Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Oświetlenie Rodzaje lamp odpowiednich do kuchni

Oświetlenie


Rodzaje lamp odpowiednich do kuchni

Projekt wymarzonej kuchni oprócz samej zabudowy powinien obejmować także rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia, aby w komfortowych warunkach można było przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Szczególną uwagę należy poświęcić strefom roboczym, czyli obszarowi wokół zlewozmywaka, blatu, stołu oraz płyty grzewczej czy kuchenki. Z racji szerokiej oferty dostępnych rodzajów oświetlenia, problematyczny może okazać się ostateczny wybór konkretnego modelu, zwłaszcza że zastosowane lampy w znacznym stopniu wpływają również na walory estetyczne całego pomieszczenia.

Na zdjęciu: Studio Esse

Oświetlenie centralne

Z racji tego, iż światło zainstalowane na suficie równomiernie oświetla całe pomieszczenie, stanowi ono najważniejszy element całego systemu, gdyż używamy go najczęściej i najdłużej. Powinno być zaplanowane w ten sposób, aby w pierwszej kolejności odbijało się od sufitu a dopiero później padało na kuchenne sprzęty. W ten sposób unikniemy powstawania zbędnych cieni.
Jeśli mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, warto pomyśleć o podwójnym górnym oświetleniu, które możemy zamontować nad stołem oraz pośrodku kuchni. W mniejszych pomieszczeniach wystarczające będzie centralne oświetlenie stołu.
Lampa instalowana nad stołem powinna być umieszczona symetrycznie względem środka blatu. Modele, których klosze są skierowane w dół będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ główny strumień rozświetli przestrzeń nad stołem a pozostałą część wnętrza rozjaśni światło rozproszone, dodatkowo tworząc pewnego rodzaju atmosferę bliskości. Nad stołem o szerokości do 120 centymetrów warto zawiesić oprawę na wysokości 50 centymetrów nad blatem. Jeśli nasz stół jest szerszy, wówczas lampa powinna wisieć nieco wyżej – 80 cm nad blatem. W charakterze oświetlenia ogólnego świetnie sprawdzą się podłużne kompaktowe świetlówki, które emitują światło o barwie najbardziej zbliżonej do naturalnego. Warto rozważyć również wykorzystanie halogenów i energooszczędne diody LED oraz oprawy sufitowe montowane w podwieszanym suficie. Niskie kuchnie optycznie zyskają, jeśli wykorzystamy boczne oświetlenie – reflektorki lub kinkiety i skierujemy je na sufit.

Miejsca robocze

Centralne oświetlenie nie dociera w wystarczającym stopniu do bardziej wymagających miejsc, jakimi niewątpliwie są obszary, w których przygotowujemy posiłki. Dlatego też kuchenne oświetlenie musi być wzmocnione dodatkowymi źródłami jasnego i skupionego światła. W tej roli najlepiej sprawdzają się LED-y lub lampy halogenowe. Mimo iż są umieszczone w specjalnie wyciętych otworach w spodach wiszących szafek, nie nagrzewają się. Dobrze, aby znajdowały się wzdłuż przedniej krawędzi, wówczas optymalnie doświetlą daną przestrzeń. Przyjmuje się, że optymalna odległość pomiędzy świetlnymi punktami wynosi 40-60 cm. Równie praktycznym rozwiązaniem są długie, ale płaskie świetlówki zamontowane pod kuchennymi szafkami. Zwróćmy uwagę, aby zastosowane oświetlenie charakteryzowało się ciepłą barwą i wysokim wskaźnikiem oddawania barw. Wówczas potrawy wizualnie zachowają swój naturalny wygląd.

Kuchenna wyspa

Z racji niesłabnącej popularności kuchennych wysp, warto także zwrócić większą uwagę na sposób oświetlenia tego miejsca. Najczęściej w skład wyspy wchodzi także blat roboczy z płytą grzewczą oraz zlewozmywak, więc najwygodniejszym sposobem na oświetlenie będzie światło punktowe. Wielu producentów oferuje już nowoczesne zestawy kuchennej zabudowy z fabrycznie zamontowanym i bardzo praktycznym oświetleniem. W kuchni, oprócz zachowania porządku i higieny – z racji przygotowywania i spożywania posiłków, dbamy również o przyjemną atmosferę. Wydzielenie kilku oświetleniowych obwodów ułatwi nam to zadanie. Możliwość stopniowego włączania i wyłączania światła pozwoli na stworzenie odpowiedniego klimatu, ale również będzie bardzo praktyczne i ekonomiczne.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
Jurek

Światło w kuchni to sprawa podstawowa. Systemami oświetlenia zajmuję się zawodowo i wiem dobrze, ile nieraz jest problemów z dobrym rozplanowaniem lamp po całym pomieszczeniu. A kuchnia ma tutaj wyjątkowe wymagania. Warto poczytać, znim ktoś się za to zabierze.

Zobacz również


Oświetlona strefa pracy


Każda kuchnia powinna być piękna, przyjemna dla przebywających w niej osób ale też...

Praktyczne oświetlenie kuchni – gdzie zamontować lampy?


Oświetlenie kuchni może w znaczący sposób wpłynąć na optyczny odbiór wnętrza, na...

Sposoby na optyczne powiększenie wąskiej kuchni


Nie każda kuchnia może być przestronna, o idealnych kształtach i proporcjach....