Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Zazdrostki do kuchni

Porady


Zazdrostki do kuchni

Stworzenie efektownej aranżacji okiennej może stanowić nie lada wyzwanie. Warto bowiem pamiętać, że oprawa okna ma wyjątkowo wyrazisty wpływ na odbiór całej aranżacji kuchennej i za jej pomocą możemy definiować styl przewodni. Jeszcze do niedawna dekorowanie okien za pomocą zazdrostek kojarzone było wyłącznie ze stylami klasycznymi, rustykalnymi, które są szczególnie eleganckie. Współcześnie natomiast zazdrostki z impetem wróciły i robią furorę także w nowoczesnych kuchniach. Czym się kierować podczas wyboru zazdrostek kuchennych i jakie są ich największe zalety?

Na zdjęciu: Studio Mebli Gabryś

Zazdrostki to krótkie firanki, które zyskały popularność już przeszło 300 lat temu, gdy stosowane były w oknach wiejskich dworków. Zazwyczaj umieszcza się je mniej więcej na wysokości połowy okna. W tamtych czasach ich zadaniem było wyrażenie niemego pozwolenia na podglądanie przez okno, co miało wzbudzać zazdrość sąsiadów i przechodniów – stąd też pochodzi ich nazwa. Zazdrostki cieszą się szczególną popularnością przede wszystkim w domach i mieszkaniach urządzanych w stylu klasycznym, angielskim, czy też rustykalnym, co zapewne wiąże się z ich pochodzeniem. Jednak aktualnie możemy zauważyć ich estetyczną metamorfozę, dzięki której doskonale prezentują się także w nowoczesnych, minimalistycznych i eklektycznych aranżacjach. Stanowią one doskonałą alternatywę dla rozwiązań takich jak plisy czy żaluzje, gdyż z ich pomocą można ciekawiej dopełnić aranżację okna i całej kuchni.

Zazdrostki – zalety rozwiązania

Obecnie zazdrostki wracają do łask i stają się coraz chętniej wybierane bez względu na przewodni styl wnętrzarski panujący w kuchni. Wynika to z ich licznych zalet, ale nie chodzi tu oczywiście o podglądanie przez okno, by wywołać uczucie zazdrości. Największą zaletą zazdrostek jest to, że dają wrażenie intymności we wnętrzu, ale jednocześnie pozwalają wpuścić do pomieszczenia zdecydowanie więcej naturalnego światła niż w przypadku zastosowania zwykłych firanek. Ponadto przez to, że zasłaniają one jedynie połowę lub ¼ powierzchni okna, to nie zaburzają widoku za nim. Niezobowiązujące zazdrostki to efektowna dekoracja okna, a przy okazji sposób na oddzielenie się od zgiełku panującego za oknem. Zastosowanie zazdrostek w oknach pozwala także nadać wnętrzu efekt przestronności i wpuścić do niego więcej naturalnego światła, co w nowoczesnych kuchniach ma istotne znaczenie w zakresie estetycznym.

Jak mocować zazdrostki?

Zazdrostki ze względu na specyficzną wysokość wieszania nie są umieszczane na tradycyjnym karniszu. Mocować je można na różne sposoby, ale najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na regulowanym drążku ramy okiennej. Specjalny drążek można kupić w każdym sklepie z akcesoriami do aranżacji okien. Wystarczy go przykleić lub przykręcić do ram okiennych na preferowanej wysokości. Drugą możliwością jest umieszczenie zazdrostek na drążku rozciągniętym we wnęce okiennej. Taki sposób będzie odpowiedni w przypadku, gdy niezbyt często otwieramy dane okno na oścież. Drążek można przymocować lub wykorzystać system rozporowy we wnęce okna.

Zazdrostki w aranżacji kuchni

Zazdrostki warto dobrać do stylu przewodniego w aranżacji kuchni, dzięki czemu będą one doskonale się komponować z zabudową mebli i dekoracjami. Wszystkie elementy we wnętrzu należy bowiem dobierać tak, by współgrały ze sobą i pasowały do stylu przewodniego. Zazdrostki haftowane, wykonane na szydełku lub drutach, wykańczane ozdobnymi pliskami i ozdobami będą idealne do kuchni w klasycznym stylu. Natomiast te lżejsze i bardziej minimalistyczne np. z woalu lub prostej bawełny pięknie dopełnią nowoczesne kuchnie.

Lambrekin do kuchni

Lambrekin to sposób aranżacji okiennej stanowiący alternatywę dla modnych w ostatnim czasie zazdrostek. Do niedawna stosowane były przede wszystkim we wnętrzach hotelowych i restauracyjnych, a także w domowych jadalniach i pokojach dziennych. Obecnie zyskują na popularności także w aranżacjach kuchennych. Lambrekiny to finezyjny i zarazem silnie dekoracyjny sposób na ozdobę okien. Jest to stosunkowo wąski pas materiału zawieszany na karniszu, który częściowo przysłania górną część firanki. W bardziej nowoczesnych aranżacjach stosuje się minimalistyczne, proste lambrekiny bez firanek pod nimi. Natomiast w klasycznych, przytulnych kuchniach przybierają one bardziej ozdobną postać i są plisowane, marszczone, dekoracyjnie wykańczane i formowane np. w półokręgi. Lambrekin w odróżnieniu od zazdrostek pełni rolę wyłącznie dekoracyjną. Warto je komponować z zasłonami po bokach okna, co daje wrażenie ozdobnego obramowania okna. W kuchni takie rozwiązanie jest o tyle korzystniejsze, że jeżeli blat roboczy znajduje się pod oknem, to firana nie ulegnie zabrudzeniu podczas wykonywania obowiązków kuchennych, a okno wciąż będzie przyozdobione.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Metamorfoza kuchni bez wydawania fortuny na remont


Nie możesz już znieść widoku swojej kuchni, ale nie stać Cię na jej gruntowny...

Praktyczne oświetlenie kuchni – gdzie zamontować lampy?


Oświetlenie kuchni może w znaczący sposób wpłynąć na optyczny odbiór wnętrza, na...

Na oku, czyli po co w kuchni reling?


Współczesna kuchnia to miejsce, od którego wymaga się spełnienia najbardziej...