Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak dbać o drewno w kuchni?

Porady


Jak dbać o drewno w kuchni?

Kuchnia jest wnętrzem, w którym każdego dnia wiele się dzieje. W związku z codziennym gotowaniem, smażeniem i pieczeniem generuje się zdecydowanie więcej brudu i osadu niż w przypadku innych pomieszczeń domowych. Dlatego zarówno o meble kuchenne, jak i akcesoria się w niej znajdujące należy dbać ze szczególną starannością. Dotyczy to przede wszystkim elementów drewnianych, których w większości kuchni zwykle nie jest wcale tak mało.

Na zdjęciu: Studio Mebli Premium

Drewno w kuchni


W większości kuchni znajduje się stosunkowo dużo elementów wyposażenia, które wykonane są z naturalnego drewna. Najpopularniejsze wśród akcesoriów kuchennych z tego surowca są łyżki i mieszadełka, deska do krojenia, a także pojemniki na przyprawy. Coraz chętniej wybierane znów są meble kuchenne wykonane z naturalnego drewna, gdyż nadają wnętrzu wyrazistości i wyjątkowej, ponadczasowej klasy. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, by móc zachować piękny i nowy wygląd przez lata. Wszystkie elementy wyposażenia kuchni, które wykonane są z tego surowca powinny być na bieżąco nie tylko czyszczone w odpowiedni sposób, ale i impregnowane. W przeciwnym razie szybko przestaną być wystarczająco higieniczne jak na standardy kuchenne, ale i także ich wygląd stanie się bardzo nieestetyczny.

 

Drewniane akcesoria kuchenne


Łyżki, mieszadełka, szpatułki, a przede wszystkim deski do krojenia, które zostały wykonane z naturalnego drewna wymagają odpowiedniego traktowania zarówno ze względów higienicznych, jak i estetycznych. Przede wszystkim należy pamiętać, że drewno chłonie wilgoć niczym gąbka. Najważniejszą zasadą jego użytkowania jest więc dokładne osuszanie przedmiotów z niego wykonanych. Gdy tylko skończymy je przemywać, należy dokładnie osuszyć chłonną ścierką lub ręcznikiem papierowym. Pozostawianie do samodzielnego wysuszenia szybko przyniesie w efekcie pęknięcia struktury drewna oraz deformację. Drewniane akcesoria kuchenne warto od czasu do czasu pielęgnować dobrej jakości olejem roślinnym. Wystarczy nasączoną nim szmatką przetrzeć kilkakrotnie drewnianą powierzchnię, by stała się ona odporniejsza na trudy użytkowania.

 

Drewniany blat kuchenny


Olejowanie drewna to czynność, którą warto przeprowadzać także, w przypadku gdy posiadamy drewniany blat w kuchni. Wówczas istotne znaczenie ma zarówno jakość oleju, jak i regularność. Wystarczy raz na kilka tygodni po dokładnym umyciu i osuszeniu całej powierzchni blatu, przetrzeć go ściereczką nasączoną wysokiej jakości olejem roślinnym. Czynność trzeba powtórzyć kilkukrotnie, gdyż olej dociera wówczas do głębokich warstw drewna.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Stół kuchenny – jaki wybrać?


Stół kuchenny jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tego...

Kuchnia pod skosami


Poddasze to obecnie dość popularny element wnętrza, który dzięki nietypowym...

Gdzie powinna stać lodówka w kuchni?


Lodówka to jedno z kilku elementarnych urządzeń gospodarstwa domowego,...