Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady 3 cechy idealnego blatu kuchennego

Porady


3 cechy idealnego blatu kuchennego

Blat roboczy to najintensywniej użytkowany element wyposażenia zabudowy kuchennej. To właśnie na jego powierzchni przygotowujemy posiłki, odkładamy naczynia, rozkładamy zakupy. Jest też wyjątkowo narażony na trudy użytkowania i to w niestandardowych warunkach kuchennych: nadmierną wilgotność powietrza, skrajne temperatury czy łatwość powstawania zabrudzeń. Warto więc wybrać go rozsądnie, tak by odpowiadał zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym oczekiwaniom domowników. Jaki powinien być idealny blat do kuchni? Sprawdź 3 najważniejsze cechy, zanim dokonasz zakupu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Lome

1. Odporny na parę wodną i wysoką temperaturę


W kuchni podczas gotowania, pieczenia, smażenia efektem ubocznym jest powstawanie pary wodnej, która następnie osiada na meblach, ścianach i pozostałych elementach wyposażenia. Gorąca para wodna oddziałuje na wszystkie te płaszczyzny i jeżeli nie są one odpowiednio trwałe, to szybko mogą pod jej wpływem ulec zniszczeniu, deformacji czy odbarwieniu. Ponadto podczas przygotowywania potraw często gorące naczynia odkładamy na blacie, co również ma duży wpływ na jego strukturę. Żeby więc zapobiec zniszczeniu blatu kuchennego w związku z oddziaływaniem wysokiej temperatury i wilgoci, warto wybrać model cechujący się szczególną odpornością na działanie tych dwóch niekorzystnych czynników.

 

2. Trwały i wytrzymały blat kuchenny


Blat jest obszarem, na którym wykonujemy zdecydowaną większość prac kuchennych. Codziennością w kuchni są uderzenia ciężkimi naczyniami o jego powierzchnię. Zdarza się również, że w pośpiechu odstawimy na nim gorącą patelnię lub że obsunie nam się nóż podczas krojenia i przejedziemy po blacie. Jeżeli blat roboczy nie jest wystarczająco gruby i trwały, z łatwością powstaną na nim nieestetyczne ślady w postaci zarysowań czy odbarwień kolorystycznych. Kluczem jest wybór solidnego materiału, który znosić będzie wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Wytrzymałość blatów drewnopodobnych zwiększają:

  • podstawa na bazie mocnej płyty wiórowej,
  • powierzchnia pokryta laminatem HPL,
  • doklejka z płyty HDF chroniąca krawędzie,
  • obrzeże, które zabezpiecza tylny bok.

Do wyboru mamy różne rodzaje blatów kuchennych, jednak bez względu na to, czy zdecydujemy się na blat drewniany, granitowy kwarcowy, marmurowy czy laminowany, wybierzmy płytę od sprawdzonego producenta. Chociaż ceny za metr blatu w takim wypadku mogą być nieco wyższe, jest to element wyposażenia kuchni, w który naprawdę warto zainwestować. Dobrze jest również, jeżeli nasz blat roboczy może być przycięty na wymiar w miejscu, w którym będziemy go montować. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie on idealnie pasować do wymiarów pomieszczenia i montowanych w nim sprzętów AGD. Pozwoli nam to również ocenić, czy odpowiednio dobraliśmy szerokość i wysokość (grubość) blatu, jeszcze przed jego instalacją.

 

PanmarWood - producent blatów

 

3. Łatwy w czyszczeniu


Blat kuchenny jest codziennie narażany na powstawanie zabrudzeń o różnym stopniu intensywności. Niektóre plamy są wyjątkowo uciążliwe i mogą powodować trwałe zabrudzenia. Natomiast próby mocnego czyszczenia takich plam za pomocą chemicznych detergentów mogą doprowadzić do ścierania i uszkodzenia laminatu. Dlatego, wybierając rodzaj blatu kuchennego, zwróć uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczona została jego powierzchnia, a w szczególności brzegi, bo to one zwykle najszybciej ulegają zniszczeniu.

 

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Alternatywne rozwiązania dla płytek na kuchennej podłodze


Płytki na kuchennej podłodze są tak oczywistym materiałem wykończeniowym, że wielu...

Jak wybrać wolnowar? Czym kierować się podczas zakupów?


Wolnowar to garnek elektryczny, który służy do przygotowywania potraw na wolnym...

Dual cook w piekarniku – co to jest?


Kuchnia to nie tylko piękne meble, to również nowoczesne AGD do zabudowy oraz...