Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Wykończenie kuchni – charakterystyka...

Porady


Wykończenie kuchni – charakterystyka popularnych tworzyw

Pomieszczenie kuchenne to dla wielu główne miejsce w domowym zaciszu. W tym lokum spędzamy w ciągu doby masę czasu, nie tylko realizując codzienne obowiązki, ale również zwyczajnie przesiadując, spożywając posiłki czy rozmawiając. W związku z tym nie powinien dziwić fakt, iż coraz większe grono konsumentów stojących przed koniecznością zaaranżowania tego wnętrza w swym domu czy mieszkaniu, przykłada szczególną uwagę do kwestii doboru jak najlepszych materiałów wykończeniowych. Poniżej przedstawimy krótki opis niezwykle modnego obecnie tworzywa, jakim są płytki ceramiczne.

Na zdjęciu: Studio Arpol

Szereg korzyści

 

Płytki znakomicie sprawdzą się w kuchni chociażby z tego względu, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Da się je zastosować zarówno do dekoracji ścian, jak także do zaaranżowania podłoża, po którym będziemy stąpać. Chętnie domownicy wykładają nimi fragmenty ścian między górnymi półkami a blatem. Poza uniwersalnością użycia, jedną z największych zalet tego rodzaju materiału jest jego ogromna odporność na wysokie temperatury. Ponadto są to elementy bardzo łatwo czyszczone – wystarczy przejechać po nich wilgotną szmatką czy szczotką. Płytki są również „niewrażliwe" na działanie wody. Nie odkształcają się jak drewno, nie gniją i nie zmieniają swego odcienia. Są naprawdę wyjątkowo komfortowym wariantem, zwłaszcza gdy mowa o pomieszczeniu kuchennym, w którym w końcu non stop coś się robi. Drewno na ścianach czy podłogach kuchni nie jest już tak trafionym rozwiązaniem, gdyż jest to tworzywo znacznie mniej trwałe. Nie zapominajmy, że w charakteryzowanym lokum ciągle chlapiemy, często stosujemy środki chemiczne i detergenty, które mają właściwości żrące i dla tak delikatnego tworzywa jak drewno są szkodliwe. W przypadku wystroju z zastosowaniem płytek ceramicznych takie problemy nas nie dotyczą.

 

Rozległy wybór

 

Na rynku występuje niezwykle szeroki wachlarz wzornictwa oraz kolorystyki płytek, więc nie ma kłopotu z tym, aby wybrać taki wzór, rozmiar i odcień, który jest dla nas i naszej kuchni optymalny. Niekiedy płytki są nawet malowane, w zależności od preferencji konsumenta. W dowolnym sklepie z artykułami wykończeniowymi natkniemy się zarówno na drobne gabarytowo płytki, jak również warianty wielkoformatowe. Dużą popularnością cieszą się też modele mozaikowe. Tak rozległa rozpiętość pozwala tym samym na proste i sprawne dostosowanie opisywanego tu tworzywa dokładnie do stylu i typu naszego pomieszczenia kuchennego. Jeżeli decydujemy się na to, aby właśnie płytkami ceramicznymi zaaranżować ścianę, wybierzmy materiał szkliwiony, który będzie wyjątkowo ładnie prezentował się na murze. Rewelacyjnie sprawdzi się w tym przypadku chociażby połyskliwy klinkier albo gres. Gruba warstwa szkliwa nie tylko doda elegancji, ale także zapewni gładką powierzchnie płytek. Takie modele charakteryzowanych materiałów wykończeniowych są też dużo bardziej odporne na zabrudzenia. Ciężej jest usunąć osad czy tłuszcz z płytek, które nie posiadają wspomnianego powyżej szkliwa. Do większej przestrzeni, o niebo lepiej jest dobrać płytki większe formatem. Taki styl aranżacji zalecany jest przez dekoratorów na przykład, gdy mowa o wyłożeniu płytkami ceramicznymi punktu nad blatem. Im większe modele, tym przecież mniej między nimi fug, więc czyszczenie pójdzie dużo szybciej niż przy płytkach drobnych. Znacznie mniej wrażliwe na zabrudzenia są natomiast fugi epoksydowe, które nie wchłaniają tłuszczu, więc i sprawniej doprowadza się je do porządku. Jeszcze czymś innym okazują się płytki rektyfikowane, które pozwalają wykreować jednolitą płaszczyznę na dekorowanej nimi ścianie.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia industrialna


Kuchnia w stylu industrialnym? Wydawać by się mogło, że to propozycja dla bardzo...

Elektryczne gniazda podszafkowe, czy to się opłaca?


Kiedy planujemy naszą wymarzoną kuchnię, z reguły pierwsze, o czym  myślimy, to...

Ciemna kuchnia, czyli jak rozjaśnić kuchnię bez okna


Okno w kuchni jest luksusem, na który niestety wiele z nas nie może sobie...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności