Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
Stylowe i Nowoczesne Aranżacje Kuchenne | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Aranżacje Kuchnia otwarta a zamknięta – porównanie

ARANŻACJE


Kuchnia otwarta a zamknięta – porównanie

Lokum kuchenne połączone z salonem czy może osobne pomieszczenia? Nowoczesność czy standardowość? Przed takimi dylematami staje lokator, który musi zabrać się za urządzanie mieszkania. Przy opcji wyposażenia kuchni do wyboru mamy przede wszystkim dwa podstawowe designy – kuchnię otwartą bądź zamkniętą.

Na zdjęciu: Studio Janpol

Open space

 

Estetyka urządzenia kuchni bazującej na otwartości z pewnością umożliwia zastosowanie większej innowacyjności niż w przypadku kuchni klasycznych, które mieszczą się w osobnym pomieszczeniu niż pokój reprezentacyjny. Wnętrze typu open space prezentuje się w związku z tym dużo bardziej przestronnie, jednak warto pamiętać, że na taki model aranżacji mogą się zdecydować głównie ci domownicy, którzy posiadają do dyspozycji bardzo przestronne mieszkanie. Jest to design zalecany na przykład do zabudowy szeregowej albo domków jednorodzinnych, gdzie metraż jest większy niż w klasycznych lokalach mieszkalnych w miejskich blokach. Zaletą kuchni otwartej, poza wyżej wspomnianą przestrzenią, jest także możliwość połączenia kilku wykonywanych czynności. W tym samym czasie możemy gotować, sprzątać czy jeść posiłek oraz rozmawiać z pozostałymi współlokatorami siedzącymi w salonie czy też zabawiać odwiedzających nas gości. Pokój w formie open space jest sposobnością do utrzymania bliższych relacji między domownikami oraz sposobem na swego rodzaju oszczędność czasu. Jest to doskonała okazja do większej integracji rodziny. Zajmując się codziennymi obowiązkami domowymi, osoba przebywająca w części kuchennej ma kontakt z najbliższymi, nie będąc od nich odseparowana tak jak ma to miejsce w przypadku kuchni zamkniętej. Niestety jednak ten model designu pociąga za sobą również pewne minusy. W lokum typu open space każdy ma wgląd do środka pomieszczenia. Gdy zaprosimy gości, musimy liczyć się z tym, że chcąc - nie chcąc i tak zobaczą od razu jak prezentuje się nasza kuchnia. Ponadto przy tej aranżacji trzeba zainwestować w świetną wentylację, gdyż zapachy roznoszą się błyskawicznie po pozostałych pokojach. Jeszcze jedna wada to niemożność bawienia się różnymi stylami podczas urządzania poszczególnych obiektów domowego użytku. Salon oraz kuchnia pod względem aranżacyjnym muszą stanowić wizualnie integralną całość.

 

Klasycznie, czyli oddzielnie

 

Przy kuchni zamkniętej plusem jest bez wątpienia to, że mamy pełną swobodę wyposażenia owego lokum, ponieważ jako pokój oddzielony od salonu wcale nie musi stanowić wraz z nim estetycznie zgranego designu. Także z racji odseparowania takiej kuchni od pozostałych wnętrz w domu czy mieszkaniu nie musimy „demonstrować" przybywającym gościom sterty brudnych naczyń. Po prostu kuchnię zamykamy a odwiedzających nas przyjmujemy do pokoju dziennego. Z pewnością przy kuchni zamkniętej dużo prościej jest zapobiec przenikaniu do poszczególnych wnętrz domowego zacisza nieprzyjemnych aromatów powstałych podczas gotowania czy pieczenia. Niestety jednak i w przypadku kuchni zamkniętej dostrzega się pewne wady. Klasyczny, osobny pokój wydzielony na wnętrze kuchenne jest zazwyczaj mało przestronny, zatem trzeba dwoić się i troić, aby dobrać odpowiednio elementy meblowe oraz sprzęty. Kuchnia zamknięta jest też mniej nowoczesna a bardziej starodawna. Wreszcie, jako że jest to lokum odseparowane od salonu, osoba przebywająca wewnątrz kuchennego zacisza nie ma kontaktu z resztą domowników. Niej komfortowe jest również przyjmowanie gości, bowiem konieczne jest wędrowanie z talerzami z pokoju do pokoju.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Dodatki do kuchni w stylu retro


Pomimo trendu nowoczesności i wszechobecnego minimalizmu, kuchnia w stylu retro nadal...

Dobry Design 2016 – studio Max Kuchnie wyróżnione


9 grudnia 2015 roku w Warszawie odbyła się gala rozdania statuetek Dobry Design 2016...

Kuchnia z lat sześćdziesiątych. Jak ją zaaranżować...


Dynamiczny progres w dziedzinie technologii, przemiany o charakterze społecznym,...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności