Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Funkcjonalne narożniki w kuchni - kilka ciekawych...

Porady


Funkcjonalne narożniki w kuchni - kilka ciekawych rozwiązań

Kuchnia jest nie tylko sercem domu, ale także miejscem wykonywania codziennych obowiązków kuchennych. Liczą się w niej więc ergonomia, funkcjonalność, a także duża pojemność przechowywania. Jednak w nawet najlepiej urządzonej kuchni znajdą się miejsca, które są bardziej wymagające w zakresie ich funkcjonalnego wykorzystania. Jednym z takich obszarów jest szafka narożna. Jak optymalnie ją wyposażyć, by móc w pełni wykorzystać jej potencjał na przechowywanie?

Na zdjęciu: Studio Mebli Alline

Funkcjonalna kuchnia a narożniki

 

Kuchnia jest wnętrzem, od którego oczekujemy w głównej mierze ergonomii i funkcjonalności. Bowiem to te aspekty w największej mierze zaważą na tym, czy wykonywanie codziennych obowiązków kuchennych związanych z przygotowywaniem potraw i sprzątaniem po nich, będzie przebiegało sprawnie i w komfortowych warunkach. Dlatego kluczowe jest, aby dobrać nie tylko optymalny rodzaj zabudowy meblowej i poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego, ale warto ponadto zastosować funkcjonalne systemy, które zwiększą wygodę i pojemność przechowywania w kuchni. Systemy dedykowane szafkom narożnym pozwalają w pełni wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni. Bowiem szafki narożne mają dużą pojemność przechowywania, ale niestety ze względu na specyficzną formę, dostęp do poszczególnych zakamarków jest trudny. Często zdarza się wręcz, że gdy chcemy wyjąć dany przedmiot będący w tylnej części szafki, musimy najpierw wyjąć wszystko inne. W dłuższej perspektywie może to być wyjątkowo irytujące. Odpowiedzią na te rozterki są nowoczesne systemy do szafek narożnych pozwalające ułatwić nam ich codzienne użytkowanie, ale i podnieść funkcjonalność całej kuchni. O tym, który system będzie odpowiedni do konkretnej kuchni zadecydują takie czynniki jak:

 

  • wielkość szafki narożnej,
  • kształt i forma narożnika,
  • dostęp do szafki,
  • zaplanowany budżet na wydatki,
  • indywidualne preferencje użytkowników.

 

Systemy do szafek narożnych

 

Półki obrotowe

Półki obrotowe znane są również pod nazwą „karuzele”. Jest to najbardziej przystępne cenowo rozwiązanie spośród systemów dedykowanych narożnikom w zabudowie meblowej. Niemniej jednak, jego wadą jest to, że nie pozwala wykorzystać całej pojemności szafki narożnej, lecz głównie jej centralną część. System ten składa się z drążka zamontowanego w środkowej części szafki. Na nim mocowane są półki lub kosze, które po wprawieniu w ruch obracają się wokół osi drążka. Każdą z półek można regulować i dopasowywać ich wysokość do danych potrzeb użytkowych. Taka karuzela zazwyczaj ma kształt połówki, ¾ lub całego koła. Natomiast półki mogą mieć dna pełne bądź druciane. System karuzelowy aktualnie traci na popularności także ze względu na brak płynności ruchu i hamulców zatrzymujących obrót półek.

 

Kosze Magic Corner

Magic Corner jest to system do szafek narożnych, na który składa się zestaw czterech koszy. Mogą one być druciane lub z pełnym dnem w zależności od preferencji użytkowników. Front szafki jest tu przymocowany do ramy konstrukcyjnej niniejszych koszy, dzięki czemu po otworzeniu szafki cała jej zawartość się automatycznie wysuwa na zewnątrz. Rozwiązanie to znacząco ułatwia korzystanie z szafek narożnych poprzez wysuwanie ich zawartości, ale i pozwala całkowicie zagospodarować dostępną pojemność przechowywania. Podczas otwierania szafki przednie kosze wyjeżdżają na zewnątrz, a tylne przesuwają się w ich miejsce, dzięki czemu za jednym pociągnięciem uzyskujemy dostęp do wszystkich przedmiotów. Mechanizm może zostać wzbogacony o hamulce, które ułatwią ciche i zarazem płynne domykanie frontu.

 

Systemy Le Mans

Półki Le Mans to nowoczesny system narożny, który prezentuje się w sposób estetyczny i pozwala cieszyć się większą funkcjonalnością szafki znajdującej się w rogu zabudowy meblowej. Zaletą tego rozwiązania jest to, że każdą z zamontowanych półek możemy osobno wyciągnąć z szafki. Półki mają specyficzny kształt, którego zadaniem jest zapewnienie wygody przechowywania naczyń o nieforemnych lub nieregularnych kształtach i o różnych gabarytach. Dopuszczalne obciążenie każdej półki wynosi aż do 25 kg, dzięki czemu można na nich z powodzeniem przechowywać nawet ciężkie naczynia np. z żeliwa lub kamienia. System półek Le Mans cechuje efektowny wygląd, płynność obsługi i optymalne wykorzystanie przestrzeni szafki.

 

Szafka narożna wyposażona wyłącznie w tradycyjne półki nie jest zbyt funkcjonalna, a korzystanie z niej na co dzień może być wręcz irytujące. Dlatego warto rozważyć wybór odpowiedniego systemu, który usprawni pracę w kuchni.

Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Chęcik
Studio Chęcik
Studio Drawer
Studio Drawer
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Fler
Studio Fler
Studio Vigo
Studio Vigo

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Oryginalna ściana w kuchni – co powiesz na przecierkę?


Jeżeli stawiamy na proste meble i jednolite kolory w kuchni nie oznacza to, że nasza...

Blat drewniany


Drewniane blaty przeżywają obecnie swój renesans i to nie tylko w kuchniach...

Kuchnia cała w szkle


Szkło to niezwykle wdzięczny materiał. Pięknie prezentuje się jako dekoracja, ale...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności