Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kamień czy płytki? Z czego lepiej wykonać...

Porady


Kamień czy płytki? Z czego lepiej wykonać kuchenną podłogę?

Posadzka w kuchni to kluczowy element tego szczególnego pomieszczenia. Musi być nie tylko efektowana i piękna, ale też praktyczna, odporna na uszkodzenia, łatwa do utrzymania w czystości, jednym słowem funkcjonalna. Wymogi te doskonale spełnia zarówno kamień naturalny jak i płytki ceramiczne. Który z tych materiałów jednak wybrać?

Piękno i urok „osobisty"

Podłoga w kuchni powinna być przede wszystkim piękna, dekoracyjna, efektowna. Rzuca się bowiem w oczy zaraz po przekroczeniu progu tego pomieszczenia. Nadaje styl całemu wnętrzu, buduje klimat kuchni. Powinna współgrać z pozostałymi elementami kuchennej zabudowy, dekoracjami, meblami a nawet ścianami. Wyjątkowo efektownie prezentuje się kamienna posadzka. Jej idealnie gładka powierzchnia, niepowtarzalne wzory i odcienie sprawiają, że podłoga wykonana z kamienia jest niewątpliwą ozdobą kuchennego wnętrza. Z drugiej strony płytki również mają wielu zwolenników. Obecna, przebogata oferta rynkowa sprawia, że można znaleźć na prawdę piękne, niepowtarzalne płytki w setkach wzorów, deseni i kolorów. Co więcej, dostępne są też w różnych rozmiarach i kształtach, z powodzeniem można więc z ich pomocą kreować kuchenne wnętrze. Niestety, nigdy nie będą się prezentować tak efektownie jak kamień naturalny.
 

Cechy praktyczne

Zarówno podłogi kamienne jak i te wykonane z płytek ceramicznych odznaczają się bardzo dobrymi, podobnymi właściwościami. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie chłoną wilgoci, nie straszne są im też wysokie temperatury i ścieranie. Niektóre gatunki kamienia mogą zostać jednak uszkodzone pod wpływem działania kwasów zawartych np. w owocach. Płytki i kamień są twarde i trwałe, dzięki czemu codzienna, kuchenna eksploatacja nie stanowi dla nich problemu. Oba te materiały mają jednak też podstawową wadę – są zimne w dotyku, przez co stąpanie po nich na boso nie jest zbyt komfortowe. Dla niektórych to wielki minus, którego nie jest w stanie przyćmić nawet taki pozytyw, jak doskonałe przewodzenie i akumulowanie ciepła. Świetnie nadają się więc na posadzki, pod którymi montuje się, tak popularne i praktyczne w kuchni, ogrzewanie podłogowe. Jednym słowem zimne i nieprzyjemne latem płytki czy kamień, zimą stają się niezwykle komfortową, ciepłą podłogą (o ile mamy zamontowaną „podłogówkę").


Pielęgnacja ma znaczenie

To, czy łatwo wyczyścić, a przede wszystkim utrzymać w czystości kuchenną podłogę, ma niebywałe znaczenie w tak szczególnym pomieszczeniu. Ciągła styczność z okruszkami, resztkami jedzenia, kurzem, wodą itp. powoduje, że kuchenna posadzka musi być wyjątkowo praktyczna. Aby zachować odpowiedni poziom higieny, musimy dbać o czystość, odkurzając i myjąc podłogę codziennie, a przynajmniej kilka razy w tygodniu. Materiał, z jakiego jest wykonana musi być więc odporny na działanie wilgoci, powinien też nie chłonąć brudu i dawać się łatwo wyczyścić. Zarówno płytki jak i kamień naturalny spełniają te wymogi, oba surowce są wodoodporne i łatwo się czyszczą wodą (w przypadku kamienia) lub delikatnym detergentami (w przypadku płytek). Problem pojawia się jednak w przypadku fug – połączeń między pytkami. Z reguły to te miejsca najbardziej się brudzą, szczególnie jeśli fuga jest jasnej barwy. Ich czyszczenie jest najbardziej praco i czasochłonne, stanowi to więc pewną wadę podłogi wykonanej z płytek. W przypadku kamienia z kolei trzeba pamiętać o regularnej, odpowiednio wykonanej impregnacji – tylko właściwie zabezpieczony kamień, będzie gwarancją nieskazitelnego, pięknego wyglądu posadzki. Do tego celu konieczne staje się kupowanie specjalnych preparatów dostępnych w specjalistycznych sklepach i wykonywanie zabiegu impregnacji co kilka miesięcy.
 

Cena najważniejsza

Podczas wyboru odpowiedniego materiału na podłogę w kuchni, nie bez znaczenia jest też cena danego surowca. Kamień naturalny, mimo iż niezwykle efektowny i trwały, jest jednym z najdroższych materiałów, jakie można zastosować na posadzce. Jego ceny są zależne od gatunku kamienia, nie bez znaczenia jest też grubość i wielkość poszczególnych elementów. Płytki również mogą być kosztowne, jednak bez większych problemów znajdziemy całkiem niedrogie, a funkcjonalne i trwałe. Warto jednak przekalkulować wszystkie za i przeciw, określić, jaki budżet możemy przeznaczyć na ten wyjątkowy element kuchni, jakim jest podłoga. Z reguły wykonuje się ją na lata i nie zmienia nawet podczas remontów, może więc warto zainwestować, by cieszyć oczy domowników i przybyłych gości. Wybór uzależnijmy więc od indywidualnych potrzeb, gustów i zasobności portfela.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Drewno w kuchni?


Drewno to jedyny materiał, który nigdy nie wyszedł i nie wyjdzie z mody....

Konglomerat i kompozyty – materiały wykończeniowe do...


Kuchnia to serce każdego domu, dlatego też istotne jest, aby to wnętrze urządzić jak...

Duotone - modny trend w Twojej kuchni


Trendy kuchenne ulegają nieustannym transformacjom. Każdy nadchodzący rok przynosi...