Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
Barwy i Kolory W Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Barwy w kuchni


Kuchnia in black

Czerń to jedna z podstawowych barw będąca synonimem szyku i elegancji. Każda kobieta ma w swojej szafie „małą czarną". Dlaczego więc nie zastosować jej w sercu domu? Kolor ten zastosowany w kuchni nada jej szczególnego, wysublimowanego charakteru.

Na zdjęciu: Studio Eltop

Nie dla wszystkich

Na czarną kuchnię mogą sobie jednak pozwolić jedynie posiadacze dużych, przestronnych wnętrz. Trzeba pamiętać, że ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzeń i tak też będzie w przypadku czarnej kuchni.

Pomieszczenie powinno być też dobrze doświetlone, idealnie jeśli w kuchni są przynajmniej dwa okna najlepiej wychodzące na południe. Czarne meble świetnie będą się bowiem prezentować w naturalnym, ciepłym świetle, w przeciwnym wypadku stworzą wrażenie ciężkich i przytłaczających. Warto też zastanowić się nad wyborem frontów kuchennych i ich wykończenia. Matowe nie prezentują się zbyt korzystnie, z kolei błyszczące, mimo iż idealnie będą podkreślać minimalizm i styl kuchni a optycznie powiększać przestrzeń, mogą okazać się bardzo niepraktyczne. Na tego typu frontach widać bowiem każdy odcisk palca, każdą kropelkę wody. Będą więc świetne dla osób, które nie przebywają w kuchni zbyt długo, a pomieszczenie to jest głównie ozdobą domu.

 


zdjęcie:  Black Red White
 

Meble

Jeśli nasza kuchnia spełnia powyższe warunki, jest dostatecznie przestronna i jasna, możemy pokusić się o czarną zabudowę. Wariacji może być mnóstwo.

Możemy wykonać wszystkie meble w tym kolorze zestawiając je z jasnymi, najlepiej białymi ścianami.

Jeśli zależy nam na efekcie lekkości, zastosujmy czarne fronty na dolnych szafkach, na górne natomiast zarezerwujmy biel. W ten sposób „ciężkość" ciemnych mebli sprowadzimy niżej, przez co górna zabudowa będzie zdawała się „unosić" w kuchennym klimacie.

W nowoczesnych wnętrzach może się też sprawdzić nieco odważniejsze połączenie czerni z innymi, ale koniecznie energetycznymi, barwami, jak amarant, limonka czy kanarkowy żółty. W takim wypadku kuchnia nabiera zupełnie innego charakteru, staje się dominantą całego domu, pobudza do działania, wzmaga apetyt.

Czarne, lakierowane fronty idealnie współgrają też z elementami drewnianymi. Warto więc wprowadzić drewniany pierwiastek do kuchennej zabudowy, by zyskać modny, nowoczesny, a jednocześnie ciepły klimat.

Jeśli jednak czarne fronty to dla nas zbyt odważne posuniecie, możemy czerń zastosować na samych blatach kuchennych. Warto jednak mieć na uwadze, że ciemny blat roboczy będzie mało praktyczny – podobnie jak na frontach widać na nim będzie każde zabrudzenie i nawet najmniejszy okruszek.

 

Nietrafiony pomysł

Dość ryzykownym posunięciem może być zastosowanie czerni na podłodze kuchennej. Może się ona okazać równie niepraktyczna co błyszczące czarne fronty czy blaty. I to bez znaczenia czy jest wykonana z barwionego drewna, kamienia czy terakoty. Na czarnej podłodze odznaczać się będą wszelkie, nawet te najmniejsze zabrudzenia dlatego musimy przygotować się na częste i dokładne sprzątanie – na czarnej podłodze będzie bowiem widoczne każde niedociągnięcie. Może zatem warto dla czerni zarezerwować inne elementy kuchennego królestwa?

 

AGD-yby tak...

Dobrym pomysłem będzie na pewno zastosowanie w kuchni czarnego AGD. Genialnie pasuje ono do nowoczesnych wnętrz, nadaje kuchni elegancji, a jednocześnie nie przytłacza. Występuje przecież tylko w kilku elementach kuchennej zabudowy, dopełniając jej całości. Obecnie na rynku sprzętu AGD znajdziemy każde urządzenie w kolorze czarnym: od płyty grzewczej, przez piekarnik na lodowce czy ekspresie do kawy kończąc. Świetnie wkomponuje się w białą kuchenną zabudowę tworząc odpowiedni kontrast, jednak równie dobrze czuje się w towarzystwie czerwieni i innych mocnych kolorów.

 

Odwrócone proporcje

Czerń w kuchni nie musi koniecznie pojawiać się w postaci mebli czy sprzętów. Z powodzeniem możemy ją zastosować na ścianach. Będzie idealnym tłem dla jasnej zabudowy meblowej, szczególnie białej. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać, by ograniczyć się jedynie do wybranych fragmentów lub pojedynczej ściany. Całe pomieszczenie pomalowane na czarno będzie ponure i przytłaczające.

 

Diabeł tkwi w szczegółach

Jeśli zależy nam, by w naszej kuchni królowała czerń, ale mamy do dyspozycji małe pomieszczenie, zastosujmy tą barwę w postaci dodatków. Świetnie podkreślą one nowoczesny charakter kuchni, nie naruszając przy tym jej proporcji. Pomysłów na czarne elementy kuchenne jest mnóstwo: od baterii i zlewu, przez lampę, dekoracje okienne, na zastawie stołowej kończąc.

Komentarze


1.67/5 3 3
5

no z czarnym kolorem frontów w kuchni jest sporo roboty :) sa troche wymagające w użytkowaniu.


Taka kuchnia to wiadomo poświęcenie się pielęgnowaniu tego itd, ale gdy się odpowiednio o nią zadba to naprawdę można rzec, że kuchnia odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Choć zamiast tak ciemnych kolorów bardzo ładne są zywe kolory. W takiej kuchni można spędzać sporo czasu lecz nie z przymusu, a z chęci bycia w pięknym pomieszczeniu i "sercu" domu


W mojej szafie co prawda króluje czerń jednak co do kuchni in black to nie jestem przekonana. Raczej jeśli chodzi o kuchnię to preferuję zarówno w garnkach jak i w aranżacji – naturalność. Mam tu zatem na myśli raczej drewno, brązy, piaski, zieleń. Czerń jest zbyt szykowna jak na miejsce gdzie jednak raczej powinniśmy czuć się swobodnie, niekoniecznie stylowo. Do tego największe wady – optycznie zmniejsza przestrzeń i ciężko zachować w niej czystość.

Zobacz również


Kuchnia z dębowego drewna


Drewniane meble kuchenne są synonimem wysokiej jakości i ponadczasowości. Są też...

Kuchnia miejscem relaksu? To możliwe!


Jeszcze kilka dekad temu lokatorzy wprowadzający się do świeżo wybudowanego zacisza...

Jakie systemy przechowywania sprawdzają się najlepiej?


Dobrze zorganizowana kuchnia to podstawa sukcesu. W każdej kuchni na co dzień wiele się...