Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania

Porady


Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania

Beton stosowany w aranżacjach wnętrzarskich cieszy się niezwykłą popularnością, gdyż prezentuje się estetycznie, a ponadto pasuje do różnych stylów wnętrzarskich. Coraz częściej zauważyć można także propozycje projektów, w których materiał ten pojawia się również w aranżacjach kuchennych. Czy jest to jednak odpowiedni materiał wykończeniowy dla pomieszczenia kuchennego? Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Na zdjęciu: Studio Mebli Prestige

Beton w aranżacji kuchennej

 

We wnętrzach mieszkalnych w celach dekoracyjnych coraz częściej stosowany jest beton architektoniczny. Cenimy go za niebanalną estetykę o surowym wyrazie oraz to, że z łatwością można go dopasować do różnych stylów aranżacyjnych. Chętnie stosowany jest przede wszystkim we wnętrzach w stylu modernistycznym, industrialnym i minimalistycznym. Ale sprawdzi się on również, gdy lubimy bawić się różnymi stylami i łączyć ciekawe materiały i kompozycje kolorystyczne na zasadzie modnego obecnie eklektyzmu.

 

Beton architektoniczny wykonywany jest z dobrze znanego betonu, ale o wysokiej klasie walorach dekoracyjnych. Jego estetyka kształtowana jest za pomocą specjalnych form pozwalających uzyskać preferowaną fakturę powierzchni danych płyt oraz ich wzór. Dostępne są także różne warianty kolorystyczne, dzięki czemu można wybierać między jasnymi i ciemnymi odcieniami skali szarości. Niektórzy producenci oferują ponadto możliwość pigmentacji betonu architektonicznego, dzięki czemu można uzyskać także inne kolory dopasowane do potrzeb i oczekiwań kupujących. Niemniej jednak, największą popularnością cieszy się naturalny odcień szarości.

 

Jakie są zalety betonu w kuchni?

 

Jeszcze do niedawna beton architektoniczny stosowany był przede wszystkim we wnętrzach pokojów dziennych, w surowych łazienkach oraz minimalistycznych przedpokojach i korytarzach. Obecnie coraz częściej pojawia się on także w projektach kuchni. Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii estetycznych, jak i użytkowych. Beton jako materiał wykończeniowy dobrze wpisuje się w charakter wnętrza kuchennego, pomimo że panują w nim specyficzne warunki – wahania temperatury, wilgoć, gorące opary, osadzanie się tłuszczu na powierzchniach itd. Zaletą betonu jest przede wszystkim odporność na niniejsze czynniki, dzięki czemu nie będzie on narażony na uszkodzenia mechaniczne czy też utratę walorów estetycznych przez eksploatację kuchni. Jeżeli w kuchni zastosowana zostanie podłoga betonowa, wówczas nie musimy się martwić, że gdy ciężki przedmiot na nią upadnie, to powstanie nieestetyczny odprysk. Najczęściej jednak beton architektoniczny w kuchniach stosowany jest na ścianach pomieszczenia lub ich fragmentach np. między szafkami kuchennymi i nad blatem roboczym. Beton w takiej sytuacji chroni ścianę przed efektami wpływu wilgoci i ciepła, więc nie musimy obawiać się pojawienia się pleśni lub grzybów. Do zalet płyt betonowych zaliczyć należy także właściwość izolacji akustycznej, co ma duże znaczenie w kuchni, gdyż wykonywanie codziennych prac kuchennych i używanie sprzętów AGD wiąże się z generowaniem hałasów. Natomiast w zakresie walorów estetycznych należy podkreślić, że beton architektoniczny stanowi idealną bazę dla wszelkiego rodzaju wzorów i kolorów, dzięki czemu z powodzeniem można na jego bazie tworzyć aranżacje o różnych stylach wzorniczych i designerskich.

 

Wady betonu w kuchni

 

Jak każde rozwiązanie wykończeniowe, beton architektoniczny może przejawiać także pewne wady. Jeżeli beton będzie odpowiednio zadbany, wówczas nie przysporzy on nieprzyjemności. Należy jednak pamiętać, że należy go wprowadzić do aranżacji z umiarem i wyczuciem, gdyż zbyt duża ilość tego wykończenia sprawi, że kuchnia stanie się surowa i w efekcie nieprzyjemna w odbiorze. Dlatego najlepiej jest stosować beton jako wykończenie dekoracyjne np. na fragmencie ściany kuchennej lub jako blat roboczy. Ponadto wadą betonu architektonicznego jest jego duża waga, przez co zastosowanie tego wykończenia wymaga specjalnego wzmocnienia powierzchni ścian i podłóg. Rynek oferuje obecnie także imitacje betonu, które są zdecydowanie lżejsze i mogą stanowić dobrą alternatywę w tym zakresie. Warto także pamiętać, że stosując beton architektoniczny w kuchni, należy go odpowiednio zabezpieczyć odpowiednim środkiem impregnacyjnym, aby ewentualne tłuste plamy nie wnikały w jego strukturę pozostawiając nieestetyczne ślady.

 

Imitacje betonu architektonicznego:

 

  • płytki gresowe w kolorze betonu i o szorstkiej fakturze,
  • farba do ścian,
  • tynk dekoracyjny,
  • tapeta 3D,
  • odlewane płyty betonowe na wymiar.

 

Studio Anmar
Studio Anmar
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Ewro
Studio Ewro
Studio Wega
Studio Wega

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Anka

Niewielka ilość betonu w kuchni jest jak najbardziej ok. Wygląda to oryginalnie i dosyć ciekawie. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić. Zastanawiam się tylko jak jest z czyszczeniem takiego betonu. Czy jest czasochłonne?

Zobacz również


Biała kuchnia z wyspą


Wszechobecna biel w projekcie aranżacji kuchni sprawia, że będzie to przestrzeń...

Różowa kuchnia – pomysł na niebanalną aranżację


Różowa kuchnia – czy może wyglądać stylowo? Tak! Czy wpisuje się w...

Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni


Szkło to obecnie jeden z bardziej modnych materiałów wykończeniowych stosowanych w...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności