchenne, które zostały wyposażone w odbojniki amortyzujące ruch przez spowolnienie, mają bardzo przydatna funkcję cichego domykania. Dzięki temu możemy zapomnieć o drażniącym wszystkich dźwięku trzaskających drzwiczek. Mechanizm ten samoistnie uaktywni się już w końcowej fazie domykania szafki.


Uchwyty stylizowane


Stylizowane uchwyty do kuchennej zabudowy stanowią istotny element dekoracyjny, często przysłowiową „kropkę nad i". Dużą rolę odgrywają szczególnie w przypadku bardziej wymagających aranżacji, jak na przykład kuchnie w stylu prowansalskim, angielskim, rustykalnym.


Decydujący wybór


Podejmując ostateczną decyzję zwracajmy uwagę na materiał, z którego zostały wykonane meble kuchenne. Ze względu na pewne właściwości użytych do produkcji tworzyw, nie wszystkie warianty uchwytów będą nadawały się do danego rodzaju zabudowy. W dużej mierze decydującą kwestią będzie grubość frontów. Kolejną ważną sprawą jest pielęgnacja i dbałość o czystość. W tym przypadku im prostszy uchwyt, a właściwie jego krój, tym mniej problemów z czyszczeniem, co w kuchni jest niezmiernie ważne. Jeżeli w naszej kuchni króluje styl minimalistyczny, rozważmy wprowadzenie elementu, który nada wyrazistości i charakteru całej stylizacji. Może to być właśnie mała szklana gałka przypominająca klejnot lub gałka wysadzana mieniącymi się drobnymi kamyczkami. Ważne by zachować wyczucie stylu i dobry smak.

Zobacz również

Na granicy kiczu – kolorowe meble kuchenne

Na granicy kiczu – kolorowe meble kuchenne

Przede wszystkim fronty Bez względu na to, czy urządzamy kuchnię od podstaw, czy tylko...

Kredens kuchenny w roli głównej

Kredens kuchenny w roli głównej

„Babciny" mebel Kredensy były jednymi z głównych elementów kuchennej zabudowy w czasach...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena