Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Styl transitional w kuchni

Porady


Styl transitional w kuchni

Styl transitional powszechnie znany pod nazwą stylu przejściowego zyskuje na coraz większej popularności. Stanowi bowiem połączenie tradycyjnego wzornictwa z nowoczesnym wyrazem. Takie zestawienie pozwala na przełamanie klasycznych aranżacji, a także nadanie większej przytulności we wnętrzach zbyt surowych. Dlatego tak chętnie styl ten wykorzystywany jest właśnie do kreowania aranżacji kuchennych. Połączenie klasyki i nowoczesności sprawia, że kuchnia staje się zarówno przytulna i podkreślony zostaje jej rodzinny charakter, ale także cieszyć się w niej można nowoczesnymi sprzętami i modnymi rozwiązaniami wzorniczymi. Sprawdź jak urządzić kuchnię w stylu transitional.

Na zdjęciu: Studio Mebli Słonex

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Styl klasyczny jest ponadczasowy i wyjątkowo efektowny, jednak w podstawowej formie niekoniecznie dobrze się sprawdza we współczesnych aranżacjach. W związku z tym często szukamy eklektycznych rozwiązań, które uczyniłyby go nieco bardziej nowoczesnym i dopasowanym do aktualnych trendów wnętrzarskich. Tu na pomoc przychodzi właśnie styl transitional, który stanowi wyjątkowo efektowne zestawienie starego z nowym. Połączenie w harmonijną całość klasyki z nowoczesnymi rozwiązaniami sprawdza się najlepiej przede wszystkim we wnętrzach kuchennych. Bowiem aktualne trendy kuchenne starają się przywracać temu wnętrzu charakter serca domu, co przejawia się w odchodzeniu od surowych mebli, minimalizmu wzorniczego i pozbawienia wnętrza dekorów. Ocieplamy kuchnie za pomocą klasycznych mebli i dodatków, które sprawiają że pomieszczenie nabiera przytulniejszego wyrazu. Jednak co z nowoczesnymi rozwiązaniami, które także mają wiele ważnych zalet? Odpowiedzią jest styl transitional, który pozwala na połączenie klasycznego wzornictwa z nowoczesnymi sprzętami kuchennymi i materiałami, które zwykle kojarzą się wyłącznie ze stylem nowoczesnym lub modern. Nowoczesne sprzęty AGD, nowatorskie technologie, tworzywa takie jak polimerowe szkło na ścianie, chromowane dodatki, futurystyczne wzory czy oświetlenie LED będą pięknie harmonizować z klasycznymi meblami. Taka kombinacja sprawi, że kuchnia nabierze nieprzeciętnego charakteru i stanie się miejscem, w którym zarówno przebywanie w gronie najbliższych, jak i wykonywanie codziennych prac kuchennych będą czystą przyjemnością.

 

Kultowe meble z duszą

W kuchniach urządzonych w stylu transitional to właśnie meble mają największe znaczenie estetyczne. Powinny one nawiązywać do klasyki wzornictwa meblowego i cechować się wysoką jakością wykonania. Stąd w szczególności mile widziane jest drewno, które sprawia że wnętrze nabiera klasy i swoistego wyrazu. Klasyczne meble zachwycają piękną dekoracyjnością i masywną formą, która dominuje aranżacje. W stylu przejściowym nie musimy się obawiać zestawień różnych rodzajów i wzorów mebli w jednej aranżacji. Zabudowa mebli kuchennych może zostać wzbogacona o stylizowane kredensy, efektowny stół z rzeźbionymi nogami lub witryny w stylu ludwikowskim. Całość mogą wzbogacić też klasyczne krzesła na lwich łapach lub modele antyczne. Finezyjny efekt uzyskasz zestawiając klasyczny, drewniany stół kuchenny z designerskimi krzesłami w nowoczesnym stylu. Idealnie się tu sprawdzą popularne krzesła Ghost lub kultowe modele Eames. W kuchni w stylu transitional pięknie będą się prezentować zarówno meble stylizowane, jak i oryginalne antyki. Najważniejsze jest tu zestawienie ich z nowoczesnymi sprzętami i materiałami, które uczynią aranżację bardziej przystępną i współczesną.

 

Jak zachować równowagę między starym a nowym?

Tam gdzie jest wzorniczy przesyt łatwo zatracić harmonię w odbiorze aranżacji wnętrza. Dlatego zestawiając klasyczne meble z nowoczesnymi materiałami i sprzętami, warto zadbać o zachowanie równowagi estetycznej. Styl przejściowy polega na zrównoważonym komponowaniu elementów starodawnych z tymi nowoczesnymi, więc dobierając je musimy robić to ostrożnie aby nie przesadzić w żadną stronę. W takiej aranżacji kuchennej dobrym pomysłem będzie dokonanie podziału na dwa wzornictwa. Bazą mogą tu być meble o tradycyjnym wzornictwie, które są ozdobne same w sobie, natomiast dodatki, akcesoria i sprzęty kuchenne powinny wówczas być nowoczesne. Warto też pamiętać, że wyposażenie musi ze sobą współgrać w zakresie kolorystyki i wykończeń. Mimo że stylistyka w transitional jest stosunkowo kontrastowa, to bardzo ważną rolę odgrywa tu harmonijna kompozycja kolorystyczna. Wszystkie elementy wyposażenia, a w szczególności meble, sprzęty i akcesoria powinny nawiązywać do siebie barwą. Przeważają tu kolory jasne i jednolite: biel, beże, odcienie kremowe, a także paleta szarości. Efekt jest bardzo przystępny wizualnie i sprawia, że różne style prezentują się w sposób spójny i wyważony.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w lofcie


Stare pomieszczenia magazynowe czy pofabryczne na dobre zagościły w głowach...

Metamorfoza kuchni bez wydawania fortuny na remont


Nie możesz już znieść widoku swojej kuchni, ale nie stać Cię na jej gruntowny...

Wytworny styl w Twojej kuchni – czyli kuchnia w stylu...


Kiedyś pisaliśmy o kuchni w stylu Angielskim, dziś przedstawimy Wam wnętrzarski motyw,...