Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Mozaika do kuchni – sposób na praktyczne i...

Porady


Mozaika do kuchni – sposób na praktyczne i eleganckie wnętrze

Mozaika nie jest zarezerwowana jednie dla luksusowych pomieszczeń, chociaż trzeba przyznać, że odpowiednia kompozycja potrafi zrobić wrażenie. Dzięki mozaice nawet zwykła kuchnia zamienia się w wyjątkowe miejsce. Mozaika często zastępuje płytki kuchenne i farbę na ścianach. Jest tak samo praktyczna, jak klasyczne rozwiązania. Różnokolorowe, niewielkie kawałki szkła, kamienia i ceramiki można ze sobą łączyć, tworząc stylowe aranżacje nie tylko w kuchni, ale też w łazience czy salonie.

Na zdjęciu: Studio Mebel Styl

Jaką mozaikę wybrać do kuchni?

Jeśli chcesz mieć kuchnię z mozaiką, zastanów się nad wystrojem i stylem, w jakim utrzymasz wnętrze oraz potrzebami domowników. Weź pod uwagę tworzywo, z którego jest wykonana mozaika, jej kształt i kolor oraz miejsce ułożenia. Małe elementy tworzące całość mogą wyglądać, jak rybia łuska. Mozaika w kształcie heksagonu przypomina plaster miodu. Modnym wzorem jest również marokańska koniczyna i arabeska, ale także mozaika stworzona z kwadratów, układana w jodełkę lub wyglądająca jak cegiełka. Jakie tworzywo będzie najlepsze do kuchni? Przede wszystkim wytrzymałe, odporne na temperatury i wilgoć oraz takie, z którego łatwo pozbyć się plam. Jeśli chodzi o materiał, to najpopularniejszymi mozaikami są:

  • mozaika szklana – bywa przezroczysta, biała i kolorowa, matowa lub błyszcząca, występuje też jako mozaika lustrzana,
  • mozaika ceramiczna – ceramika może mieć np. postać glazury (płytki fajansowe) o szkliwionym wykończeniu, które zapobiega kruszeniu się materiału, gładkiej terakoty lub gresu – wytrzymały gres sprawdzi się na podłodze,
  • mozaika kamienna – elementy mogą mieć nieregularny kształt, albo z równo przyciętych kawałków naturalnego kamienia (np. marmuru) idealnie łączyć się w całość,
  • mozaika drewniana – jest wytwarzana z drewna egotycznego (np. merbau i teak) lub polskiego (np. dąb i jesion),
  • mozaika aluminiowa – podobnie, jak szklana występuje w formie połyskującej lub matowej.

Mozaika kontrastująca z meblami i sprzętami to pomysł na oryginalną kuchnię. Na przykład jeśli fronty mebli są w kolorze jeansu, a laminowany blat jest jasnoszary, to idealnie w te odcienie wkomponuje się wzorzysta biało-czarna mozaika na podłodze, nadając kuchni klimat południowej Francji. Doskonale widać to tutaj:

 

https://www.maxkuchnie.pl/galeria/kuchnia-w-mieszkaniu-/studio-pro-m-rzeszow-jeansowy-szyk-624.html

 

Mozaika w kuchni – gdzie ją umieścić?

Plamy po jedzeniu i sokach, tłuszcz, brud i wilgoć – podczas gotowania i przyrządzania posiłków nie trudno nawet o spore zanieczyszczenia. Dlatego wszystkie powierzchnie w kuchni, od blatów i ścian po podłogi i fugi, powinny być łatwe w utrzymaniu. Najlepiej, żeby dało się je wyczyścić łagodnymi środkami. W kuchni nie tylko kafelki łatwo umyć, ale też mozaikę, znajdująca się na ścianach, podłodze, między meblami i nad blatem kuchennym.

  • Mozaika na ścianie – drobne, kolorowe elementy, np. na jednej ścianie, ożywią wnętrze kuchni.
  • Mozaika na podłodze – zamiast kafelków można położyć mozaikę na całej podłodze lub ozdabiając jedynie jej część, np. pod stołem i krzesłami lub dookoła wyspy.
  • Mozaika nad blatem i między szafkami – mozaika obok blatu i zlewu, nie tylko będzie dobrze wyglądać, ale zabezpieczy ścianę przed wilgocią, która zbiera się podczas gotowania i mycia naczyń.
  • Mozaika na meblach – mozaika na frontach wyspy i kuchennych szafkach może pełnić funkcję dekoracyjną.

Zaprojektuj kuchnię z nami! - Sklep Max Kuchnie

 

Jak ułożyć mozaikę w kuchni?

Mozaika jest łatwa do układania, nawet jeśli są to bardzo małe elementy, bo producenci mocują je na siatce. Od czego zacząć układanie? Od oczyszczenia, wyrównania i zagruntowania powierzchni, a następnie od równomiernego rozprowadzenia kleju za pomocą pacy grzebieniowej. Nie powinno być go zbyt dużo. Jeszcze przed mocowaniem kamieni na kleju, należy dokładnie wymierzyć powierzchnię i w razie potrzeby przyciąć mozaikę. Jeśli mozaika jest już przyklejona, trzeba ją docisnąć, a następnie odczekać aż klej wyschnie i dopiero po tym przejść do fugowania, czyli nałożenia zaprawy między elementami mozaiki. Fuga musi być rozrobiona zgodnie z zaleceniami producenta. Zanim zaschnie na mozaice, należy ją usunąć przy pomocy wilgotnej gąbki, mając przy tym na uwadze, żeby nie usunąć gotowych fug. To jeden ze sposobów. Wnętrze możesz szybko zmienić bez użycia kleju. W tym przypadku sprawdzi się mozaika samoprzylepna, która służy do wyklejania powierzchni i to nie tylko w kuchni.

 

Jeśli chcesz mieć kuchnię, która zachwyca wystrojem, ale i łatwo utrzymać w niej czystość, to zastąp farbę lub płytki na ścianie mozaikową aranżacją. Więcej pomysłów na aranżację kuchni z wykorzystaniem mozaiki znajdziesz w innych artykułach:

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zlota-mozaika-w-roli-glownej-2782.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/tynk-mozaikowy-na-scianach-w-kuchni-2773.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ksztalt-plytek-w-kuchni-sposoby-na-niebanalne-wykonczenie-scian-3111.html

Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Womag
Studio Womag

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Firanki do kuchni – praktyczne dekoracje okienne


Oprawa okienna ma duże znaczenie nie tylko we wnętrzach takich jak salon czy sypialnia,...

Shabby Chic w kuchni


Marzysz o romantycznej, pełnej ciepła i kobiecego pierwiastka kuchni? Spróbuj...

Rozwiązania smart w kuchni - trendy 2020


Kuchnia jest wnętrzem, od którego wiele wymagamy. Ma być pomieszczeniem...