Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Złota mozaika w roli głównej

Porady


Złota mozaika w roli głównej

Wykończenia zastosowane w aranżacji kuchennej mają kluczowe znaczenie dla sposobu jej odbioru. Coraz więcej osób stara się przełamać estetykę kuchni i nadać jej bardziej wyrafinowanego charakteru, czyli tzw. pazura. Jak to zrobić, aby połączyć współczesne trendy wnętrzarskie i nie przesadzić? Jednym z rozwiązań przeżywających obecnie swój wielki renesans są mozaiki stosowane jako wykończenie ścian w kuchni, a modnym ich kolorem jest złoto. Jak zastosować złotą mozaikę w kuchni, aby efekt był zachwycający i dopracowany w każdym najmniejszym detalu?

Na zdjęciu: Studio Mebli Pro-M

Urządzamy kuchnię jak ze snu

Urządzając kuchnię skupiamy się zarówno na jej aspektach funkcjonalnych i praktycznych, jak i estetyce. Bowiem to, w jaki sposób zaaranżujemy to ważne pomieszczenie, znacząco wpłynie na to jak będziemy się w nim czuli na co dzień. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać elementy wyposażenia i wykończenia w zgodzie z indywidualnymi gustami i preferencjami. Aczkolwiek dobrze jest je także oprzeć na gruncie współczesnych trendów lub spójnej bazy stylistycznej, aby efekt był harmonijny i nie przytłaczał mnogością wariantów wzorniczych. Obecnie rosnącym zainteresowaniem cieszą się złote mozaiki stosowane na ścianach kuchennych. Kiedyś kojarzone były przede wszystkim z łaźniami i stylem pałacowym charakteryzującym się przepychem oraz silną dekoracyjnością. Dziś natomiast najmodniejsze aranżacje kuchenne to takie, które mają w pewnym zakresie eklektyczny wyraz. Stopniowo odchodzimy od jednolitych, monochromatycznych aranżacji charakteryzujących się minimalizmem i swoistą surowością. Coraz chętniej łączymy minimalizm z dekoracyjnością oraz bawimy się mocnymi kolorami. Stąd też powrót mody na złoto we wnętrzach. Zazwyczaj kolor ten stosowany jest w postaci dodatków i drobnych dekorów, by nie przytłoczyć całej aranżacji. Ale pomysł na złotą mozaikę na ścianie kuchennej to strzał w dziesiątkę, jeżeli chcesz nadać swojej kuchni niebanalnego wyrazu i swoistego wyrafinowania. Złota mozaika jest w stanie efektownie przełamać kompozycję wnętrza i nadać mu klasy i dozy niewymuszonej elegancji.

Złota mozaika w aranżacji kuchni

Sposób wykończenia ścian w kuchni ma kluczowe znaczenie dla estetyki i sposobu odbioru całej aranżacji wnętrza. Nawet jeżeli sama ściana między szafkami zabudowy meblowej będzie wykończona w bardziej dekoracyjny sposób, to będzie też rzutować na styl aranżacji. Ciekawym sposobem wykończenia jest właśnie mozaika w kolorze złota, która ma bardzo ozdobny charakter, więc sprawia, że kuchnia staje się bardziej dekoracyjna. Warto pamiętać też o tym, że złota mozaika ma podstawową zaletę – potrafi rozjaśnić nawet małe i ciemne wnętrze. Dlatego doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych kuchniach. Projektanci i dekoratorzy wnętrz tworzą coraz ciekawsze kompozycje aranżacyjne z wykorzystaniem złotej mozaiki traktując ją jako detal, który ma eksponować charakter pomieszczenia lub kreować zupełnie nowe, świeże koncepcje. Za pomocą złotej mozaiki można bowiem zarówno podkreślić przyjęty styl wnętrza np. w kuchniach w stylu glamour, jak również potraktować złote wykończenie jako detal przełamujący zbyt surowe lub nudne aranżacje w stylu nowoczesnym.

Jak stosować złotą mozaikę w aranżacji kuchni?

Mimo że złota mozaika jako wykończenie ścian w kuchni daje dość szeroką gamę możliwości estetycznych i dość łatwo ją zestawić z różnymi stylami designerskimi to ważne jest, aby przestrzegać pewnych zasad. Bowiem tak jak z każdym wyrazistym rodzajem wykończenia, o efekcie końcowym aranżacji zdecyduje sposób wkomponowania go w resztę wyposażenia i kolorystyki. Można więc wskazać kilka podstawowych zasad określających w jaki sposób najlepiej jest użyć mozaiki w kolorze złota. Jedną z najważniejszych reguł stosowania złotej mozaiki na ścianie w kuchni jest to, by stanowiła ona główny element dekoracyjny. Jest ona bowiem na tyle ozdobna, że w zestawieniu z większą ilością wzorzystych, intensywnych dekorów stanie się po prostu przesytem i postrzegana będzie jako kicz. Złota mozaika wspaniale komponuje się z niektórymi kolorami, a w szczególności z czarnym, białym, czerwonym, turkusowym, granatowym. Unikamy natomiast połączeń z różowym, żółtym czy pomarańczowym. W nowoczesnych kuchniach z białymi meblami będzie prezentować się luksusowo i nadawać aranżacji większej ekspresji i ozdobności. Natomiast w ciemnych kuchniach, w których wybrano modne odcienie matowej czerni, grafitu czy granatu – złota mozaika sprawi, że wnętrze stanie się bardziej wyrafinowane oraz rozświetlone.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Wyposażenie kuchni po niemiecku


Czym charakteryzują się niemieckie kuchnie i jak taką urządzić? Niemieckie kuchnie,...

Kamień na ściany w kuchni


Kuchnia jest niesamowicie istotnym pomieszczeniem domowego użytku, którego podczas...

Kuchnia in black


Czerń to jedna z podstawowych barw będąca synonimem szyku i elegancji. Każda kobieta...