Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia po japońsku

Porady


Kuchnia po japońsku

Marzysz o niepowtarzalnej kuchni, która będzie zarówno przytulna, jak i wyjątkowo elegancka? Zanim zdecydujesz się na dobór do tych czterech kątów Twego domowego zacisza zupełnie przypadkowych elementów meblowych, zapoznaj się z niniejszym tekstem, w którym pokażemy Ci, jak można w prosty sposób urządzić nietuzinkową przestrzeń inspirując się designem rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Czystość dominantą

 

W stylizacji kuchennej inspirowanej Japonią istotny jest minimalizm. Rozumiany jest on jako prostota, ale nie ubogość wyposażenia. Domownik w tak urządzonej kuchni ma wszystko to co potrzebuje, lecz brak drobiazgów kompletnie niepotrzebnych, do jakich gromadzenia mają tendencję Niemcy czy Polacy. Dekoracyjność uzyskuje się w tym przypadku poprzez zestawienie ściśle określonych materiałów wytwórczych oraz odpowiedniej kolorystyki, które wszystkie wspólnie dają poczucie przestronności i unikatowości. Niesamowicie ważnym elementem kuchni japońskiej okazuje się umiejętnie dobrane światło. Jest ono używane w takich wnętrzach w pełni. Brak abażurów, żyrandoli bądź podwieszanych lampek. W sferze oświetlenia dominują zazwyczaj żarówki po bokach, które są pięknie oprawione – gustownie i ozdobnie. Światłem głównym jest lampa w centralnym punkcie sufitu, która dodaje całemu wnętrzu niepowtarzalnego blasku.

 

Dodatki z najlepszej półki

 

Nie ma dekoracji w stylu europejskim, a więc z pewnością nie spotkamy tu wiszących przy okapie czosnków czy ziół stojących w doniczkach. Dobrym rozwiązaniem w kuchni inspirowanej Japonią są rośliny nieco innego rodzaju – na przykład bardzo oryginalne drzewka bonsai. Dodatkowo można także mówić o wyszukanych akcesoriach uzupełniających takich jak malowidła naścienne wieszane na jednym z murów czy też ustawiane na blatach lub półkach lalki, zazwyczaj porcelanowe. Jeszcze innym elementem designu wyróżniającym tak ciekawie urządzone pomieszczenia kuchenne okazują się niewielkie rozmiarowo fontanny. Niekiedy spotkać można także kolorowe parawany, które pozwalają nie tylko na udekorowanie pokoju ale także na wydzielenie we wnętrzu kuchni stosownych przestrzeni – osobnej strefy do gotowania czy kącika do spożywania posiłków.

 

Barwy ziemi

 

W japońskim stylu kuchennym dominują kolory naturalne. Nie ma tu radykalnie ostrych odcieni, ale wszelkie tonacje są bardzo powściągliwe. Można śmiało rzec, iż pod względem barwowym design tu opisywany bazuje w głównej mierze na kolorystyce otaczającej nas przyrody. Sporo tu jednolitych czy też kontrastowych tonacji – biel przeplata się z czernią, czerń towarzyszy czerwieni. Te odcienie nie są dobrane przypadkowo. Niosą one ze sobą pewną symbolikę. Po pierwsze, są oznaką ciszy i spokoju, harmonii oraz ładu, a także uosabiają dobrą, pozytywną energię oraz życie. Co do klasycznej czerni natomiast, to mimo iż uznawana jest ona za dość pesymistyczną barwę, jest ogromnie wyrazista, zatem podkreśla w oryginalny sposób geometryczność form. To znakomity sposób na utworzenie przestronnych optycznie wnętrz, aby zespolić czerń wyżej wspomnianą z krystaliczną bielą. W kuchni robionej na styl japoński powinna również dominować purpura i fiolet. Takich barw w tamtejszych wizualizacjach nie brakuje. Uważa się, że te barwy mają właściwości pobudzające, co pozwala na regenerację sił i większą ochotę do pracy.

 

Materiały naturalne

 

Co do tworzyw wykończeniowych, to za główne budulce uznaje się między innymi bambus – tak bardzo popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni, trawę morską pozwalającą zestawić wnętrze w naprawdę unikatowy sposób, do tego oczywiście egzotyczne drewno, które nada właściwego nastroju całemu urządzanemu lokum. Podobnie jak w przypadku doboru kolorystyki, także i w kwestii materiałów używanych przy wykończeniu kuchni, Japończycy starają się być wierni zasadzie umiaru i zdrowego rozsądku. Są oni w tej kwestii mocno powściągliwi i to z pewnością przesądza o skromnym, minimalistycznym, ale za to jakże eleganckim designie ich wnętrz.

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
MalinowskaJoanna

Muszę przyznać, że kuchnia w takiej aranżacji jest czymś nietypowym i z pewnością była by dużym elementem zaskoczenia. Czy ja bym się zdecydowała na kuchnię w japońskim stylu? Myślę, że tak, ale pod warunkiem, że byłaby ona spójna z resztą domu.

Zobacz również


Półka na przyprawy w Twojej kuchni


Dobrze przyprawione potrawy mogą zachwycić i sprawić, że posiłek we wspólnym...

Wytworny styl w Twojej kuchni – czyli kuchnia w stylu...


Kiedyś pisaliśmy o kuchni w stylu Angielskim, dziś przedstawimy Wam wnętrzarski motyw,...

Nowoczesne mieszkania w bloku – aranżacje, projekty...


Mieszkanie w bloku, nawet niewielkie, może być funkcjonalnie i modnie urządzone....