Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady By kuchnia lśniła czystością

Porady


By kuchnia lśniła czystością

Stylowe, nowoczesne projekty obiektów mieszkalnych – nieważne czy lokali usytuowanych w blokach czy też domków jednorodzinnych bądź zabudowy szeregowej – coraz częściej opierają się na połączeniu w jedno, przestronne wnętrze salonu oraz kuchni. Tak zwana „open space" a więc w dosłownym rozumieniu „przestrzeń otwarta" wymaga jednakże nieskazitelnej czystości.

Na zdjęciu: Studio Meblostrefa

Świadectwo gospodarza


Nawet, gdy zaprosimy odwiedzających nas gości do pokoju reprezentacyjnego, przy takim układzie pokoi, od razu rzuca się w oczy bałagan w części roboczej. Kuchenne cztery ściany w przypadku charakteryzowanego „deisgnu" przestają być już typowym zapleczem i swego rodzaju warsztatem gospodarczym, który przeznaczone jest wyłącznie do realizacji codziennych obowiązków i wykonywania standardowych prac domowych. Kuchnia musi błyszczeć zawsze, chociażby na wszelki wypadek w razie, gdyby ktoś wpadł do nas znienacka. Przecież harmideru panującego w kuchni otwartej nie da się w żaden sposób ukryć. Potraktujmy zatem wnętrza kuchenne pozbawione drzwi, jako element rozległego salonu. W końcu zadbany dom jest wizytówką gospodarza.

 

Schludny blat

 

Zatroszczenie się o porządek w kuchni, czy to otwartej czy zamkniętej, wcale nie zależy wyłącznie od naszych chęci i od tego czy porządkom poświęcamy wystarczająco dużo czasu. Wielokrotnie wygląd pomieszczenia kuchennego wiąże się z konkretnym asortymentem, jaki znajduje się wewnątrz lokum. Bardzo istotnym elementem aranżacyjnym jest między innymi blat kuchenny. Warto zaopatrywać się wyłącznie w najlepszej klasy modele, które będą odznaczały się szeregiem rozlicznych właściwości oraz wysokimi parametrami technicznym. Godnym poświęcenia większej uwagi jest chociażby blat wykonany z granitu i kompozytu. Cechuje go zwłaszcza duża odporność na rozmaite uszkodzenia mechaniczne takie jak zabrudzenia czy zaplamienie. Wynika to głównie z niskiej nasiąkliwości wyżej wskazanych tworzyw. Blat z takich materiałów przez dłuższy czas będzie w idealnym stanie wizualnym. Ponadto warto również wspomnieć o blatach kuchennych zrobionych z innowacyjnych laminatów. Ich walorem jest masywność. Poprzez grubsze warstwy wierzchnie nie ma kłopotu z zarysowaniem powierzchni. Blaty tego typu daje się także w znacznie łatwiejszy sposób utrzymać w czystości.

 

Elegancki zlew

 

O zachowaniu dobrych warunków higienicznych świadczy również zadbany zlewozmywak. Nie chodzi już nawet o względy estetyczne. W końcu to właśnie na nim umieszczamy durszlak, sitko czy deskę do krojenia. Tym samym, konieczne jest zatroszczenie się o utrzymanie tego sprzętu w pełnej czystości. To czy uda nam się zachować zmywak w dobrym stanie w dużej mierze zależy od tworzywa, z jakiego dany model zlewu został wykonany. Prawdziwym wyzwaniem jest zachowanie błyszczącego zlewozmywaka, który będzie odznaczał się schludnością pomimo długotrwałego użytkowania. Z pewnością solidnym rozwiązaniem będzie inwestycja w zmywaki kompozytowe, które są odporne na ścieranie oraz niepodatne na zarysowania. Podobnie modele ceramiczne. Dobrze spisują też zlewy granitowe z dodatkiem jonów srebra. Na ich powierzchniach nie mnożą się tak licznie bakterie jak na zlewach niższej jakości. Są one także dużo łatwiej czyszczone.

 

Estetyczna podłoga

 

Ważnym elementem aranżacji wnętrza kuchennego jest także podłoga. Powinna ona być wykonana z takich materiałów, które nadają się do łatwego czyszczenia. Przykładem trafionego tworzywa są chociażby płytki ceramiczne. Idealnie sprawdzi się również gres porcelanowy. Polecane są też szkliwiony klinkier oraz terakota. Na pewno nie pożałujemy tez inwestycji w płytki kamienne, które są niepodatne na zabrudzenia tak bardzo jak przykładowo drewniane panele.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Czyste gotowanie, czyli jak czyścić płyty grzewcze


W kuchni, jak w żadnym innym domowym pomieszczeniu powinna panować nienaganna...

Płytki w kuchni? Zadbaj o fugi!


Podłoga w kuchni jest równie ważna co jej pozostałe elementy wykończeniowe....

Jak przechowywać żywność w kuchni?


Żywność ze względów zdrowotnych, jak i higienicznych, musi być przechowywana w...