Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Ciemna kuchnia, czyli jak rozjaśnić kuchnię bez...

Porady


Ciemna kuchnia, czyli jak rozjaśnić kuchnię bez okna

Okno w kuchni jest luksusem, na który niestety wiele z nas nie może sobie pozwolić. O ile właściciele domów jednorodzinnych sami decydują gdzie i jak rozmieszczą okna, tak mieszkańcy licznych blokowisk nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Często mieszkanie, które posiadamy ma małą ciemną kuchnię – jak sobie z tym poradzić? Jak rozjaśnić pomieszczenie? Co zrobić, żeby kuchnia mimo braku okna była miła, jasna i przytulna?

Na zdjęciu: Studio Kampra

Nie masz okna? Otwórz kuchnię na salon!

Pierwszym i mogłoby się wydawać najprostszym rozwiązaniem jest otworzenie kuchni na salon. Kuchnia bez okna w połączeniu z innym pomieszczeniem nie będzie już takim problemem. Będzie ona oświetlona jasnym światłem z wnętrza drugiego pomieszczenia – bingo! Stanie się bardziej przestronna, zyskasz dodatkowe miejsce i co najważniejsze – źródło światła. Niestety, jeżeli mieszkasz w starej kamienicy lub bloku z lat sześćdziesiątych to nie masz możliwości wyburzenia ściany, ale mamy dla Ciebie inne rozwiązania!


Jasne kolory i problem z głowy!

Postaw na jasne kolory! Nic tak nie pomoże małej ciasnej kuchni jak jasne barwy! Odcienie w pastelowej tonacji są najlepszym wyborem! Ciemne i nasycone barwy przytłoczą nasze wnętrze, jasne – powiększą, nadadzą mu lekkości i dodadzą nieco światła. Dodatkowo, warto zdecydować się na jasne meble i sprzęty AGD. Jasne delikatne kolory mogą okazać się strzałem w dziesiątkę! Jeżeli dodatkowo wybierzesz meble z połyskiem to dodatkowo rozjaśnisz i powiększysz swoją kuchnię! Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również przeszklone szafki kuchenne, które możemy podświetlić.


Dużo, dużo sztucznego światła

Kuchnia bez okna wymaga odpowiedniego oświetlenia. Nie jest to proste, ponieważ trzeba wybrać najlepsze punkty świetlne, barwy oraz nasycenie światła. W tak zwanej ślepej kuchni warto zastosować różne rodzaje światła – podszafkowe, dekoracyjne i główne. Podświetlenie mebli listwą ledową również może okazać się dobrym pomysłem. Ważne jest, aby światło miało ciepłą, żółtą barwę- białe światło będzie ochładzało przestrzeń.


Lustro, obraz, fototapeta

Nie masz okna w kuchni? Nic straconego! Możesz zrobić jego imitację! Na ścianie powieś lustro, obraz lub fototapetę przedstawiającą jakiś piękny widok. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to pamiętaj o odpowiednim oświetleniu tej części kuchni. Lustro na ścianie optycznie powiększy małe wnętrze, a więc – do dzieła!


Bez okna też może być jasno

Kuchnia bez okna również może być jasna i przytulna – wystarczy kilka prostych trików i nikt się nawet nie zorientuje, że czegoś brakuje! Otwórz kuchnię na salon, postaw na jasne kolory i zadbaj o duże ilości sztucznego światła. Meble z wysokim połyskiem dodatkowo odbiją światło, dzięki czemu kuchnia będzie wydawać się większa.

Komentarze


4.50/5 2 2
4
Max

Wynajmowałem kiedyś mieszkanie z tzw. ślepą kuchnią, czyli bez okna. Koszmar. Zero naturalnego światła ani dostępu do świeżego powietrza. Otwarcie kuchni na salon ok, ale trzeba zainwestować w dobry system wentylacji i odprowadzania zapachów z kuchni, ponieważ całe mieszkanie przesiąknie smażonym, albo spalonym kotletem. Okno w kuchni jednak jest potrzebne.


5
Kamila

Kuchnia bez okna to nie jest dobre rozwiązanie, ale niestety są takie miejsca. Gdybym musiała korzystać z takiej kuchni to na pewno wstawiłabym jakąś pozytywną tapetę.

Zobacz również


Czerwony jak cegła – czyli sposób na wykończenie...


Od pewnego czasu prawdziwym aranżacyjnym hitem jest ściana z cegły. Często zdecydujemy...

Z fototapetą w tle


Jeszcze nie tak dawno fototapety królowały w salonowych wnętrzach, zwykle...

Kuchnia w kolorze szmaragdowym – jak ją zaaranżować?


Szmaragd to głęboki odcień zieleni, który kojarzy nam się zazwyczaj z kamieniem...