Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne, na których nie widać brudu

Porady


Meble kuchenne, na których nie widać brudu

Brudnoodporna kuchnia i łatwe w utrzymaniu czystości szafki to marzenie wielu z nas. Wpływ na to, jak często będziemy czyścić nasze szafki, będzie miał zarówno materiał, z jakiego będą wykonane, ich wykończenie, ale i sama konstrukcja. Jak zaprojektować zabudowę kuchenną, by sprzątanie kuchni wymagało małego nakładu pracy?

Na zdjęciu: Studio mebli A&K

Łatwe w czyszczeniu meble kuchenne – 7 wskazówek

 

Moc porad odnośnie do tego, jak czyścić szafki kuchenne i sprzęt AGD znajdziesz w naszych artykułach zebranych pod adresem: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-. Jednak o to, by nasza kuchnia była łatwa do utrzymania w czystości, dobrze jest zadbać już na etapie jej projektowania. Jaki materiał będzie najlepszy i jakie wykończenie kuchennych szafek będzie sprzyjać utrzymaniu czystości? Czy lepiej wybrać jasne meble czy można pozwolić sobie na ciemne kolory? Poznaj nasze sposoby na zabudowę, na której nie widać zabrudzeń.

 

1. Mniej detali, czyli gładkie fronty

 

Meble o gładkim wykończeniu są dużo łatwiejsze w czyszczeniu z dwóch powodów. Brak frezowań na froncie to brak zakamarków, w których lubi gromadzić się brud – to po pierwsze. Ponadto gładką powierzchnię umyjemy dużo szybciej. Na co dzień wystarczy przetrzeć ją zwilżoną ściereczką, a w razie większego zabrudzenia, wyczyszczenie szafki również będzie bezproblemowe. Dlatego też, jeżeli zależy Ci na szybkim sprzątaniu, czasem warto zrezygnować ze stylizowanych szafek i postawić na mniej wymyślne fronty.

 

2. Połysk czy mat?

 

W tym wypadku dużo zależeć będzie również od samego koloru szafek. Przy jasnych frontach z powodzeniem możemy zdecydować się na połyskujące wykończenie. Ślady palców – bo to główna zmora posiadaczy mebli na wysoki połysk – będą na nich mniej widoczne, niż w przypadku ciemnych mebli. Na jakim kolorze natomiast odciski palców będą się najbardziej odznaczać? Oczywiście na czarnym. Czarne szafki w połysku, zwłaszcza te pozbawione uchwytów, choć wyjątkowo stylowe i eleganckie, będą wymagały czyszczenia praktycznie po każdym ich dotknięciu. Podobnie będzie w przypadku szafek z przeszkleniami. Szkło to materiał, który wymaga częstej pielęgnacji, a do tego za szklanymi drzwiczkami zawsze musi panować porządek.

 

3. Ciemne czy jasne meble?

Co do zasady na ciemnych kolorach zabrudzenia będą znacznie bardziej widoczne. Będzie to w szczególności dotyczyć kurzu oraz okruchów, których w kuchni przecież nie brakuje. Na jasnych meblach z kolei dużo bardziej widoczne będą plamy, które na szafkach nierzadko pojawiają się podczas gotowania. Mogą być też one trudniejsze do usunięcia. Rozchlapany sos pomidorowy czy rozlana kawa na jasnej zabudowie może przynieść zabrudzenia, których naprawdę trudno będzie nam się pozbyć. Jeżeli marzą nam się ciemne meble, sprawdźmy, czy nie będą one narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV może prowadzić do blaknięcia kolorów, a do tego w jasnym świetle wszelkie zabrudzenia są znacznie bardziej widoczne.

 

4. Materiały kamuflujące brud i plamy

 

Na jakich meblach zatem pył i brud będzie najmniej widoczny? Niektóre rodzaje drewna będą łatwiejsze w czyszczeniu, z kolei na inne lepiej kamuflują zabrudzenia. Orzech czy dąb posiadają specyficzne kolory oraz wzory, na których ewentualne plamy nie będą się szczególnie odznaczać. Natomiast chociażby drewno pozyskane z klonu będzie mieć bardziej jednolite wykończenie i jasny kolor, co oznacza, że będzie eksponować wszelkie zachlapania. Wybierając zatem materiał, z jakiego wykonana ma być nasza kuchenna zabudowa, zwróćmy uwagę zatem, nie tylko na jego kolor, ale również na strukturę.

 

5. Zabudowa pod sufit

 

Na meblach kuchennych lubi gromadzić się specyficzny brud. To połączenie kurzu z cząsteczkami tłuszczu, które tworzy charakterystyczną maź pojawiającą się zwłaszcza na powierzchni górnych szafek. Sposobem na uniknięcie tego problemu jest zabudowa po sam sufit. W nowoczesnej kuchni możemy po prostu odpowiednio wysokie szafki zamontować pod sufitem. W klasycznie urządzonym pomieszczeniu sprawdzą się na przykład dekoracyjne cokoły.

 

6. Demontowalny cokół w dolnych szafkach

 

Brud w kuchni lubi gromadzić się zarówno na szafkach, jak i pod nimi. Przestrzeń pod zabudową również pomoże zabezpieczyć cokół, dzięki któremu pod meble dostanie się znacznie mniej zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie z cała pewnością ułatwi nam sprzątanie kuchni. Niemniej jednak dobrze jest mieć możliwość łatwego ściągnięcia cokołu, by raz na jakiś czas móc pozmywać podłogę pod szafkami. Cokół nie jest bowiem stuprocentowym zabezpieczeniem i zdarza się, że, pomimo jego obecności, pod zabudowę dostanie się kurz czy inne zabrudzenia.

