Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Styl japandi - trend wnętrzarski czy życiowa...

Porady


Styl japandi - trend wnętrzarski czy życiowa filozofia?

Styl skandynawski zachwyca nas od lat, jednak przez cały czas szukamy sposobu na to, by skandynawskie wnętrza nieco ocieplić, nie rezygnując jednocześnie z charakterystycznego dla scandi uporządkowanego minimalizmu. I tu z pomocą przychodzi nam styl japandi, czyli swoista hybryda stylu skandynawskiego i japońskiego. Czym charakteryzuje się doskonale wpisujący się w trendy 2020/21, styl japońsko-skandynawski i jak urządzić kuchnię japandi?

Na zdjęciu: Studio mebli Andal

Styl japandi – tak to się zaczęło…

 

Harmonijna mieszanka stylów scandi i japońskiego to wynik długoletnich kontaktów Japonii i Danii, i przenikających się kultur obydwu krajów. Wszystko zaczęło się ponad 150 lat temu, a więc w momencie, kiedy duńscy artyści, w tym także architekci i projektanci, zaczęli poszukiwać inspiracji w kulturze japońskiej. Kiedy, po 220 latach izolacji, Japończycy w XIX wieku wreszcie na nowo otworzyli granice, Duńczycy byli jednymi z pierwszych przybyszów z Zachodu, którzy odwiedzili Kraj Kwitnącej Wiśni. Duńczyków zachwycił japoński minimalizm, a Japończyków urzekło duńskie wzornictwo. Wspólnych cech ponadto doszukuje się w umiłowaniu harmonii i naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna. Umiłowanie prostoty odnajdziemy zarówno w skandynawskiej filozofii „hygge”, jak i w jak w japońskiej koncepcji „wabi sabi”.

 

Japandi - dla kogo i do jakich pomieszczeń?

 

Styl japandi wpisze się w poczucie estetyki wszystkich miłośników stylu skandynawskiego, którzy lepiej czują się w bardziej przytulnych aranżacjach. Minimalistyczne wnętrze, w którym dominować będą naturalne materiały, można zaaranżować tak naprawdę w każdym pomieszczeniu. Jeżeli tylko dobrze czujemy się w tak urządzonych wnętrzach, wykorzystując styl japandi, możemy stworzyć komfortową przestrzeń w kuchni, salonie, sypiali czy łazience, a nawet w pokoju dziecka. Jedyne ograniczenie może stanowić przestrzeń, bo wnętrze japandi będzie nam dużo łatwiej zaaranżować w dużym apartamencie, niż w niewielkim mieszkanku. Jednak elementy japońskiego etosu możemy łatwo przemycić również w mniejszych przestrzeniach. O tym że mieszanka stylu skandynawskiego i japońskiego przepadła nam do gustu, świadczy chociażby ankieta przeprowadzona wśród czytelników portalu trojmiasto.pl.

 

Ankieta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: https://deluxe.trojmiasto.pl/Japandi-polaczenie-skandynawskiego-i-japonskiego-designu-n142901.html

 

Styl japońsko-skandynawski – kluczowe terminy

 

Żeby dobrze zrozumieć założenia stylu japandi, musimy poznać najważniejsze terminy. Zrozumienie podstaw filozofii japońskiej i duńskiej pozwoli nam lepiej zanurzyć się w ich mistyce, by uzmysłowić sobie, na czym tak naprawdę opiera się styl japońsko-skandynawski.

 

kintsugi – to technika tworzenia porcelanowych naczyń, zgodnie z którą ich fragmenty łączy się przy użyciu specjalnego kleju mugi-urushi powstałego na bazie laki. Łączenia zdobione są najczęściej sproszkowanym złotem, a następnie polerowane tak, by ich powierzchnia była idealnie gładka. Sztuka kintsugi stała się podstawą koncepcji filozoficznej, zgodnie z którą piękno tkwi w niedoskonałości. Człowiek w trakcie swojego życia doświadcza wielu cierpień i ponosi porażki, które z jednej strony są bolesne, z drugiej zaś kształtują jego osobowość. Dlatego, gdy czas zabliźni nasze rany, nie należy ukrywać ich przed światem, a wręcz przeciwnie – dumnie nosić, prezentując własną siłę, która pozwoliła nam na ich przezwyciężenie.

