Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia w stylu klasycznym

Porady

Kuchnia w stylu klasycznym

Ulubione0

Klasyczne wnętrza przez lata cieszą oko uniwersalnym pięknem. Przestronne i eleganckie kuchnie o niebanalnym charakterze będą też zawsze funkcjonalne i komfortowe. Ze względu na mieszankę pewnych cech charakterystycznych dla różnych wieków w architekturze, są również zawsze modne. W zestawieniu z bogatym zdobnictwem zaskakują nieprzemijającą harmonią.

Inspiracja a naśladownictwo


Cechą charakterystyczną klasyki w aranżacji wnętrz jest równowaga i symetryczny układ. Dziś, wzorując się na sprawdzonych patentach, w efekcie uzyskujemy eleganckie przestrzenie urządzone ze smakiem i umiarem. Zbytnia przesada i przywiązanie do oryginału może wywołać odwrotny skutek, ale raczej nikomu nie zależy na stworzeniu kuchni przypominającej scenografię z planu filmowego.


Podstawowe zasady


Planując zaaranżowanie kuchni w zgodzie z zasadami rządzącymi stylem klasycznym musimy pamiętać o kilku wskazówkach:

  • podstawę kuchni klasycznej stanowią materiały wykończeniowe charakteryzujące się wysoką jakością. Masywna zabudowa powinna być wykonana z drewna i pomalowana. Dawniej meble wykonywano z mahoniu lub orzecha, ale sięgano również po nieco cięższą w odbiorze dębinę. Z uwagi na przywiązanie do symetrii, najważniejsze miejsce w kuchni zajmuje stylizowana kuchenka albo odpowiednio wyeksponowana wyspa. Warto zainwestować w dodatkowe elementy w postaci przeszklonego kredensu lub komody;
  • klasyka wyraża się również w stonowanych kolorach. Naturalne, spokojne barwy z pozoru wydają się bardziej bezpieczne w tworzeniu kompozycji, jednak bywa to często złudnym wrażeniem. Urządzając klasyczną kuchnię warto sięgnąć po beże, brązy i szarości, ale bardzo dobrze sprawdzą się również odcienie bordowego, granaty a nawet zielenie. Kremy, biele i szarości dominują we wnętrzu zazwyczaj w postaci mebli. Jeśli zaś chodzi o tkaniny, tutaj mamy nieco większe pole manewru. Możemy zdecydować się na turkusowy, niebieski lub wspomnianą zieleń. Nie musimy unikać złotych i srebrnych akcentów, pod warunkiem że zachowamy sporą dawkę umiaru;
  • dobór materiałów wykończeniowych i dodatków także nie może być przypadkowy. W tego typu aranżację idealnie wkomponują się naturalne surowce, czyli kamień, drewno, szkło, metal. W żadnym razie nie sięgajmy po silikon, plastik czy inne sztuczne materiały. Stylizowane dodatki w postaci zdobionych uchwytów, relingów, lamp a nawet tkanin pomogą podkreślić wyjątkowy charakter stylizacji;
  • klasyczne meble nie wymagają prostych rozwiązań w postaci kompletów, więc śmiało możemy je łączyć, pod warunkiem że ostatecznie będą tworzyć spójną całość. Zwróćmy uwagę na to, aby wszystkie elementy były w jakiś sposób ze sobą połączone. Takim spoiwem może być ozdobne rzeźbienie czy nawet kolor.

Bez względu na upływ czasu styl klasyczny cieszy się sporym zainteresowaniem i nie traci na swej wartości w oczach odbiorców. Nawet we współczesnej kuchni znajdzie się miejsce dla tradycji w eleganckim wydaniu.

Zobacz również

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Dlaczego warto mieć Thermomix? Thermomix miesza, gotuje, sieka, wyrabia ciasto, ubija, miksuje,...

Na ostrzu…

Na ostrzu…

Dla każdego coś innego W kuchennej szufladzie warto mieć kilka rodzajów noży, przeznaczonych...
Komentarze (1)
1
Gość
sentymentalna
2015-10-19 11:34:44

Ja mam kuchnię w stylu klasycznym i mimo, że z pozoru wygląda na bardzo prostą to nad jej projektem dwoiłam się i troiłam. Zgadzam się, że taka kuchnia musi być bardzo starannie zaplanowana, a każdy szczegół dopracowany. Dobry artykuł - dużo przydatnych rad. Pozdrawiam :)

Twój komentarz
Ocena