Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Gruby blat kuchenny z laminatu – wady i zalety

Porady


Gruby blat kuchenny z laminatu – wady i zalety

Blat kuchenny z laminatu nie tylko ładnie się prezentuje, ale jest też odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, o które przecież w kuchni nie trudno. Do tego jego zakup jest przyjazny dla domowego budżetu. Jakie inne plusy, a jakie minusy ma blat drewnopodobny, jak jest zbudowany i w końcu jaki blat wybrać? Poniższy artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Na zdjęciu: Studio Mebli Galeria Wnętrz Womag

Blat kuchenny z laminatu – z czego jest zbudowany?

 

Bazą blatu kuchennego laminowanego jest płyta wiórowa. Jej powierzchnię pokrywa właśnie laminat od spodu zabezpieczony folią przeciwprężną i oklejony termoutwardzalnym HPL. Laminat składa się z kilku warstw papieru. Każda z nich jest utwardzona i zaimpregnowana syntetycznymi żywicami. Folia wysokoprężna wzmacnia blat i blokuje przedostawanie się do jego konstrukcji wody. Dlatego też tego typu blat roboczy doskonale nadaje się do kuchni i swobodnie można montować go w okolicach zlewozmywaka. Nie musisz martwić się o jego trwałość. Samo wykończenie blatu to jego warstwa dekoracyjna. Może ona przybierać różnorodną postać i imitować różnego rodzaju materiały: drewno, magmę wulkaniczną, piasek czy kamień.

 

Dlaczego lepiej wybrać gruby blat z laminatu?

 

Kiedy decydujemy się na wybór blatu drewnopodobnego, odpowiednio powinniśmy dobrać jego grubość. Gruby blat z laminatu będzie lepiej i solidniej się prezentował, dzięki czemu w naszej kuchni uzyskamy elegancki efekt. Jeżeli więc zależy nam na szykownym wystroju pomieszczenia, wybierzmy blat o grubości większej niż 4 cm. Nie mniej ważna od grubości blatu kuchennego jest jego powierzchnia. Gładka szybciej będzie się brudzić (mogą być na niej widoczne odciski palców), a jednocześnie będzie łatwiejsza w czyszczeniu. Z kolei na matowej zabrudzenia będą mniej widoczne. Jeżeli chcemy, by nasz blat roboczy imitował drewno albo kamień, wybierzmy laminat o chropowatej powierzchni. A jak na wystrój kuchni wpłynie kolor blatu i jak jego barwę łączyć pozostałymi meblami kuchennymi? Blaty laminowane w kolorze jasnego drewna (np. blat dębowy) idealnie sprawdzą się w kuchni urządzonej stylu skandynawskim. W nowoczesnej kuchni – jeżeli zdecydowaliśmy się na jasną zabudowę meblową – możemy śmiało wybrać ciemny blat. Takie zestawienie nada kuchni jeszcze bardziej nowoczesnego charakteru.

 

Blat z laminatu – plusy i minusy

 

Niepodważalną zaletą blatów kuchennych z laminatu jest ich cena. Koszt zakupu będzie oczywiście różnił się od jego grubości i wykończenia, jednak zawsze będzie on niższy niż w przypadku blatu drewnianego. Blat laminowany jest także łatwy w montażu. W razie potrzeby bez trudu można go przyciąć czy wykończyć specjalną okleiną meblową na blat. Jest trwały i odporny na zabrudzenia, nie powstają na nich trudne do usunięcia plamy, nawet gdy niefortunnie wylejesz na nie kawę czy czerwone wino.

Do ich wad należy natomiast mała tolerancja na wysoką temperaturę. Jeżeli chcesz postawić na laminowanym blacie gorący garnek, zawsze musisz użyć specjalnej podkładki. Tego rodzaju blat roboczy powinien być również w sposób szczególny zabezpieczony przy krawędziach. W przeciwnym razie na skutek kontaktu z wodą może pęcznieć.

 

 

Blaty z laminatu – jak je łączyć i jak o nie dbać?

 

Jednym z plusów laminowanych blatów jest możliwość ich bezproblemowego łączenia. Przycięte na wymiar blaty wystarczy od spodu połączyć płaskownikami z metalu, a następnie silikonem wypełnić szczelinę pomiędzy dwoma elementami. Dzięki temu w łatwy sposób blatem pokryjemy całą dolną zabudowę, bez względu na jej kształt. Blat z laminatu sprawdzi się także na kuchennej wyspie. By jak najdłużej cieszyć się jego pięknym wyglądem, dbaj o niego każdego dnia. Po skończonej pracy w kuchni po prostu przetrzyj go miękką, wilgotną ściereczka. Do czyszczenia blatu możesz używać na przykład płynu do mycia naczyń lub też innego delikatnego środka czyszczącego.

Więcej na temat pielęgnacji blatu laminowanego przeczytasz w naszym artykule:

Studio A&K
Studio A&K
Studio A&K
Studio A&K
Studio Andal
Studio Andal
Studio Ewro
Studio Ewro
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
studio-premium.jpg

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Hoker hokerowi nierówny


Coraz więcej współczesnych kuchni nie może obejść się bez horeków. Te szczególne...

Dzbanki filtrujące wodę – zalety rozwiązania


Wiele osób, gdyby tak sięgnąć pamięcią do dziecięcych lat, słyszało od rodziców...

Kuchnia w stylu greckim


Przywołując na myśl wakacyjne skojarzenia z malowniczymi krajobrazami Grecji, oczami...