 

hygge - duńska filozofia szczęścia, stan świadomości i poczucie szczęścia oraz komfortu. To stan, w którym czujemy spokój ducha, ale też cieszymy się trwającą chwilą, doceniając jej piękno i wyjątkowy nastrój. Może wyrażać się w spotkaniu z drugim człowiekiem, ale i w oddawaniu się drobnym przyjemnościom, takim jak dobra książka, ulubiony film, ciepły napój, który ogrzewa nas w chłodny wieczór, czy wprawiający nas w dobry nastrój blask świec. W skrócie, to po prostu celebrowanie chwili.

 

ikigai – to z kolei japońska filozofia szczęścia, której korzeni doszukuje się na wyspie Okinawa, zamieszkiwanej przez największą liczbę osób, które ukończyły 100 lat. Ikigai, podobnie jak hygge, oznacza przyjemność i kwintesencję życia. Określenie to stosuje się do codziennych radości, ale i do życiowych sukcesów, a kluczem do osiągnięcia ikigai jest radość z życiowych doświadczeń.

 

wabi-sabi – to japońska filozofia z ponad 600-letnią historią. Wabi, czyli prostota i sabi, czyli piękno wynikające z upływu czasu, to zestawienie, które wyrażać ma poszanowanie dla tego, co wiekowe i zużyte, i akceptowania spraw, takie jakimi są naprawdę. Nierozerwalnie łączy się z filozofią kintsugi.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Styl japandi w wystroju wnętrz

 

„Praktyczne, przemyślane rozwiązania stanowią klucz do ustanowienia minimalistycznego wyglądu i atmosfery we wnętrzu. Połączenie tradycyjnego stylu japońskiego ze skandynawskim wystrojem tworzy uporządkowaną i funkcjonalną przestrzeń życiową, która jest środkiem do oczyszczenia umysłu.”

Georgina Horspool, projektantka oświetlenia Alexander Joseph

 

Styl japandi tak naprawdę czerpie ze wszystkich wyżej opisanych koncepcji. Jego korzeni upatrywać można w japońskiej ikigai i duńskim hygge, odnajdziemy w nim umiłowanie do sztuki kintsugi i wszystkiego co nieidealne – nadszarpnięte zębem czasu, ale i naturalne, czyli zgodne z wabi-sabi. We wnętrzu japandi panuje minimalizm, a nadrzędna zasada, którą należy kierować się podczas jego urządzania brzmi: „less is more”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „mniej, znaczy więcej”. Chodzi tu zatem o to, by otaczać się wyłącznie przedmiotami, które z jednej strony są praktyczne, z drugiej zaś same w sobie stanowią dekorację pomieszczenia, i odrzucać wszystko, co zbędne i niepotrzebnie zajmuje nasz umysł. Ważne są: porządek, harmonia i spójność, odnajdziemy tu bowiem także wpływy zen – filozofii buddyjskiej.

 

Materiały i kolory w stylu japandi

 

Paleta kolorów w stylu japandi jest mocno ograniczona. Dominują tu neutralne barwy, takie jak biele, szarości, beże oraz naturalne odcienie drewna. Charakterystycznym kolorem jest taupe, czyli kolor ciemnoszaro-brązowy o całej gamie odcieni. Japońska estetyka, podobnie jak i styl scandi, akcentuje bliskość natury. We wnętrzu japandi pojawi się zatem drewno, wiklina, rattan czy bambus.

 

Kolory stylu japandi

Źródło: https://www.liberaldictionary.com/taupe/

 

Meble japandi

 

Meble w stylu skandynawsko-japońskim będą stosunkowo niskie, a cechować będą się wysoką jakością wykonania i rzucającą się w oczy solidnością. Mają nam bowiem służyć przez długie lata. Ważne jest, by wykonane były z naturalnych materiałów, a nie imitujących je zastępników. Meble nie powinny zagracać pomieszczenia. Nie powinno być ich więcej, niż to konieczne. Charakterystyczne dla stylu japandi meble to geometryczne stoliki kawowe, szezlongi i podnóżki.

