Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
Praktyczne Materiały Wykończeniowe Do Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Aranżacje Materiały wykończeniowe Kuchnia wprost z „betoniarki”

Materiały wykończeniowe


Kuchnia wprost z „betoniarki”

Jeszcze nie tak dawno beton utożsamiany był jedynie z materiałem budowlanym. Obecnie coraz śmielej wkracza do wnętrz tworząc nietuzinkowe, modne i, mimo, że ciężko w to uwierzyć, przytulne aranżacje. Nie omija też kuchni, swoją obecnością dodając jej charakteru i stylu.

Materiał idealny

Kuchnia potrzebuje wyjątkowych materiałów wykończeniowych. Pod wieloma względami jest to pomieszczenie bardzo wymagające, nie dziwi więc fakt, że projektanci sięgając po materiały wykończeniowe, szukają nie tylko dekoracyjnych ale i praktycznych surowców. Tak wyśrubowane wymogi bez problemu spełnia beton. Jest wyjątkowo trwały, twardy, odporny na wilgoć i wysokie temperatury. Nie straszne są mu też uszkodzenia mechaniczne, dość ciężko go zarysować czy poplamić. Nie odbarwia się, nie odkształca, można go bez większych przeszkód szorować, choć i tak nie wymaga zbyt częstego czyszczenia, bo nie wchłania brudu. Jednym słowem idealny materiał do kuchennego świata.
 

Atrakcyjny

Beton zwykle kojarzy się z nowoczesnymi, skrajnie minimalistycznymi wnętrzami. A niesłusznie. Owszem wywodzi się ze stylu industrialnego, pełnego surowości i oszczędności w wyrazie, ale przy odrobinie wyobraźni i odpowiedniej grze dodatków zaspokoi gusta wielu sceptyków. Stanowi doskonałe tło dla zabudowy meblowej, szczególnie polerowanych frontów i chromowanych dodatków. Idealnie też czuje się w towarzystwie drewna, szkła, a nawet elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Jego niezwykle ciekawa struktura w zestawieniu z gładką powierzchnią tworzy ciekawy, pełen dynamizmu kontrast.
 

Nie dla każdego

Beton coraz częściej pojawia się na ścianach kuchennych w postaci jednolitej powierzchni, betonowych płyt, a nawet fototapet czy płytek stylizowanych na betonowe. To, jaką formę wybierzemy, w dużej mierze powinno zależeć od stylu kuchni, charakteru pomieszczenia, jaki chcemy osiągnąć, ale przede wszystkim od jego rozmiarów. Beton najlepiej czuje się w dużych, przestrzennych wnętrzach, gdzie może w całej okazałości prezentować swe walory dekoracyjne. Małe, ciasne wnętrza raczej przytłoczy, dlatego jeśli mamy niewielką kuchnię, zrezygnujmy z dużych, betonowych powierzchni na rzecz elementów dekoracyjnych wykonanych z tego surowca.


Pod stopami

Kiedy mówimy o betonie we wnętrzu, zazwyczaj przychodzi nam na myśl kuchenna ściana. I słusznie, wykorzystanie tego surowca nad blatem, w pobliżu zlewozmywaka lub płyty grzewczej, jest nie tylko efektowne i modne, ale i bardzo praktyczne. Beton można jednak z powodzeniem wykorzystywać też w innych strefach kuchni. Doskonale sprawdzi się np. na podłodze. Posadzka wykonana z polerowanego betonu będzie nie tylko oryginalna i efektowna, ale i funkcjonalna, łatwa do utrzymania w czystości, trwała. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio przygotowany i wyszlifowany beton, musi być właściwie i regularnie impregnowany, by móc w 100% spełniać swoją rolę.
 

Rozwiązania mniej typowe

Betonowe ściany czy podłogi to jedno, ale elementy kuchennego wyposażenia wykonane z tego surowca? Czemu nie! Właściwości betonu docenili nie tylko architekci, ale i projektanci mebli czy innych elementów zabudowy, dlatego bez większego problemu znajdziemy wykonawców betonowych zlewozmywaków, blatów kuchennych a nawet szafek. Surowiec ten, jak żaden inny, pozwala zachować w kuchni higieniczną czystość, nie chłonie wody, nie wchodzi w reakcje z kwasami czy sokami owocowymi, idealnie sprawdza się więc w kuchennej rzeczywistości.
 

Godni towarzysze

Aby przełamać surowość i chłód betonu, warto zestawić go z innymi materiałami wykończeniowymi. Doskonale sprawdzą się tu drewniane elementy zabudowy meblowej. Beton świetnie wydobywa też szyk wykończonych na wysoki połysk frontów meblowych, najlepiej jasnych, białych, chociaż neutralna kolorystyka betonu sprawia, że stanowi świetne tło dla wszystkich barw. Bardzo dobrze wydobywa ostre, soczyste kolory tj. czerwień, limonka, amarant, turkus. W „betonowej" kuchni nie powinno zabraknąć roślinnych dodatków, soczysta zieleń kwiatów pozwala stworzyć spójną, przyjazną dla oka atmosferę. Całości powinny dopełniać metalowe lub chromowane elementy, baterie, uchwyty meblowe.

Komentarze


2.50/5 2 2
3

ok


2

fajne

Zobacz również


Czas ułatwić sobie życie – czyli na co zwrócić uwagę...


Urządzenie kuchni to dość trudny temat, szczególnie dla osób,...

Leśny klimat w Twojej kuchni


Moda wnętrzarska coraz intensywniej koncentruje się na naturalnych rozwiązaniach...

MDF - Co to takiego?


Zapewne nie raz słyszałeś o płytach MDF. Czy wiesz dokładnie, czym one właściwie...