Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Minimalistyczny trend – kuchnia bez górnych...

Porady


Minimalistyczny trend – kuchnia bez górnych szafek

Co jakiś czas najnowsze trendy wnętrzarskie drastycznie się zmieniają. Kiedyś modny był przepych, bogactwo ozdób i gadżetów – dziś lubimy minimalizm. Im mniej tym lepiej. Tylko gdzie zmieścić wszystkie naczynia, sprzęty AGD i produkty, gdy zdecydujemy się na kuchnię bez górnych szafek? Czy taka kuchnia, oprócz oryginalnego designu pełni jeszcze jakieś funkcje? Czy jest tylko ozdobą domu?

Na zdjęciu: Studio Meble Vente

Ale jak to bez górnych szafek?

Kuchnia bez górnych szafek to przede wszystkim nowoczesny wygląd. Taka kuchnia robi wrażenie – wygląda lekko, nie przytłacza. Kuchnia wydaje się przestronna i daje większe możliwości aranżacyjne. Meble nie muszą stać przy jednej ścianie – bo 'tak wypada' – sprzęty AGD i szafki możemy dowolnie rozmieścić w całej kuchni. Jedyne co może nas ograniczyć to własna wyobraźnia! Kuchnia bez górnych szafek jest optycznie większa, a jeżeli dodatkowo jest jasna to już w ogóle.


Kuchnia bez szafek – zalety

Kuchnia bez górnych szafek to lepiej oświetlony blat. Jest to ogromny plus dla osób, które często gotują – górne szafki nie ograniczając dostępu światła. Oprócz lepszego światła, zyskujesz również większy komfort pracy – nie uderzysz głową o szafkę i możesz swobodnie się poruszać, bez żadnych ograniczeń. Rezygnujemy z górnych szafek, ale możemy powiesić lekkie półki, które będą nie tylko ozdobą, ale również dodatkowym miejscem na przykład na przyprawy. Na likwidację górnych szafek decydujemy się na poczet dużej, prostokątnej wyspy na środku kuchni. Rezygnacja z górnej części mebli sprawia, że wyspa gra w kuchni pierwsze skrzypce. Będzie lepiej wyeksponowana i nic innego nie będzie przykuwać uwagi niż ona. Wyspa nie będzie już tylko dodatkiem do kuchni – stanie się jej centralnym, najważniejszym elementem przez co kuchnia będzie bardziej stylowa.


Kuchnia bez szafek - wady

Kuchnia pozbawiona górnych szafek może okazać się dla niektórych sporym wyzwaniem jeżeli chodzi o przechowywanie. Automatycznie mamy mniej miejsca na szklanki, sztućce, talerze, sprzęt AGD i jedzenie! Wprawdzie dookoła wyspy znajdują się liczne szafki i szuflady, jednak finalnie, może się okazać, że mamy po prostu za mało miejsca. Otwarte półki są trudniejsze do utrzymania w czystości, poza tym czy ktokolwiek przechowuje talerze na otwartych półkach?! Przy dużej liczbie domowników, kuchnia bez górnych szafek może się po prostu 'nie wypalić'. Kuchnia bez górnych szafek niestety nie sprawdzi się w każdej kuchni. Ten nowoczesny design nie będzie pasował do każdego stylu. Idealnie wpasuje się w minimalizm czy industrial. Przy bardziej klasycznych, tradycyjnych kuchniach ten nowy trend może wyglądać trochę gorzej – meble mogą wyglądać na niekompletne.


Trend nie dla wszystkich

Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią klasykę i tradycję i tych, którzy podążają za modą i trendami. Ówczesny minimalizm jest fajny i miły dla oka, jednak likwidacja górnych szafek w kuchni nie wszystkim może wyjść na dobre. Musimy pamiętać, że kuchnia to przede wszystkim miejsce przygotowywania posiłków – ma być miło i funkcjonalnie, a nie tylko ładnie.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Dobry Design 2016 – studio Max Kuchnie wyróżnione


9 grudnia 2015 roku w Warszawie odbyła się gala rozdania statuetek Dobry Design 2016...

Popękane ściany – nietypowa dekoracja w kuchni


Twoja kuchnia nie musi mieć gładkich ścian, pokrytych jednym kolorem standardowej...

Sposoby na odseparowanie kuchni od salonu


Kuchnia otwarta na salon to nie tylko trend ostatnich lat. To sposób na gościnne...