Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia plus salon. Jaki styl najlepszy?

Porady


Kuchnia plus salon. Jaki styl najlepszy?

Coraz częściej standardem okazuje się projektowanie obiektów mieszkalnych w taki sposób, aby kuchnia była połączona z salonem. Wydaje się to pozytywne z wielu powodów – zwiększa się wolna przestrzeń, pomieszczenie staje się wizualnie dużo większe, jest modniej i nowocześniej. By jednak taka kompozycja budowlana miała „ręce i nogi" koniecznie trzeba skrupulatnie przemyśleć aranżację całej strefy dzienno-roboczej.

Na zdjęciu: Studio Max Kuchnie Vigo

Minimalizm strzałem w dziesiątkę

 

Zarówno do wyposażenia lokum kuchennego, jak i salonu doskonale nadaje się styl industrialny. Ta koncepcja bazuje w pewnym sensie na minimalizmie przejawiającym się w rezygnacji z nadmiernego dekorowania pomieszczeń mieszkalnych na rzecz ich przestronności. Wnętrza powinny być jasne, przytulne, ale nie zagracone rozmaitymi zbędnymi drobiazgami. Dlatego też w kuchni industrialnej nie będzie tak charakterystycznych dla tego pomieszczenia bibelotów. Wszystkie akcesoria nie są wystawiane na szafki czy ustawiane na półkach, ale chowane do środka mebli. Wręcz, co specyficzne dla minimalistyczno-industrialnych kuchni, brak w nich nawet szczególnie dużej ilości owych szafek czy półek. Raczej stawia się bardziej na zabudowę meblową realizowaną na specjalne zamówienie. Do kuchni wkracza ekipa, która pobiera wymiary urządzanego obiektu, precyzyjnie planując jak wysokie i szerokie powinny być poszczególne elementy składowe zabudowy. W przypadku takich aranżacji kuchennych z reguły również mało kto decyduje się na zakup urządzeń tradycyjnych, wolnostojących. Do świetnie skomponowanej estetycznie całości wizualnej znakomicie pasują w tym przypadku także i sprzęty do zabudowy.

 

W stylu „open-space"


Co do samego designu natomiast, to kuchnie industrialne bardzo często stanowią pomieszczenia otwarte, to znaczy, że nie są odgrodzone od pokoju dziennego żadną ścianą. Zręcznym trikiem dekoratorskim na schludne przejście z części wypoczynkowej naszego domu czy mieszkania do strefy roboczej jest montaż wyspy czy barku. Nie dość, że jest to sprytne rozwiązanie, aby oddzielić dwa pokoje, dodatkowo podnosi to walory estetyczne. Kuchnie industrialne, w jakich są nowoczesne meble często lakierowane, o geometrycznych, prostych kształtach, bardzo pojemne, bez wystających kantów, robione z zastosowaniem innowacyjnych technologii, wyposażane w praktyczne kosze cargo odznaczają się luksusowością. Są ekskluzywne zatem aż szkoda byłoby je zamykać, wręcz przeciwnie – idealnie nadają się do pokazania. Śmiało mogą być eksponowane, tym bardziej jeżeli w podobnym stylu urządzony jest także salon.

 

Sekret tkwi w szczegółach


Cech charakterystycznych dla industrialnych kuchni jest cała masa. Wśród nich warto wyróżnić to, co musi znaleźć się w każdym pomieszczeniu aranżowanym na wzór minimalistyczny – wygodny i efektowny blat kuchenny. Przeważnie jest to element wyposażenia, który robiony jest na zamówienie, konkretnie na wymiar. Materiałem służącym do jego konstrukcji najczęściej okazuje się dość kosztowny, ale niesamowicie elegancki i przy tym jednocześnie bardzo wytrzymały kamień naturalny. Rzadziej robione są blaty drewniane, bowiem są zbyt „ciepłe" jak na surowe z założenia wnętrza industrialne. Istotnym elementem jest także odpowiedni dobór oświetlenia. W szczególności intensywne światło powinno być bezpośrednio nad blatem roboczym. W końcu to podstawa wygody pracy. Do stylu industrialnego a zarazem do charakteru pomieszczenia, jakim jest kuchnia dobrze nadają się lampy wiszące, które zwisają na długich przewodach. Na rynku dostępne są także modele z wielkimi kloszami osadzone na metalowych łańcuchach. Zazwyczaj, aby odkryć i pokazać wyżej wymienione przewody czy łańcuchy i odpowiednio je wyeksponować, robiąc z nich oryginalny element designu, same lampy są zawieszane bardzo nisko, wręcz nad głowami siadających przy stole czy stojących przy wyspie. Wielkie klosze – przeważnie w formie owalu czy kuli – są też nieprzypadkowe. Nie dopuszczają one do oślepienia użytkowników kuchni, przytulnie i nastrojowo przyciemniając mocno palące się światło. Swego rodzaju „nagość" murów oddać może także odpowiednio dobrany okap. Bardzo charakterystyczne są celowo projektowane do stylu industrialnego podłużne, spore rozmiarem, metalowe tuby. Taki okap potrafi w ciekawy sposób urozmaicić wnętrze, stając się nawet jego głównym elementem dekoracyjnym.

 

Zobacz również:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/otwarta-kuchnia-jak-o-nia-dbac-aby-byla-schludna-1341.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-plus-salon-zgrany-duet-1317.html

 

 

 

Komentarze


4.50/5 2 2
4
madzia

W swoim domu mam kuchnię w stylu open space. Jestem bardzo z niej zadowolona, ponieważ przed remontem miałam kuchnię zamkniętą i jak to bywa wszyscy się do niej garnęli mimo niewielkich gabarytów. Teraz mogę spokojnie sobie gotować, a cała rodzinka gromadzi się w w części jadalnianej. Jeśli ktoś ma możliwość to zdecydowanie polecam.


5
Jolanta

Wolę kuchnie zamknięte. Zapach gotowanych potraw nie rozchodzi się po całym domu.

Zobacz również


Barek kuchenny – rozwiązanie dla każdej kuchni?


Kuchnia to miejsce, w którym tętni życie, smaki mieszkają się z zapachami, a...

Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania


Beton stosowany w aranżacjach wnętrzarskich cieszy się niezwykłą popularnością,...

Kuchnia w stylu wiejskim


Oryginalne i przytulne aranżacje pomieszczeń w stylu wiejskim, inaczej ludowym czy...