 

Oświetlenie

 

Lampy, zgodnie z założeniami stylu japandi, powinny być spójne z wystrojem wnętrza. Idealnym wyborem będą lampy wykonane z takich materiałów, jak rattan czy bambus, ale też proste, szklane lub metalowe konstrukcje.

 

Japandi a zen i wabi-sabi

 

Co prawda styl japandi czerpie z filozofii zen i wabi-sabi, jednak wprawne oko dostrzeże pomiędzy nimi subtelne różnice. Sprawdź w tabeli, co łączy a co dzieli te pokrewne style.

 

Podobieństwa i różnice stylu japandi i wabi-sabi

Kuchnia japandi – jak urządzić?

 

Styl japandi to wyjątkowo dobry wybór do kuchni. W końcu to tu zależy nam najbardziej na stworzeniu maksymalnie funkcjonalnego wnętrza, które do tego będzie łatwe do utrzymania w czystości. Jak zatem zaaranżować styl japandi w kuchni?

 

Postaw na funkcjonalność

 

Kuchnia w stylu japandi przede wszystkim musi być funkcjonalna. Zarówno w stylu skandynawskim, jak i japońskim użyteczne przedmioty jedocześnie mają stanowić element dekoracji. Prosty design widoczny będzie zarówno w sprzętach AGD, jak i meblach kuchennych. Wyposażenie kuchni japandi powinno ograniczać się do tego, z czego naprawdę będziemy korzystać.

 

Zestawiaj kontrastujące kolory i łącz style

 

Jeżeli natomiast chodzi o wystrój kuchni japandi, doskonałe połączenie stanowić będą białe meble i drewniany blat. Dzięki temu w kuchni będzie przytulnie, a my, w trakcie wykonywania kuchennych obowiązków, będziemy mogli się zrelaksować. Inne rozwiązanie, które również doskonale sprawdzi się w kuchni japandi, to zestawienie kolorów o kontrastujących odcieniach i różnie wykończonych frontów. Charakterystyczne dla stylu scandi biele można efektownie zestawić z ciemnymi brązami i intensywną szarością, cechującą styl japoński.

 

Pozostaw wolną przestrzeń

 

Pamiętaj, że kuchnia w stylu japandi nie może być zagracona. Im więcej przestrzeni, tym lepiej. Musisz znaleźć tu odpowiedni balans pomiędzy zapewnieniem sobie odpowiedniej liczby sprzętów i mebli a pozostawioną wolną przestrzenią. Zabudowa w kuchni japandi będzie mieć raczej prostą formę. Nie oznacza to jednak, że musisz koniecznie rezygnować z uchwytów do szafek i stawiać na meble o zupełnie gładkim wykończeniu.

 

Dodatki dobieraj w przemyślany sposób

 

Dodatki do kuchni japandi powinny być praktyczne i wykonane z naturalnych materiałów. Bambusowe miski, wiklinowe koszyki i ceramiczne naczynia – będą doskonale oddawać przesłanie stylu japońskiego i skandynawskiego. Do kuchni japandi swobodnie możesz także wstawiać zielone rośliny. Pamiętaj jednak, by i w tym względzie zachować umiar.

 

 

Studio Drawer
Studio Drawer
Studio Janpol
Studio Janpol
Studio JP Kuchnie
Studio JP Kuchnie
Studio Meblolux
Studio Meblolux
Studio Premium
Studio Premium
Studio Roja
Studio Roja

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Farba tablicowa w kuchni – tak czy nie?


Od pewnego czasu prawdziwym hitem w dziedzinie szeroko pojmowanej sfery wykańczania...

Jak wybrać chłodziarkę?


Chodziarka to jedno z najbardziej podstawowych urządzeń AGD, bez którego nie...

Elektryczny czy z gwizdkiem? – jaki czajnik wybrać?


Jak statystyczny Polak zaczyna każdy swój dzień? Filiżanką gorącej, mocnej...