Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Francuska elegancja w Twojej kuchni

Porady


Francuska elegancja w Twojej kuchni

Wytworność, gustowność ale jednoczesna sielskość oraz przytulność to podstawowe cechy wyróżniające styl francuski. Wydawać by się mogło, że tego rodzaju właściwości nie mogą współgrać, stanowiąc jedną, świetnie zgraną wizualnie całość. Niby ciepło wystroju wyklucza ekskluzywność, a jednak. W przypadku kuchni wzorowanych na francuskim aranżu jest to w pełni możliwe.

 

W nawiązaniu do tradycji


Francuskie wizualizacje wnętrz mieszkalnych, w tym między innymi lokum kuchennego, bazują przede wszystkim na nieprzypadkowym a bardzo skrupulatnym skomponowaniu asortymentu wyposażającego czy to salony, czy też gabinety oraz kuchnie. Każdy element jest dokładnie przemyślany, podobnie jego lokalizacja oraz stylistyka. Bardzo duży nacisk Francuzi kładą również na przywiązanie do tradycji. W ramach ozdóbek wybierane są często mocno dekoracyjne ramki ze zdjęciami rodzinnymi, obrazy przedstawiające portrety domowników, wiekowe bibeloty, jakie przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Wiele mebli nie pochodzi wprost z nowoczesnego salonu, ale przede wszystkim jest cennym antykiem odziedziczonym po dziadkach czy pradziadkach, kosztownym meblowym „zabytkiem" wyniesionym ze strychu czy okazem upolowanym w komisie. Niemniej jednak, pomimo tak dużej wagi przykładanej do kultywowania w wystroju domowych obiektów tradycji oraz wyniesionych z domu wartości, obyczajów i zwyczajów, nie brak we francuskim stylu przejawów nowoczesności. Innowacyjność wprowadzają nowatorskie sprzęty. Nie wpływa to natomiast na zburzenie stylowej harmonii i zakłócenie tak awangardowej stylistyki, wręcz przeciwnie wszystkie akcesoria razem tworzą niesamowicie szykowny obrazek. Nic się nie wyklucza a uzupełnia.

 

Elegancja nie musi być surowa


Na luksusowości wystroju bazuje nie tylko francuski wystrój, ale też chociażby nurt minimalistyczny. Temu drugiemu stylowi zarzuca się natomiast nierzadko za dużą sterylność, schludność ale i chłodność aranżacji. W wyposażeniu wnętrz bazujących na modelu francuskim jest wręcz odwrotnie – nie ma tu muzealnych, pałacowych komnat, w których wieje chłodem. Francuskie pomieszczenia są bardzo stylowe, gustowne oraz pełne drobiazgów o charakterze dekoracyjnym. Przykładem są przepiękne tkaniny ozdobne, bibeloty, dywany. Dzięki nim lokum nie staje się „formalne", „oficjalne", ale swojskie, nabierając indywidualnego wyrazu.

 

Nic udawanego


Francuzi starają się przede wszystkim zachować w ramach wystroju pomieszczeń mieszkalnych jak największą autentyczność. Rezultatem tego jest rezygnacja z poddawania zniszczonych mebli pracom renowacyjnym. Nawet zarysowane, obdarte nogi stołów, krzeseł czy foteli zostają w niezmienionej formie. Nie wymienia się ich na inne, nie reperuje. Jedyne, co jest zastępowane to zniszczone i już nienadające się do komfortowego i funkcjonalnego wykorzystania tapicerki sof, kanap, łóżek. Materiały pokrywające zestawy wypoczynkowe są jednakże inspirowane w swym wzornictwie głównie na stylizacjach wcześniej dominujących. Odtwarza się styl zniszczonych obić, starając się je odwzorować na tle drobiazgowo i pieczołowicie, jak to tylko możliwe. Nadal we wnętrzach francuskich dominują cieszące się ogromną popularnością sekretarzyki, toaletki czy ławy w stylu Ludwika XV bądź XVI. Dodatkowo nie bez znaczenia są także tkaniny wyścielające owe meble. Na nich muszą znaleźć się obowiązkowo mocno dekoracyjne narzuty i kapy a także wielkie poduszki czy zagłówki. Wśród ulubionych materiałów Francuzów wyróżnia się jedwabne adamaszki, gobeliny i kretony. Co do kolorystyki, to z reguły śnieżnobiałe odcienie mieszają się z poszarzałymi błękitami, beżami i kremem. Często spotykane są też barwy pastelowe a nawet akcenty złote i srebrne.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak wybrać solidny blat do kuchni


Piękna kuchnia to jedno, funkcjonalność i wygoda to drugie. Idealna kuchnia powinna...

Kuchnia industrialna


Kuchnia w stylu industrialnym? Wydawać by się mogło, że to propozycja dla bardzo...

Paryski styl w domowej kuchni


Pomieszczenie kuchenne wcale nie musi być urządzane wyłącznie z myślą o...