Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak przechowywać przyprawy? Wybrać pojemniki...

Porady


Jak przechowywać przyprawy? Wybrać pojemniki szklane, plastikowe czy drewniane?

Czego potrzebujemy, aby zjeść dobry obiad? Świeżych produktów, dobrego przepisu – najlepiej od babci i sprzętu, który umożliwi nam jego przeygotowanie. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Bardzo często o finalnym smaku naszej potrawy decydują... przyprawy! One odpowiedzialne są za dodatnie smaku i aromatu naszym potrawom. Aby nie traciły one swoich 'magicznych' właściwości, musimy je odpowiednio przechowywać. Jest to sposób na zatrzymanie ich wartości, ale również na dodatkową ozdobę naszej kuchni.

Na zdjęciu: Studio Mebli Klaudyna

Przyprawy – jak ich nie przechowywać?

 

Co jest największym i najczęściej popełnianym błędem jeśli chodzi o przechowywanie przypraw? Pozostawiamy je w oryginalnych opakowaniach. Przez to przyprawy wietrzeją i tracą swój aromat. Może to prowadzić nawet do ich jełczenia. Innym błędem jest przechowywanie przypraw w niewielkiej odległości od płyty grzewczej. Wpływa to niekorzystnie na nasze przyprawy. Wysoka wilgotność i wysoka temperatura – to nie są warunki, które sprzyjają trwałości przypraw. Powinniśmy również unikać kontaktu ze zlewozmywakiem oraz miejscami, które są narażone na działanie promieni słonecznych.

 

Jak odpowiednio przechowywać przyprawy?

 

Oczywistą sprawą będzie korzystanie w kuchni ze świeżych ziół. Możemy je posadzić w ogródku czy nawet na parapecie. Wyhodowane, własne zioła będą gwarancją dobrego smaku i aromatu przygotowanych dań. Oprócz tego – świeże zioła są jednocześnie piękną ozdobą kuchennego wnętrza. Niestety – pomimo tego, że wiele z nas by chciało, to nie każdy ma warunki, na własną 'hodowlę'. Ponadto, nie wszystkie przyprawy możemy sami wyhodować – a więc ciężko jest całkowicie odciąć się od przypraw, które są dostępne w sklepach. Skoro nie mamy wyjścia, to warto zadbać o odpowiednie przechowywanie sproszkowanych przypraw – aby nie straciły swoich właściwości i wartości.

 

Z pomocą spieszy... moździerz!

 

Alternatywą sproszkowanych przypraw mogą być przyprawy w całości. Wtedy, wystarczy zaopatrzyć się w moździerz, by móc samodzielnie je rozdrabniać. Z jego pomocą wydobędziemy świeży aromat, który podkreśli smak naszych potraw. Jeśli nie mamy moździerza, zawsze możemy posłużyć się też młynkiem.

 

Jakie pojemniki na przyprawy wybrać?

 

Skoro już wiemy, że przechowywanie przypraw w ich oryginalnych, papierowych opakowaniach nie jest najlepszym pomysłem, to jak powinniśmy to robić? Okazuje się, że najlepszym materiałem do tego jest szkło. Idealnie sprawdzą się tutaj szklane pojemniki – w formie zamykanych słoiczków. Dlaczego właśnie szkło? Nie chłonie zapachów i nie pozwala się im ulatniać. Dzięki przezroczystym ściankom możemy szybko znaleźć to, czego potrzebujemy. Dobrze sprawdzą się także pojemniczki drewniane, które prezentują się fenomenalnie – zwłaszcza w klasycznych wnętrzach. Tutaj bardzo ważne jest dokładne zamykanie pojemników – aby aromaty 'nie uciekały'.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Patrycja

Tak! Zgadzam się z tym w 100% Sama przechowuje w słoiczkach i muszę przyznać, że to jest najlepsza opcja.

Zobacz również


Kuchnia w odcieniach szarości


Oryginalność w zakresie aranżacji pomieszczenia kuchennego wcale nie musi wiązać się...

Jak ulokować sprzęt AGD w pomieszczeniu kuchennym?


Kuchnia, jako lokum, po którym non stop się przemieszczamy - a to gotując, a to...

Nowoczesne okapy kuchenne. Jakie warianty możliwe?


Kuchnia już dawno w rozumieniu konsumentów przestała być wyłącznie miejscem...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności