Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia w stylu klasycznym

Porady


Kuchnia w stylu klasycznym

Klasyczne wnętrza przez lata cieszą oko uniwersalnym pięknem. Przestronne i eleganckie kuchnie o niebanalnym charakterze będą też zawsze funkcjonalne i komfortowe. Ze względu na mieszankę pewnych cech charakterystycznych dla różnych wieków w architekturze, są również zawsze modne. W zestawieniu z bogatym zdobnictwem zaskakują nieprzemijającą harmonią.

Na zdjęciu: Studio Olkam

Inspiracja a naśladownictwo


Cechą charakterystyczną klasyki w aranżacji wnętrz jest równowaga i symetryczny układ. Dziś, wzorując się na sprawdzonych patentach, w efekcie uzyskujemy eleganckie przestrzenie urządzone ze smakiem i umiarem. Zbytnia przesada i przywiązanie do oryginału może wywołać odwrotny skutek, ale raczej nikomu nie zależy na stworzeniu kuchni przypominającej scenografię z planu filmowego.


Podstawowe zasady


Planując zaaranżowanie kuchni w zgodzie z zasadami rządzącymi stylem klasycznym musimy pamiętać o kilku wskazówkach:

  • podstawę kuchni klasycznej stanowią materiały wykończeniowe charakteryzujące się wysoką jakością. Masywna zabudowa powinna być wykonana z drewna i pomalowana. Dawniej meble wykonywano z mahoniu lub orzecha, ale sięgano również po nieco cięższą w odbiorze dębinę. Z uwagi na przywiązanie do symetrii, najważniejsze miejsce w kuchni zajmuje stylizowana kuchenka albo odpowiednio wyeksponowana wyspa. Warto zainwestować w dodatkowe elementy w postaci przeszklonego kredensu lub komody;
  • klasyka wyraża się również w stonowanych kolorach. Naturalne, spokojne barwy z pozoru wydają się bardziej bezpieczne w tworzeniu kompozycji, jednak bywa to często złudnym wrażeniem. Urządzając klasyczną kuchnię warto sięgnąć po beże, brązy i szarości, ale bardzo dobrze sprawdzą się również odcienie bordowego, granaty a nawet zielenie. Kremy, biele i szarości dominują we wnętrzu zazwyczaj w postaci mebli. Jeśli zaś chodzi o tkaniny, tutaj mamy nieco większe pole manewru. Możemy zdecydować się na turkusowy, niebieski lub wspomnianą zieleń. Nie musimy unikać złotych i srebrnych akcentów, pod warunkiem że zachowamy sporą dawkę umiaru;
  • dobór materiałów wykończeniowych i dodatków także nie może być przypadkowy. W tego typu aranżację idealnie wkomponują się naturalne surowce, czyli kamień, drewno, szkło, metal. W żadnym razie nie sięgajmy po silikon, plastik czy inne sztuczne materiały. Stylizowane dodatki w postaci zdobionych uchwytów, relingów, lamp a nawet tkanin pomogą podkreślić wyjątkowy charakter stylizacji;
  • klasyczne meble nie wymagają prostych rozwiązań w postaci kompletów, więc śmiało możemy je łączyć, pod warunkiem że ostatecznie będą tworzyć spójną całość. Zwróćmy uwagę na to, aby wszystkie elementy były w jakiś sposób ze sobą połączone. Takim spoiwem może być ozdobne rzeźbienie czy nawet kolor.

Bez względu na upływ czasu styl klasyczny cieszy się sporym zainteresowaniem i nie traci na swej wartości w oczach odbiorców. Nawet we współczesnej kuchni znajdzie się miejsce dla tradycji w eleganckim wydaniu.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
sentymentalna

Ja mam kuchnię w stylu klasycznym i mimo, że z pozoru wygląda na bardzo prostą to nad jej projektem dwoiłam się i troiłam. Zgadzam się, że taka kuchnia musi być bardzo starannie zaplanowana, a każdy szczegół dopracowany. Dobry artykuł - dużo przydatnych rad. Pozdrawiam :)

Zobacz również


Kuchnia górala, czyli aranżacja Twojej nowej kuchni


Każdy chciałby, aby jego dom 'miał klimat'. Poszczególne pomieszczenia mogą...

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię półotwartą?


Współczesne kuchnie coraz częściej otwierają się na salony. Rozwiązanie to sprzyja...

Kuchnia bez okna – jak ją urządzić?


W nowoczesnych zabudowach mieszkaniowych nie spotyka się raczej przypadków, kiedy to...