Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Funkcjonalna kuchnia bez szafek górnych

Porady


Funkcjonalna kuchnia bez szafek górnych

Funkcjonalna kuchnia to marzenie każdego domownika. W takiej kuchni wykonywanie codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem potraw i sprzątaniem po nich przebiega sprawnie i w komfortowych warunkach. Aby kuchnia była funkcjonalna musimy wybrać odpowiednie meble i sprzęty. A co, jeżeli w kuchni nie będzie górnych szafek? Taka kuchnia może być równie funkcjonalna jak tradycyjna, ale musimy po prostu o to odpowiednio zadbać. Sprawdź, jak stworzyć funkcjonalną kuchnię bez górnych szafek.

Na zdjęciu: Studio Mebli Tercet

Kuchnia bez górnych szafek

 

Urządzając wymarzoną kuchnię skupiamy się przede wszystkim na wyglądzie mebli kuchennych, które stanowią najważniejsze jej wyposażenie obok sprzętów AGD. Tradycyjna zabudowa meblowa składa się z górnych i dolnych szafek, dzięki czemu uzyskujemy większe możliwości w zakresie przechowywania. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy musimy zrezygnować z górnych szafek ze względu na specyficzne warunki pomieszczenia. Z górnych szafek rezygnujemy zazwyczaj w przypadku małych i niskich wnętrz, skosów na poddaszach lub gdy ściany mają nieregularną powierzchnię, ale także gdy nad blatem kuchennym znajduje się szerokie okno. Coraz więcej osób wybiera zabudowę mebli kuchennych bez tradycyjnych górnych szafek ze względów estetycznych, gdyż zależy im na zwiększeniu efektu przestronności we wnętrzu lub planują aranżację utrzymaną w myśl stylu industrialnego. Nie ulega jednak wątpliwości, że szafki górne stanowią bardzo praktyczny sposób na zwiększenie miejsca na przechowywanie. Istnieją jednak sposoby, aby wynagrodzić ich brak w kuchni i uzyskać funkcjonalną kuchnię bez górnych szafek. Dodatkowe miejsce na przechowywanie można natomiast wygospodarować stosując inne rozwiązania. Warto pamiętać, że taka kuchnia ma także swoje zalety pod względem estetycznym, bowiem pozbawiając zabudowę górnych szafek możemy uzyskać większy efekt przestronności we wnętrzu.

 

Sprytne systemy w kuchni bez szafek górnych

 

Postaw na szuflady

Gdy w kuchni nie będzie górnych szafek, musimy w maksymalnym stopniu wykorzystać miejsce pod blatem roboczym oraz pozostałe wolne ściany w pomieszczeniu. W takiej kuchni warto postawić przede wszystkim na szuflady. Bowiem to one pozwalają w pełni wykorzystać potencjał miejsca pod blatem kuchennym i zapewniają wygodę użytkowania mebli. Należy jednak zadbać o to, by system szuflad wyróżniał się dużym udźwigiem oraz znaczną pojemnością przechowywania. Aby korzystanie z systemu szuflad było funkcjonalne i wygodne, warto wybrać szuflady o różnej głębokości, co ułatwi odpowiednie posegregowanie przechowywanych w nich przedmiotów, a także pozwoli wykorzystać ich pojemność w maksymalnym stopniu. Szuflady powinny posiadać pełny wysuw, co ułatwi sięganie po rzeczy leżące w głębi i w zakamarkach. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie szuflad o dodatkowe wyposażenie, które ułatwi segregację rzeczy oraz utrzymanie w nich porządku. Rynek oferuje bogaty wybór różnorodnych przegródek, półek wkładanych, relingów i organizery dedykowane szufladom kuchennym.

 

Zagospodaruj szafki narożne

Duży potencjał w każdej kuchni mają szafki narożne. W kuchni pozbawionej górnych szafek warto wykorzystać je w pełni, by móc zyskać jak najwięcej miejsca na przechowywanie. Mimo że szafki narożne są bardzo pojemne, to wyposażenie ich w standardowe półki sprawia, że korzystanie z nich na co dzień jest niewygodne i często nie wykorzystujemy w pełni miejsca, które w nich jest. Dlatego najlepszym sposobem jest zamontowanie w szafkach narożnych systemów im dedykowanych. Jednym z najlepszych rozwiązań są wysuwane kosze obrotowe, które wystarczy wysunąć wraz z całą zawartością. Zyskujemy w ten sposób łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.

 

Szafki typu cargo

Szafki typu cargo to rozwiązanie, które jest wyjątkowo cenione za funkcjonalny charakter. Cargo to szafka, która wraz z koszami wysuwa się na specjalnych szynach, dzięki czemu zyskujemy łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy i możemy wykorzystać całe wnętrze szafki bez marnowania miejsca. Zaletą takich szafek jest także to, że można zamówić je w oparciu o niestandardowe wymiary. Można więc nimi zagospodarować nawet wąskie wnęki między szafkami i tym samym funkcjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

 

Wykorzystaj ścianę

To, że na ścianie nad blatem nie zostaną zamontowane górne szafki kuchenne nie oznacza, że nie możemy jej wykorzystać do przechowywania drobiazgów. Z powodzeniem możemy na niej zawiesić akcesoria, drobne naczynia, pojemniczki z przyprawami, a nawet doniczki ze świeżymi ziołami. Wystarczy jedynie zamontować w ścianie specjalne haczyki, relingi i uchwyty. Dobrym pomysłem będzie także tradycyjna półka otwarta, na której można ustawić ozdobne pojemniki wypełnione potrzebnymi produktami, kubki i inne drobiazgi.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zasuwać czy zamykać?


Planując kuchenną zabudowę najczęściej oczami wyobraźni widzimy jej stylistykę,...

Kuchnia – butelkowa zieleń


Butelkowa zieleń w kuchni prezentuje się wyjątkowo, a przygotowany na jej bazie projekt...

Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...


Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z...