Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Oświetlenie kuchennych blatów

Porady


Oświetlenie kuchennych blatów

To, w jaki sposób będzie prezentowało się Twoje pomieszczenie kuchenne bardzo często zależy nie tyle od asortymentu, który do owego wnętrza zakupisz, ale przede wszystkim od sposobu i stylu jego wykończenia. Niesamowicie istotną rolę w aranżacji obiektów kuchennych odgrywa oświetlenie. Wbrew pozorom nie jest to jedynie element standardowego wyposażenia, ale także dekoracja, która może dodać pomieszczeniu stylowości oraz gustowności.

Na zdjęciu: Studio Arpol

Nie tylko na suficie


Lokatorzy wielokrotnie ograniczają się w kwestii doboru systemu oświetleniowego wyłącznie do lamp wiszących montowanych na środku sufitu. Oczywiście klasyczne żyrandole są jak najbardziej zalecane do kuchni, bowiem dają blask na całe wnętrze, ale nie jest to jedyny wariant. Dobrze byłoby postawić także na oświetlenie blatów, co można zrobić poprzez montaż lampy halogenowej, jaka jest dzisiaj niesamowicie popularnym dodatkiem aranżacyjnym. Ponadto przydatne są także innowacyjne listwy świetlne LED czy nawet zwyczajne świetlówki. Ważne jest także, jaki rodzaj żarówek wybierzemy do naszego systemu oświetleniowego. Warto kreować nastrojowość kuchni poprzez postawienie na odcień neutralny, jak najbardziej naturalny. W zbyt ciemnym, ponurym świetle czy też za bardzo jaskrawym nie będzie nam komfortowo. Ponadto „mdłe" oświetlenie może prowadzić do rozmaitych dolegliwości zdrowotnych na przykład wywoływać ostre migreny bądź drażnić wzrok. Z jeszcze innej strony patrząc, jasne lampy nie doprowadzą do zniekształcenia kolorów pozostałych elementów wystroju pomieszczenia.

 

Do sprawnej pracy i dla klimatu

 

Wybór oświetlenia dodatkowego, w postaci chociażby systemów oświetlających blaty robocze niesie ze sobą szereg pozytywów. Po pierwsze, jest to ozdoba, która sprawia, iż urządzany pokój nabiera estetyki w nowoczesnym wydaniu, po drugie to sposób na ułatwienie sobie realizacji codziennych obowiązków domowych. Samo centralne oświetlenie nie będzie wystarczające do tego, ażeby równomiernie doświetlić wszystkie części naszej kuchni, więc kiedy będziemy pracować przy przyrządzaniu posiłków czy nawet sprzątając, będzie nam zbyt ciemno. Oświetlenie blatów pozwoli na uzupełnienie „braków" w dostępie do światła. Wartymi poświęcenia szerszej uwagi są listwy świetlne, świetlówki czy też lampy montowane w jednym rzędzie w suficie, tuż nad płytą roboczą. Mogą być one instalowane zaraz nad szafkami dolnymi, między szafkami górnymi i dolnymi, jak również bezpośrednio pod szafkami wiszącymi. Miły nastrój połączymy w ten prosty sposób z funkcjonalnością. Oświetlenie blatów jest także dość ekonomicznym rozwiązaniem, bowiem korzystamy z wyżej wymienionych lampek tylko w momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Na stałe włączamy natomiast tylko światło centralne, sufitowe.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
agnezz

dobre oświetlenie blatów bardzo ułatwia działanie w kuchni. szczególnie, jeśli ktoś spędza w niej dużo czasu.

Zobacz również


Jak rozświetlić kuchnię?


Nie każdy posiada kuchnię, do której wpada dużo naturalnego światła. Oto kilka...

Piękno u sufitu


Myli się ten, kto sadzi, że żyrandole zarezerwowane są jedynie do gościnnych,...

Nowocześnie czy klasycznie? Jak dobrać lampy do stylu...


Nowoczesne aranżacje kuchni skłaniają się ku minimalizmowi, podczas gdy te klasyczne...