Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Oświetlenie W Kuchni | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Oświetlenie Rodzaje lamp odpowiednich do kuchni

Oświetlenie


Rodzaje lamp odpowiednich do kuchni

Projekt wymarzonej kuchni oprócz samej zabudowy powinien obejmować także rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia, aby w komfortowych warunkach można było przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Szczególną uwagę należy poświęcić strefom roboczym, czyli obszarowi wokół zlewozmywaka, blatu, stołu oraz płyty grzewczej czy kuchenki. Z racji szerokiej oferty dostępnych rodzajów oświetlenia, problematyczny może okazać się ostateczny wybór konkretnego modelu, zwłaszcza że zastosowane lampy w znacznym stopniu wpływają również na walory estetyczne całego pomieszczenia.

Na zdjęciu: Studio Esse

Oświetlenie centralne

Z racji tego, iż światło zainstalowane na suficie równomiernie oświetla całe pomieszczenie, stanowi ono najważniejszy element całego systemu, gdyż używamy go najczęściej i najdłużej. Powinno być zaplanowane w ten sposób, aby w pierwszej kolejności odbijało się od sufitu a dopiero później padało na kuchenne sprzęty. W ten sposób unikniemy powstawania zbędnych cieni.
Jeśli mamy do zagospodarowania większą przestrzeń, warto pomyśleć o podwójnym górnym oświetleniu, które możemy zamontować nad stołem oraz pośrodku kuchni. W mniejszych pomieszczeniach wystarczające będzie centralne oświetlenie stołu.
Lampa instalowana nad stołem powinna być umieszczona symetrycznie względem środka blatu. Modele, których klosze są skierowane w dół będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ główny strumień rozświetli przestrzeń nad stołem a pozostałą część wnętrza rozjaśni światło rozproszone, dodatkowo tworząc pewnego rodzaju atmosferę bliskości. Nad stołem o szerokości do 120 centymetrów warto zawiesić oprawę na wysokości 50 centymetrów nad blatem. Jeśli nasz stół jest szerszy, wówczas lampa powinna wisieć nieco wyżej – 80 cm nad blatem. W charakterze oświetlenia ogólnego świetnie sprawdzą się podłużne kompaktowe świetlówki, które emitują światło o barwie najbardziej zbliżonej do naturalnego. Warto rozważyć również wykorzystanie halogenów i energooszczędne diody LED oraz oprawy sufitowe montowane w podwieszanym suficie. Niskie kuchnie optycznie zyskają, jeśli wykorzystamy boczne oświetlenie – reflektorki lub kinkiety i skierujemy je na sufit.

Miejsca robocze

Centralne oświetlenie nie dociera w wystarczającym stopniu do bardziej wymagających miejsc, jakimi niewątpliwie są obszary, w których przygotowujemy posiłki. Dlatego też kuchenne oświetlenie musi być wzmocnione dodatkowymi źródłami jasnego i skupionego światła. W tej roli najlepiej sprawdzają się LED-y lub lampy halogenowe. Mimo iż są umieszczone w specjalnie wyciętych otworach w spodach wiszących szafek, nie nagrzewają się. Dobrze, aby znajdowały się wzdłuż przedniej krawędzi, wówczas optymalnie doświetlą daną przestrzeń. Przyjmuje się, że optymalna odległość pomiędzy świetlnymi punktami wynosi 40-60 cm. Równie praktycznym rozwiązaniem są długie, ale płaskie świetlówki zamontowane pod kuchennymi szafkami. Zwróćmy uwagę, aby zastosowane oświetlenie charakteryzowało się ciepłą barwą i wysokim wskaźnikiem oddawania barw. Wówczas potrawy wizualnie zachowają swój naturalny wygląd.

Kuchenna wyspa

Z racji niesłabnącej popularności kuchennych wysp, warto także zwrócić większą uwagę na sposób oświetlenia tego miejsca. Najczęściej w skład wyspy wchodzi także blat roboczy z płytą grzewczą oraz zlewozmywak, więc najwygodniejszym sposobem na oświetlenie będzie światło punktowe. Wielu producentów oferuje już nowoczesne zestawy kuchennej zabudowy z fabrycznie zamontowanym i bardzo praktycznym oświetleniem. W kuchni, oprócz zachowania porządku i higieny – z racji przygotowywania i spożywania posiłków, dbamy również o przyjemną atmosferę. Wydzielenie kilku oświetleniowych obwodów ułatwi nam to zadanie. Możliwość stopniowego włączania i wyłączania światła pozwoli na stworzenie odpowiedniego klimatu, ale również będzie bardzo praktyczne i ekonomiczne.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
Jurek

Światło w kuchni to sprawa podstawowa. Systemami oświetlenia zajmuję się zawodowo i wiem dobrze, ile nieraz jest problemów z dobrym rozplanowaniem lamp po całym pomieszczeniu. A kuchnia ma tutaj wyjątkowe wymagania. Warto poczytać, znim ktoś się za to zabierze.

Zobacz również


Energooszczędne diody LED – sposób na EKO oświetlenie


Aby móc normalnie funkcjonować, jesteśmy zmuszeni korzystać w domu ze sztucznego...

Okienne okolice


Okno kuchenne to jeden z najważniejszych elementów wnętrza. To w końcu jego...

Włączniki i gniazda elektryczne – gdzie je funkcjonalnie...


Urządzanie kuchni zazwyczaj zaczyna się od pewnej inspiracji, która przeradza...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności