Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia z dębowego drewna

Porady


Kuchnia z dębowego drewna

Drewniane meble kuchenne są synonimem wysokiej jakości i ponadczasowości. Są też bardzo uniwersalne pod względem estetycznym, więc miłośnicy różnych stylów wnętrzarskich z powodzeniem mogą cieszyć się drewnianymi meblami w swoich wnętrzach kuchennych. Największym zainteresowaniem cieszą się meble kuchenne wykonane z drewna dębowego, które uważane jest za wyjątkowo trwałe, długowieczne, ale i eleganckie. Sprawdź jak zaaranżować kuchnię z dębowymi meblami oraz jak o nie dbać na co dzień.

Na zdjęciu: Studio Mebli Strefa Na Wymiar

Dębowe meble kuchenne

 

Urządzając swoją kuchnię warto zadbać o wybór mebli i wykończeń, które będą cechować się optymalną trwałością. W kuchni panują bowiem specyficzne warunki, czyli wilgoć, zmiany temperatury, tłuste osady. W związku z tym wyposażenie kuchni musi być na tyle solidne, by w ciągu lat codziennego użytkowania nie pojawiły się uszczerbki estetyczne lub zniszczenia. Do największych zalet dębowych mebli kuchennych zaliczyć można przede wszystkim to, że są one szczególnie trwałe oraz idealnie się prezentują bez względu na przyjęty styl aranżacyjny w kuchni. Drewno dębowe jest wyjątkowo twarde, odporne na uszkodzenia, a także wyróżnia się pięknym, naturalnym odcieniem. Warto także zwrócić uwagę na to, że drewno we wnętrzach sprawdza się zarówno pod względem praktycznym i użytkowym, ale i estetycznym. Gdyż jest to surowiec na tyle uniwersalny, że wygląda stylowo i modnie, bez względu na aktualne trendy wnętrzarskie. Dlatego wybierając dębowe meble kuchenne zyskujesz gwarancję, że Twoja kuchnia będzie się efektownie prezentować nawet po upływie kilku lat. Ponadto za sprawą dużego wyboru w zakresie technik obróbki i sposobów wykończenia drewna można uzyskać zabudowę dębową o różnorodnym efekcie wizualnym, dzięki czemu każdy może dobrać estetykę wpisującą się w indywidualne oczekiwania i gusta. Drewniane meble są też bardzo cenione za ich naturalny wygląd, a sam surowiec jest ekologiczny, więc doskonale wpisuje się we współczesny styl życia nastawiony na bycie eco friendly. Największym walorem jest natomiast trwałość mebli dębowych. Jeżeli zostaną wykonane w sposób precyzyjny, a ich użytkownicy będą o nie odpowiednio dbać, będą służyć przez długie lata, mimo że kuchnia jest wnętrzem, w którym panują specyficzne warunki.

 

Dębowe kuchnie i ich różne oblicza

 

Wspomnieliśmy już, że kuchnie wykonane z drewna dębowego cechują się ponadczasowym charakterem i są na tyle uniwersalne, że pasują do każdego stylu wnętrzarskiego. Niemniej jednak, dębowe meble mogą zostać wykończone w różnorodny sposób i tym samym zmienia się ich charakter wizualny. Za sprawą różnych technik obróbki możemy łatwiej doprecyzować ich wygląd i dopasować do aranżacji nowoczesnych lub klasycznych. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszy się surowe drewno dębowe, które posiada charakterystyczne nierówności i piękny, ciepły kolor. Zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych aranżacjach kuchennych pojawiają się więc meble o możliwie jak najmniej przetworzonym wyglądzie. Naturalność drewna staramy się wyeksponować za pomocą techniki olejowania lub lakierowania, które służą także jako zabezpieczenie struktury drewna przez niszczeniem.

 

W kuchniach w stylu skandynawskim, klasycznym, angielskim lub prowansalskim doskonale sprawdzają się meble kuchenne z drewna bielonego. Taka zabudowa nadaje efekt przestronności wnętrzu i sprawia, że nabiera nieprzeciętnego klimatu i swoistej przytulności. Natomiast meble dębowe o surowym, naturalnym wykończeniu pasują w zasadzie do każdego stylu wnętrzarskiego.

 

Jak dbać o dębowe meble kuchenne?

 

Drewniane meble są bardzo solidne i odporne na eksploatację, ale pod warunkiem, że będą odpowiednio pielęgnowane. Wymagają bowiem specjalnego zabezpieczenia, które ochroni je przed wchłanianiem wilgoci, wpływem promieni słonecznych, a także przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Najskuteczniejsze metody pielęgnacji mebli dębowych to:

 

  • olejowanie,
  • lakierowanie,
  • woskowanie.

 

Specjalne preparaty sprawiają, że na powierzchni mebli powstaje powłoka ochronna, ale i pozwalają wydobyć naturalne piękno drewna. Aby drewno miało nowy wygląd jak najdłużej, wystarczy regularnie je czyścić i konserwować. Natomiast na co dzień wystarczy dbać o to, aby na bieżąco usuwać z powierzchni dębowych mebli wszelkie ślady wilgoci, kurzu lub tłustych osadów. Wystarczy przecierać je wilgotną (ale nie mokrą) ściereczką z mikrofibry, froty lub bawełny, a następnie wysuszyć dokładnie ręcznikiem papierowym lub chłonną szmatką. Dodatkowo można używać środków antystatycznych zawierających naturalne składniki dopasowane do powierzchni z drewna. Utworzą one na meblach kuchennych powłokę, która utrudni osadzanie się kurzu.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych?


Na ergonomię oraz wygodę użytkowania zabudowy meblowej w kuchni wpływ ma wiele...

Nowoczesna kuchnia z salonem – jak ją urządzić?


Nowoczesne kuchnie z salonem zachwycają stylowym designem i funkcjonalnością. Od lat...

Podzielona na strefy


Każda kuchnia powinna być przytulna, urządzona ze smakiem, przyjazna dla...