Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Brązowe meble kuchenne – inspiracje

Porady


Brązowe meble kuchenne – inspiracje

Moda kołem się toczy – to popularne stwierdzenie idealnie wpisuje się także w powrót mody na brązowe meble kuchenne. Jeszcze do niedawna w naszych kuchniach przeważały przede wszystkim jasne zabudowy utrzymane w neutralnych kolorach. Dziś jednak coraz chętniej sięgamy po ponadczasowe rozwiązania wzornicze, które są silnie związane z naturą. Jak zaaranżować kuchnię, w której znajdą się brązowe meble?

Na zdjęciu: Studio Mebli Amir

Najnowsze trendy w designie wnętrzarskim można określić jako powrót do natury. Chętnie sięgamy więc po naturalne materiały, a w szczególności po drewno i kamień. Ale inspiracje zaczerpnięte z przyrody odnajdziemy również w kompozycjach kolorystycznych. Nowoczesne kuchnie już nie są skrajnie minimalistyczne i neutralne kolorystycznie. Staramy się ocieplać ich surowość za pomocą naturalnych barw, czyli brązów, beżów i kremów, a także zieleni, kamiennych szarości i grafitów, a także odcieni głębokich barw niebieskich. Takie kuchnie stają się zdecydowanie przytulniejsze i wręcz zachęcają do spędzania w nich czasu. Brązowe meble idealnie wpisują się w te trendy i efektownie łączą współczesną modę z ponadczasową klasyką.

 

Z połyskiem czy bez?

Najczęstszym dylematem, przed którym stają osoby decydujące się na brązowe meble kuchenne jest sposób wykończenia frontów. Zazwyczaj wybieramy między matowymi frontami a tymi utrzymanymi w połysku o różnym stopniu efektu blasku. Współczesne trendy dają tu tak naprawdę duże pole manewru, gdyż oba rozwiązania cieszą się uznaniem projektantów i designerów. Ciekawie się prezentują także zabudowy łączące w sobie szafki i szuflady w połysku i w macie. Wówczas górna linia szafek utrzymana jest zazwyczaj w połysku, a dolna w matowym wykończeniu. W całości lakierowane fronty najczęściej wybierane są do aranżacji typowo nowoczesnych, w których chcemy połączyć naturalne drewno z efektem połysku. W kuchniach klasycznych i stylizowanych sprawdzą się fronty utrzymane w macie, gdyż najwierniej odzwierciedlają one naturalny charakter drewna.

Jak dobrać blat?

Decydując się na brązowe meble kuchenne zyskujemy duże pole manewru w zakresie wyboru materiału na blat kuchenny. Brąz jest stosunkowo uniwersalnym kolorem, więc w zależności od jego odcienia możemy wybrać blat, który się jednolicie połączy z zabudową meblową, lub wystąpi na zasadzie kontrastu. Idealnym zestawieniem są ciemne brązowe meble z jaśniejszym blatem, co pięknie komponuje się w szczególności w przypadku nowoczesnych aranżacji. Coraz częściej pojawiają się także projekty, w których meble i blat kuchenny są wykonane z tego samego materiału i utrzymane w takiej samej kolorystyce. Taka aranżacja prezentuje się bardzo harmonijnie i daje wrażenie jednolitości całej zabudowy. Także czarny, matowy blat doskonale sprawdzi się w zestawieniu z brązowymi meblami, ale jest to rozwiązanie wymagające odpowiedniego dopełnienia całej aranżacji. Takie meble dobrze skomponują się ponadto z kamiennymi blatami z marmuru lub granitu.

Wybór oświetlenia

Biorąc pod uwagę, że brązowe meble kuchenne mają ciepły, przytulny charakter, w podobny sposób powinno być zaaranżowane całe wnętrze. Dotyczy to także oświetlenia, które ma wielki potencjał dekoracyjny oraz użytkowy. Aby zapewnić wnętrzu estetyczną spójność, warto trzymać się ciepłych kolorów. Dlatego najlepszym oświetleniem pasującym do brązowych mebli będzie jego ciepła, żółta barwa. W ten sposób uzyskamy w kuchni przytulny klimat, ale także aranżacja stanie się bardziej dopracowana. Warto wykorzystać źródła światła kierunkowego, które pięknie podkreślą zabudowę meblową i wyeksponują jej walory.

Jaki kolor ścian?

Brązowe meble kuchenne mogą być utrzymane w jasnych lub ciemnych tonacjach. Warto jednak wiedzieć, że bez względu na stopień natężenia ich kolorystyki, są one dość dominującym akcentem w całej aranżacji i z pewnością skupiają na sobie uwagę w największym wymiarze. Dlatego bazą dla tak wyrazistych mebli powinny być jasne podłogi i ściany. Wybierając kolory ścian do brązowych mebli warto skoncentrować się na jasnych odcieniach neutralnych lub ciepłych pastelach. Pięknie będą tu się prezentować złamane biele, beże i kremy, a także szarości. W bardziej klasycznych kuchniach dobrym pomysłem może być też wybór odcienia koralowego lub brzoskwiniowego. Jasne kolory rozjaśnią aranżację i pięknie wyeksponują walory brązowych mebli kuchennych. W nowoczesnych i eklektycznych kuchniach dobrze sprawdzą się także nieco bardziej finezyjne kompozycje kolorystyczne. Połączenie brązowych mebli kuchennych ze ścianami utrzymanymi w odcieniach butelkowej zieleni, zgaszonego turkusu, lub granatu da niezwykle wyrafinowany efekt.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych?


Na ergonomię oraz wygodę użytkowania zabudowy meblowej w kuchni wpływ ma wiele...

Nowoczesna kuchnia z salonem – jak ją urządzić?


Nowoczesne kuchnie z salonem zachwycają stylowym designem i funkcjonalnością. Od lat...

Biała kuchnia


Oryginalny design wnętrza kuchennego to dla wielu skojarzenie z fantazyjnymi...