 

7. Brak otwartych szafek i półek

 

Drzwiczki nie tylko kryją zawartość szafek przed naszymi oczami, lecz także zabezpieczają półki przed osadzaniem się kurzu. Otwarte szafki musimy czyścić znacznie częściej. Zresztą nie tylko o same półki tu chodzi, ale również o wszystko to, co jest na nich ustawione. Jeżeli znajdują się na nich ozdobne naczynia czy inne dekoracyjne przedmioty, każdorazowo podczas sprzątania kuchni, będziemy zmuszeni do czyszczenia każdego z nich osobno, a to z całą pewnością czasochłonne zadanie.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Higieniczna kuchnia – na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

1. Łatwy w czyszczeniu sprzęt AGD

 

Kuchnia łatwa w czyszczeniu to nie tylko meble, na których nie widać brudu. Na łatwość utrzymania kuchni w czystości duży wpływ będzie mieć także sprzęt AGD. Oczywiście, jeżeli na sprzątanie kuchni chcemy poświęcać jak najmniej czasu, jak najwięcej urządzeń powinniśmy schować w zabudowie. Niemniej jednak elementy niektórych z nich tak czy siak będą widoczne. Dlatego ich kolor i wykończenie są równie ważne, co sposób wykończenia mebli kuchennych. Piekarnik i mikrofalówka z czarnymi, szklanymi drzwiczkami dodadzą kuchni charakteru, ale nie oszukujmy się – widoczne odciski palców pozostawimy na nich za każdym razem podczas ich użytkowania. Jeżeli chodzi natomiast o dobór płyty indukcyjnej, dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym utrzymanie w kuchni porządku, jest AGD mocowane na równi z blatem. Krawędź płyty montowanej na blacie tworzy kolejny zakamarek - miejsce, które trudno uchronić przed brudem. Zlicowana płyta z blatem natomiast stworzy równą powierzchnię, pozbawioną trudno dostępnych miejsc. Podobny efekt uzyskamy w przypadku montażu podwieszanego zlewozmywaka.

 

2. Ściany

 

Szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia są fragmenty ścian pomiędzy górną a dolną zabudową. Dlatego najczęściej pokrywa się je płytkami czy szklanymi lub metalowymi panelami. Dobrym wyborem jest też wytrzymała farba. Jeżeli nie chcemy dodatkowo zabezpieczać ścian w naszej kuchni, wybierzmy specjalnie przeznaczoną do tego pomieszczenia emalię. Farby do kuchni to tzw. farby szorowane. Ponieważ posiadają one najwyższa klasę ścieralności, łatwo i bez uszkadzania powłoki malarskiej usuniemy z nich różnego rodzaju zabrudzenia.

 

3. Podłoga

 

Czy istnieją panele podłogowe, na których nie widać śladów lub niebrudzące się płytki? Tu znowu wszystko zależeć będzie od ich faktury i koloru. Szczególnie mało praktyczna w kuchni może okazać się ciemna podłoga, na której widoczny będzie każdy paproch czy okruszek. Dużo lepiej zatem sprawdzą się tu jaśniejsze płytki (beżowe, jasnobrązowe czy szare) z deseniem. Łatwiejsze w czyszczeniu będą także panele o naturalnej strukturze drewna. Brud na idealnie gładkiej powierzchni jest znacznie bardziej zauważalny, a do tego bardziej problematyczne może okazać się samo zmywanie podłogi. Na gładkich płytkach i panelach widoczne mogą być ewentualne smugi.

 

4. Powietrze

 

Za oczyszczanie powietrza w kuchni oczywiście odpowiada okap kuchenny. Jednak ten uruchamiamy z reguły wyłącznie podczas gotowania. Kiedy więc zależy nam na naprawdę czystym powietrzu, w kuchni możemy ustawić dodatkowy oczyszczacz. Wysokiej klasy urządzenie pozwoli nam dodatkowo walczyć z dolegliwościami, jakie może wywoływać u nas smog. Jednocześnie da nam pewność, że kurz na kuchennych szafkach będzie osadzał się znacznie wolniej.

 

5. Polecane środki czystości – które wybrać?

 

Meble kuchenne – nawet te, na których nie widać brudu – musimy myć regularnie, chociażby ze względów higienicznych. W zachowaniu czystości w kuchni pomogą dedykowane detergenty, ale równie skuteczne mogą być domowe środki, przygotowywane z tego, co… mamy w kuchni. Sposoby na czyszczenie mebli kuchennych domowymi sposobami znajdziesz w naszym artykule: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/3-sposoby-na-czyszczenie-mebli-kuchennych-2451.html.

 

Studio Andal
Studio Andal
Studio Kamela
Studio Kamela
Studio Premium Kitchen
Studio Premium Kitchen
Studio Tercet
Studio Tercet
Studio Wistolm
Studio Wistolm

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Na błysk, czyli jak doczyścić kuchenny okap?


Trochę przewrotnie urządzenie w pewien sposób dbające o czystość w kuchni,...

Zamknij smaki i aromaty! Czyli jak przechowywać przyprawy?


Przyprawy są jak kropka nad „i", zwieńczenie kulinarnego dzieła. Dopełniają smaku,...

Zlewozmywak lubi zmywać


Żadna kuchnia nie może się bez niego obejść. Jest mało widoczny, ale jednak...