Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
Kuchenne Wnętrza - Topowe Aranżacje | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Wnętrza Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni

Wnętrza


Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni

Szkło to obecnie jeden z bardziej modnych materiałów wykończeniowych stosowanych w kuchni. Coraz częściej wybierane jest jako kluczowy element aranżacji, dodaje wnętrzu elegancji, nowoczesnego wyrazu, urozmaica je i ubogaca. 

Same plusy

Szklane panele już od jakiegoś czasu triumfują w kuchennych aranżacjach. To wyjątkowo dekoracyjne elementy, z powodzeniem zastępujące tapety czy tradycyjne płytki. Wykonane są z hartowanego szkła, które w procesie obróbki zyskuje dodatkową odporność na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu szklane panele z powodzeniem można stosować na dowolnie wybranych fragmentach kuchni: za płytą grzewczą, w okolicy zlewozmywaka, w pobliżu piekarnika. Szkło takie jest odporne na działanie wilgoci, bardzo łatwo utrzymać je w czystości, stanowi przy tym wyjątkowo estetyczny element wnętrza. Panele najczęściej pojawiają się na ścianie pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami zabudowy meblowej, projektanci wnętrz proponują coraz ciekawsze i oryginalne rozwiązania z ich udziałem.
 

Co na szkle?

Aby stworzyć oryginalną kuchenną aranżację trzeba się trochę natrudzić, a na pewno uruchomić wyobraźnię. To, co znajdzie się na ścianie w dużej mierze może determinować ogólny odbiór wnętrza. Panele szklane stosowane w kuchni mogą przyjmować różne, czasami wyjątkowo oryginalne postaci:

  • Najprostszą formą jest zastosowanie mlecznego, czystego szkła. Może być ono białe lub kolorystycznie dobrane do pozostałej zabudowy. Dodatkowo, subtelnie podświetlone, umocowane na specjalnych dystansach doda kuchni wyjątkowego charakteru, subtelności (w przypadku pastelowych odcieni) lub wyrazistości (jeżeli zdecydujemy się na szkło w mocnych, energetycznych kolorach). Wyjątkowo elegancko w tym wydaniu prezentuje się czerń, która zastosowana w takiej formie zupełnie przełamuje stereotypy krążące na swój temat.
  • Za szklanym panelem można też umieścić ciekawą tapetę lun fototapetę. Szkło nie tylko podkreśli jej tapety, ale też uchroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, zachlapaniem wodą czy kuchennymi zabrudzeniami.
  • Coraz bardziej popularne stają się też ciekawe grafiki drukowane na szkle. W Internecie jest tysiące wzorów, spośród których można wybrać ten jeden, idealnie wpisujący się w aranżację naszej kuchni. Motyw może być roślinny (kolorowe kwiaty, popularne zielone bambusy, smakowite owoce, warzywa), nawiązujący do martwej natury, zupełnie nie związany z kuchennym wnętrzem, imitujący słynne dzieła sztuki. To, jaką ostateczną formę przybierze, zależy tak naprawdę od naszej wyobraźni.
  • Niektórzy decydują się też na umieszczanie pomiędzy dwoma taflami szkła ulubionych roślin, kwiatowych płatków, liści, własnoręcznie napisanych wierszy. Takie pomysły są z pewnością wyjątkowo oryginalne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju.
  • Hitem ostatnich miesięcy jest też przemycanie na kuchenne ściany osobistych motywów, np. w postaci zdjęcia najbliższych – dzieci, partnera. To wyjątkowa pamiątka, która będzie nam towarzyszyć podczas każdej chwili spędzonej w kuchni. Zdjęcie musi być jednak bardzo dobrej jakości, by po powiększeniu do rozmiarów ściennych nie straciło ostrości i wyrazu. Fotografię taką nadrukowuje się na szkło, dzięki czemu może zawisnąć na kuchennej ścianie.
  • Oryginalnym pomysłem jest też nadrukowywanie na panelach ściennych ciekawych sentencji, aforyzmów lub... osobistych zapisków czy listów.
  • Na pewno ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie za przezroczystym panelem szklanym wyjątkowo modnej obecnie cegły. Może ona mieć tradycyjną formę lub bieloną postać – wszystko zależy od pozostałej aranżacji w kuchni. Przesłonięcie ją szkłem nie tylko doda kuchni głębi i oryginalnego wyglądu, ale też zabezpieczy ścianę przed kuchennymi zabrudzeniami, wilgocią i kurzem. Rozwiązanie jest więc nie tylko wyjątkowo efektowne, ale i praktyczne.
  • Podobny efekt uzyskamy skrywając za transparentnym szkłem surowy beton. Szkło wydobędzie z niego niepowtarzalną strukturę (szczególnie, jeśli panel umocujemy na odpowiednich dystansach), a specjalne, właściwie dobrane oświetlenie dopełni całości.
  • Panele szklane można też wykorzystywać i umiejscawiać na innych powierzchniach. Motyw zastosowany na ścianie warto powtórzyć chociażby na boku wyspy kuchennej od strony salonu czy na frontach ściennej zabudowy. Niekiedy szkło stosuje się też na kuchennych blatach lub na... posadzkach, ale to rozwiązania wyjątkowo odważne i nietuzinkowe.


Ostrożnie z oryginalnością

Bez względu jednak na treści i grafiki nadrukowane na szkle pamiętajmy, by wybierać je z rozwagą i po dłuższym zastanowieniu. Kuchenne szkło będzie nam towarzyszyć każdego dnia, o każdej porze: podczas gotowania, biesiadowania czy sprzątania. To, co na nim lub za nim umieścimy, będzie witało nas każdego ranka, nie może być to wiec motyw, który szybko się nam znudzi lub szybko wyjdzie z mody. Nie ulegajmy więc krótkoterminowym trendom, a naszą decyzję dokładnie przeanalizujmy.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Otwarte półki kuchenne, czyli jak efektowanie...


Współczesna kuchnia to już nie tylko pomieszczenie, w którym się gotuje....

Shabby Chic w kuchni


Marzysz o romantycznej, pełnej ciepła i kobiecego pierwiastka kuchni? Spróbuj...

W zauroczeniu designem


Nowoczesna, designerska kuchnia powinna łączyć walory estetyczne z funkcjonalnością....